Pojęcie to, niestety, nie zostało zdefiniowane w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, ani nie definiuje go Konwencja modelowa OECD czy też komentarz do niej. Powoduje to w praktyce wiele problemów.
Autor omawia problem (i jego rozwiązanie) osób, które według ustawodawstwa wewnętrznego krajów, w których przebywają, posiadają dwa miejsca zamieszkania.
Opublikowane: 28.08.2010 Prace sezonowe – problemy podatkowe Autor omawia podstawowe problemy podatkowe związane z rozliczeniem w kraju prac sezonowych wykonywanych w innych krajach.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Porada bardzo rzetelna i wyczerpująca temat. Miałem pewne wątpliwości co do takiej formy. Po otrzymaniu i po przeanalizowaniu odpowiedzi (i to wszystko „czarne na białym” z podstawą prawną) stwierdziłem, że należy częściej korzystać z Waszych usług.
Jacek
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Dziękuję i pozdrawiam cały zespół, Roksana
Odpowiedż wyczerpująca. Bardzo mi pomogła w rozwiązaniu mego problemu. Polecam wszystkim korzystanie z tego serwisu.
Leszek
Otrzymałem bardzo wyczerpujące i konkretne odpowiedzi na moje pytanie, jestem w pełni usatysfakcjonowany. Serwis działa bardzo poprawnie. Wszystkim, którzy mają jakieś problemy prawne, bardzo polecam. Cena za poradę całkiem normalna i, myślę, niewygórowana.
Albert
Dziękuję za jasne przedstawienie sprawy. Odpowiedzi były staranne i rzeczowe. Z przyjemnością polecę ten serwis innym zainteresowanym.
Z poważaniem Rafał.
Bardzo, bardzo dziękuję Panu Aleksandrowi Słyszowi za pełną i obszerną poradę wraz projektem wniosku. Nareszcie prawnik w sposób zrozumiały wyjaśnił mi również znaczenie pojęć których nawet ustawa nie określiła. Jestem ogromnie wdzięczna. Na pewno będę korzystać w przyszłości z porad prawnych tego serwisu. Polecam wszystkim niezdecydowanym - warto.
Wdzięczna Ania.
Porada droższa niż u konkurencji ale lepsza. Uzyskałem konkretną odpowiedz na opisane zagadnienie. Dla pewności radziłem się też u konkurencji - są tańsi ale nie byłem w stanie uzyskać odpowiedzi na mój konkretny problem. Byłaby piątka ale mogłoby być taniej.
Pozdrawiam Piotr.
Dziękuję za pełne zinterpretowanie przepisów, z którymi nie poradził sobie urząd skarbowy i Krajowa Informacja Podatkowa (kuriozum – oni żyją z naszych podatków!!!).
Pozdrawiam, Piotr
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz.
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
W 2004 r. wyjechałem z Polski do Anglii, tu mam pracę i odprowadzam podatki. W Polsce zostawiłem żonę, za rok mam zamiar wrócić do kraju. W 2010 r. w polskim biurze maklerskim otworzyłem rachunek i zacząłem handlować akcjami na giełdzie. Z tego i podobnych źródeł osiągnąłem zyski kapitałowe – podatek zapłaciłem w Polsce. Mam status anielskiego rezydenta, czy zatem nie powinienem jednak odprowadzić podatku od zysków kapitałowych w GB? Nie posiadam certyfikatu rezydencji; skorzystałem z abolicji.
Czy jeżeli pracuję na pokładzie holenderskiego holownika, który dopycha duże statki do nabrzeża, może mieć zastosowanie art. 15 ust. 3 polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który dotyczy pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku morskiego, ale w transporcie międzynarodowym? Holownik jest statkiem morskim, ale pracuje tylko w porcie i nie wykonuje żadnej formy transportu, w szczególności transportu międzynarodowego.
Jestem obywatelem polskim i obecnie nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam jednak pomysł na działalność gospodarczą, z tym że miałaby ona sens, gdyby spółka miała siedzibę w USA. Myślę, że najlepszym pomysłem będzie założenie spółki LLC w stanie Delaware. LLC nie podlega obowiązkowi podatkowemu w USA, jeżeli nie prowadzi działalności w USA, a jej dochód jest jednoznaczny z dochodem właściciela. Z tego, co się dowiedziałem, prowadzenie takiej spółki legalnie, aby być w porządku wobec urzędu skarbowego w Polsce, wymaga płacenia podatków w Polsce. Jak rozlicza się podatki od dochodu takiej spółki? W jakich odstępach? Z użyciem jakich formularzy?
