obramowanie
poradapodatkowa.pl |

Prawo celne

| Wszystkie
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Wartościowe linki
z innych dziedzin prawa
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 68 | Wyświetlono: 21-30

Opublikowane: 18.11.2011
Wezwanie urzędu celnego do złożenia wyjaśnień w sprawie zakupu samochodu ciężarowego – naliczenie akcyzy rok po sprowadzeniu pojazdu

Sprowadziłem z zagranicy Volkswagena Transportera. Z papierów szwedzkich wynikało, że jest to samochód ciężarowy do wożenia towarów. Zrobiłem przegląd na stacji kontroli pojazdów, wykonałem tłumaczenia na język polski. W urzędzie skarbowym i urzędzie celnym nie było żadnych opłat. Teraz, po roku, wzywają mnie do złożenia wyjaśnień – urząd celny prowadzi postępowanie i mówi co innego niż wcześniej. Jak to wygląda w świetle prawa, co mnie czeka i jak się bronić? Nadmieniam, że niedawno samochód został przebudowany (dokupione zostały siedzenia, zdemontowana ściana grodziowa), wykonano dodatkowy przegląd na przebudowę, zarejestrowano samochód jako osobowy. Na wszystko są dokumenty opieczętowane przez wydział komunikacji.

Opublikowane: 14.11.2011
Zakupy w hurtowniach niemieckich dokonywane przez firmę polską

Prowadzę działalność gospodarczą, rozliczając się ryczałtowo. Planuję kupować towar w niemieckich hurtowniach na fakturę 0% i sprzedawać go w Polsce. Jak będzie wyglądać rozliczanie faktur? Czy muszę (i jak?) uzyskać NIP UE?

Opublikowane: 04.11.2011
Towar spoza Unii Europejskiej kupiony od dystrybutora z siedzibą w Unii a cło i podatek VAT

Rozważam otwarcie firmy jednoosobowej zajmującej się importem i sprzedażą hurtową oraz detaliczną miodu naturalnego. Miód jest produkowany poza UE, lecz będę zakupywał go od bezpośredniego dystrybutora w Europie (Irlandia). Jeżeli miód jest kupowany od pośrednika w UE, ale wyprodukowany poza UE, czy konieczne jest opłacenie cła? Czy muszę o tym informować urząd celny? Jak wygląda sprawa podatku VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym, gdy w Irlandii nie ma podatku VAT na miód? Jakie mam do wyboru formy podatku dochodowego i która z nich byłaby najkorzystniejsza dla tego typu firmy (szacowany przychód roczny – do 100 000 zł)? Jaka byłaby stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Opublikowane: 28.10.2011
Kontrola urzędu celnego – paliwo żeglugowe zwolnione z akcyzy, źle prowadzona ewidencja

Jestem rybakiem korzystającym z paliwa żeglugowego zwolnionego z podatku akcyzowego. Kontrola urzędu celnego stwierdziła, iż kupując paliwo i rozliczając je w ewidencji prowadzonej w formie papierowej, muszę zapłacić podatek akcyzowy, gdyż nie złożyłem oświadczenia, w jakiej formie będę prowadził ewidencję. Poza tym ewidencja była prowadzona w niewłaściwy sposób, brak niektórych wpisów, najciekawsze jest to, iż wzór ewidencji otrzymałem oraz zarejestrowałem w urzędzie celnym i wypełniałem zgodnie z tabelami.

Opublikowane: 26.10.2011
Wezwanie z urzędu celnego do wyjaśnienia przeznaczenia przesyłek – prezenty od kontrahentów spoza UE

Dość często otrzymuję przesyłki z zagranicy (prezenty) na mój prywatny adres w Polsce. Głównie są to prezenty z krajów poza obszarem UE. Niestety, ostatnio spotkały mnie nieprzyjemności ze strony urzędu celnego. Sprawa dotyczy przesyłek z Chin. Otrzymałem pismo wzywające do wyjaśnienia, do czego potrzebne są produkty zawarte w tych przesyłkach. Nie bardzo wiem, co mam zrobić. Co może mi grozić?

Opublikowane: 19.10.2011
Przesyłka z Kanady adresowana na osobę fizyczną a sprzedaż towaru w Polsce jako firma

Dostałam pocztą trzy paczki z Kanady, zawierające towar wysłany na osobę fizyczną. Wartość zadeklarowana całości: 3000 CAD. Żadna paczka nie została oclona, nie mam żadnego dokumentu od celników. Na jednej paczce jest zielona pieczątka „dopuszczone do obrotu”, na dwóch pozostałych są dwie naklejki: zielona „tranzyt celny” i żółta „towary niespełniające warunków ustanowionych w art. 9 i 10 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą”. Chcę ten towar sprzedawać. Jakich formalności muszę teraz dopełnić? Cło? Podatek? Do kogo się zwrócić? Co znaczy, że towar nie spełnia warunków? Czy będzie problemem to, że wysyłka była na osobę fizyczną, a ja chcę to sprzedawać jako firma? Czy poniosę jakieś koszty? Czy jakieś kary?

Opublikowane: 13.10.2011
Jak odzyskać pojazd zatrzymany przez ukraińską służbę celną?

Samochód ciężarowy przewożący ładunek z Irlandii na Ukrainę został zatrzymany przez ukraińską policję i służbę celną. Zarzutem jest zły adres rozładunku towaru wpisany na dokumencie przewozowym. Pozwolono wyładować towar, natomiast nie możemy odzyskać pojazdu, musimy czekać na wyrok sądu (mimo że kierowca chce zapłacić karę). Jak odzyskać ciężarówkę? Dodam, że naszym zdaniem „kabotaż” nie nastąpił.

Opublikowane: 30.08.2011
Podatek akcyzowy a samochód ciężarowy

Jestem właścicielem komisu samochodowego. Trzy lata temu kupiłem w Austrii trzy samochody typu pickup jako ciężarowe. Przegląd i rejestracja potwierdziły, że to pojazdy ciężarowe. Obecnie mam kontrolę UC, który żąda opłaty akcyzy (mimo że mam potwierdzenie, że to samochody ciężarowe m.in. z Urzędu Statystycznego w Łodzi). Co robić?

Opublikowane: 04.08.2011
Kto uiszcza opłatę produktową przy imporcie towarów?

Nasza firma importuje z Chin produkty (sprzęt rehabilitacyjny i sportowy), które później sprzedajemy. Pakowane są przez producenta w opakowania jednostkowe, a potem w zbiorcze, którymi zwykle są kartony. Wykorzystane są więc tektury i plastikowe torebki, czasami drewniane skrzynki. Kto powinien uiszczać opłatę produktową za opakowania? Czy tę kwotę można umieścić na fakturze i przerzucić na klienta?

Opublikowane: 18.07.2011
Kontrola celna przesyłek dostarczanych przez firmę przewozową

Prowadzę firmę przewozową, dostarczającą przesyłki między Polską a Irlandią. Zdarza się, że klienci wkładają do paczek przedmioty niezgodne z regulaminem (alkohol, zwierzęta), co często wychodzi podczas kontroli celnej. Wtedy grzywna nakładana jest na kierowcę. Jak mogę uniknąć takich sytuacji? Czy mogę obciążać kosztami nadawców oraz stosować grzywny? Mam też problem z paczką z dużą ilością papierosów zatrzymaną na granicy – co powinnam z nią teraz zrobić?

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik
prawo pracy porady prawne

Polecamy: eBooki | Spadek | Służebność | Spolkowy.pl | Rozwodowy.pl | Prawo Zus | Sylwester 2015 2016