obramowanie
poradapodatkowa.pl |

Podatek akcyzowy

| Wszystkie
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Wartościowe linki
z innych dziedzin prawa
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 22 | Wyświetlono: 11-20

Opublikowane: 10.01.2012
Treść oświadczenia po zakupie oleju opałowego

Sprzedaję olej opałowy. Od kupujących otrzymuję oświadczenia o przeznaczeniu oleju na cele opałowe. Klienci wpisują w nich rodzaj urządzenia, np. Wissman czy Buderus. Urząd celny zakwestionował je, ponieważ brakuje słów „piec opałowy”. Czy stanowisko urzędu jest słuszne?

Opublikowane: 04.01.2012
Zwrot akcyzy zawartej w cenie nabytego oleju opałowego

Mieszkam na wsi. Na mojej posesji znajduje się niewielkie boisko. Na okres zimowy przykryłem je balonem (tzw. hala pneumatyczna). Przy tej hali jest profesjonalna kotłownia, która ogrzewa balon. Kotłownia funkcjonuje na olej opałowy. Kort wykorzystuję dla celów rekreacyjnych prywatnych – niezarobkowych. Czy przysługuje mi zwrot akcyzy zawartej w oleju opałowym? Posiadam, oczywiście, wszystkie faktury i dowody zapłaty, składałem też sprzedającemu stosowne oświadczenia, że olej kupuję dla celów grzewczych.

Opublikowane: 28.11.2011
Przywiezienie do Polski samochodu zakupionego w USA a zwolnienie z opłat

Zakupiłem w USA uszkodzony samochód. Naprawa trwała dość długo, więc samochód zarejestrowałem dopiero dwa miesiące przed przeprowadzką z USA do Polski. Urząd celny nie chce jednak uznać pojazdu za zwolniony z opłat (mienie przesiedleńcze). Czy samochód, który jest moją własnością do 6 miesięcy, nie jest uznawany za użytkowany, ponieważ był naprawiany (i nie mogłem go wcześniej zarejestrować)?

Opublikowane: 18.11.2011
Wezwanie urzędu celnego do złożenia wyjaśnień w sprawie zakupu samochodu ciężarowego – naliczenie akcyzy rok po sprowadzeniu pojazdu

Sprowadziłem z zagranicy Volkswagena Transportera. Z papierów szwedzkich wynikało, że jest to samochód ciężarowy do wożenia towarów. Zrobiłem przegląd na stacji kontroli pojazdów, wykonałem tłumaczenia na język polski. W urzędzie skarbowym i urzędzie celnym nie było żadnych opłat. Teraz, po roku, wzywają mnie do złożenia wyjaśnień – urząd celny prowadzi postępowanie i mówi co innego niż wcześniej. Jak to wygląda w świetle prawa, co mnie czeka i jak się bronić? Nadmieniam, że niedawno samochód został przebudowany (dokupione zostały siedzenia, zdemontowana ściana grodziowa), wykonano dodatkowy przegląd na przebudowę, zarejestrowano samochód jako osobowy. Na wszystko są dokumenty opieczętowane przez wydział komunikacji.

Opublikowane: 31.10.2011
Sprowadzenie z zagranicy auta ciężarowego a naliczenie akcyzy przez urząd celny – przeróbka samochodu ciężarowego na osobowe

W 2009 r. nabyłam w salonie w Berlinie samochód osobowy BMW X3 z zamiarem użytkowania go na potrzeby firmy. Wymogiem był samochód ciężarowy, dlatego jeszcze w Niemczech zostały dokonane przeróbki techniczne samochodu, i samochód został sprowadzony do Polski jako auto ciężarowe (kabina kierowcy i pasażera, czyli pierwszy rząd siedzeń, były oddzielone kratą od części bagażowej). Z powodu zmiany pracy zdecydowałam jednak o przerobieniu samochodu z powrotem na auto osobowe. Została zdemontowana krata, dokupiłam siedzenia. Teraz, po 1,5 roku, urząd celny poinformował mnie o wszczętym postępowaniu podatkowym w sprawie należnej akcyzy. Czy rzeczywiście może zostać naliczona akcyza? W momencie sprowadzenia samochodu była to ciężarówka.

Opublikowane: 18.10.2011
Czy słusznie zapłaciłem podatek akcyzowy od pojazdu kupionego jako ciężarowy?

Importuję samochody używane. Sprowadziłem kilka lat temu m.in. pojazd ciężarowy (homologacja ciężarowa itp.). Musiałem jednak zapłacić od niego akcyzę. Sprawa zakończyła się wyrokiem niekorzystnym dla mnie. Jakie argumenty przywołać w odwołaniu do sądu administracyjnego?

Opublikowane: 15.04.2011
Surowiec zakupiony w UE a stosowanie go w polskiej fabryce

Chcemy kupić od dostawcy z UE rozpuszczalnik o numerze CN 2710 1121. Surowca będziemy używać do produkcji środków owadobójczych. Jaką procedurę musimy zastosować i o jakie zezwolenia się ubiegać, by móc odbierać, magazynować i używać surowca w naszej firmie?

Opublikowane: 24.03.2011
Zakup sprowadzonego samochodu od importera a opłaty

Chciałabym kupić do firmy samochód z ogłoszenia. Wiem, że jest sprowadzony z Austrii, ale już zarejestrowany w Polsce. Firma, która go sprowadziła, już dokonała rejestracji pojazdu, sprzedaje go na fakturę VAT. Obawiam się jednak, co będzie w wypadku, jeśli importer nie opłacił należnych podatków, akcyzy i VAT? Czy w ogóle możliwe jest zarejestrowanie samochodu, jeżeli powyższe opłaty nie zostały uiszczone?

Opublikowane: 24.03.2011
Przepisy dotyczące handlu tytoniem nieprzetworzonym

Chciałabym wiedzieć, jak od strony prawnej wygląda handel liśćmi tytoniu czyli tytoniem nieprzerobionym. Czy to jest legalne? Co z akcyzą? Mam działalność gospodarczą i chciałabym na przykład kupić tytoń od producenta (czyli rolnika) i sprzedać go przez internet. Czy trzeba mieć jakieś pozwolenie na handel tytoniem? Jakie przepisy to regulują i co z podatkami?

Opublikowane: 24.03.2011
Podatek akcyzowy od samochodów osobowych – wezwanie urzędu celnego do zapłaty akcyzy

Przed ponad rokiem nabyłem w Niemczech auto rejestrowane jako LKW. Zarejestrowałem je w Polsce na podstawie niemieckich dokumentów jako auto ciężarowe. Auto nie posiadało tylnych siedzeń (trzeciego rzędu) oraz pasów z tyłu. Za drugim rzędem siedzeń była kratka. W ciągu roku przywróciłem mu jednak wygląd samochodu osobowego: dodałem tylne siedzenia, pasy itp.

Teraz, czyli po roku, urząd celny wezwał mnie do zapłaty akcyzy. Czy ma takie prawo? Dlaczego nie zakwestionował zwolnienia auta od akcyzy rok temu? Czy jest jakaś możliwość uniknięcia zapłaty tego podatku? I pytanie dodatkowe: Jeśli stan auta w chwili przekroczenia granicy nie zmienia konieczności opłaty akcyzy, to czy sprzedaż auta ponownie do Niemiec uchroni mnie przed akcyzą?

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik
prawo pracy porady prawne

Polecamy: eBooki | Spadek | Służebność | Spolkowy.pl | Rozwodowy.pl | Prawo Zus | Sylwester 2015 2016