Rozpoczynam pracę w UK na podstawie umowy o pracę. Mieszkam wraz z rodziną w Polsce (rezydent). W ramach pracy będę również przebywał w UK – prawdopodobnie krócej niż 183 dni. Pracować będę z domu (tj. w Polsce) i u klientów (cały świat). Może zdarzyć się, że projekt będzie w kraju zatrudniającego, co spowoduje, że ilość dni spędzonych w Wielkiej Brytanii znacznie wzrośnie. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia opodatkowania dochodów, a jak – ubezpieczeń społecznych?
Chciałabym spytać o to, jak się rozliczyć z zarobków z zagranicy. Rozpoczynam bowiem niedługo pracę w Niemczech (na okres roku, umowa o pracę, pełen etat, pracownik naukowy na uniwersytecie), tam też będę zameldowana. Umowa jest oparta na prawie TV-L, istnieje też możliwość przedłużenia umowy na kolejne 3 lata. W Polsce nie będę pracować w ogóle. Gdzie zapłacę podatek od dochodów uzyskanych w Niemczech? Czy w moim przypadku obowiązuje art. 20 umowy między RP a BRD (zwolnienie z podatku na teranie Niemiec i konieczność zapłaty w Polsce)? Czy w razie konieczności zapłaty podatku w Polsce będę mogła skorzystać z ulg podatkowych związanych z kosztami uzyskania przychodu wynikającymi z praw autorskich? Czy mogę rozliczyć się z mężem?
Jestem obywatelem USA. Mieszkam tu od 20 lat, tu się ożeniłem. Mam zamiar sprzedawać produkty na Allegro – czy dochód będzie opodatkowany w USA, czy w Polsce? Konto dla tej działalności założę w banku polskim, towar będzie rozsyłać w Polsce moja kuzynka.
Jestem marynarzem, mam pytanie o rozliczenie zarobków z zagranicy. Przez kilkanaście dni w styczniu pracowałem na statku pod banderą NIS. Siedzibą armatora była Norwegia. Później pracowałem u tego samego armatora, ale już statek nie był w norweskim rejestrze. Teraz dostałem kolejny kontrakt na statek pod flagą Malezji, armator też jest malezyjski. Umowa niekorzystna, bo proporcjonalnego zaliczenia. Armator nie płaci podatku, gdyż marynarze są zwolnieni z płacenia podatku. Jak zatem rozliczyć zarobki z zagranicy?
Od września 2004 do lipca 2009 przebywałam sama (bez rodziny) na studiach w USA. Pobierałam stypendium doktoranckie. Obecnie urząd skarbowy domaga się ode mnie rozliczenia za 2008 r., mimo że po tym roku podatkowym wyjaśniłam wszelkie niejasności. Od 2009 r. przebywam na stałe z rodziną w Holandii. Nie złożyłam NIP-3 przy wyjeździe do USA ani do Holandii. Czy mogę teraz złożyć druki NIP-3? Czy grozi mi jakaś kara? Czy mieszkając i płacąc podatki w USA moje centrum interesów życiowych leżało poza Polską (i nie musiałam rozliczać się w kraju)?
Zastanawiam się nad otwarciem jednoosobowej firmy, ale nie mam pojęcia, jak się do tego zabrać. Jak wyglądają kwestie podatkowe, jeśli kupuje się towary (np. kosmetyki) w Anglii, a sprzedaje w Polsce lub jeżeli wszystkie transakcje są dokonywane w Polsce? Obecnie jestem bezrobotna.
Od 10 lat mieszkam za granicą. Teraz chciałbym kupić mieszkanie w Polsce i w związku z tym planuję przelać gotówkę na polskie konto. Są to moje oszczędności z pensji uzyskiwanej poza granicami RP. Jestem zameldowany w Polsce, nie zgłaszałem nigdzie informacji o zmianie miejsca zamieszkania. Czy mogę mieć jakieś problemy z urzędem skarbowym? A co gorsza – czy czekają mnie jakieś dodatkowe opłaty?