obramowanie
poradapodatkowa.pl | Podatek dochodowy | Wszystkie | Pytanie i odp.
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Opublikowane: 04.01.2013

Autor: Elżbieta Jędruczyk

Amortyzacja mieszkania

Chcę wynająć moje mieszkanie własnościowe. Lokal został nabyty kilka lat temu na rynku wtórnym. Planuję wynajmować mieszkanie w ramach mojej działalności gospodarczej. Chodzi mi głównie o to, że amortyzacja mieszkania jest kosztem podatkowym. Jaką stawkę można zastosować przy amortyzacji mieszkania własnościowego? Czy w celu rozszerzenia zakresu działalności o najem należy udać się do urzędu? Mam jeszcze samochód w leasingu, niedługo zostanie wykupiony na firmę. Chciałbym wpisać samochód do ewidencji środków trwałych. Jak to zrobić? Obecnie jestem na ryczałcie, ale chcę przejść na podatek liniowy.

 

Wybrane Opinie Klientów

Szanowne ePORADY24. Gratuluję portalu. Wyrażam najwyższe słowa uznania za Waszą troskę o „losy” mego zapytania. Godna benedyktyna cierpliwość w wyjaśnianiu kwestii, piękną polszczyzną, zarazem merytorycznie – prawnie. Szczególne podziękowania Panu Jakubowi Bonowiczowi za takt i wyrozumiałość mej indolencji prawniczej. U mnie ma Pan już DOKTORAT!! Gratuluję!

Z poważaniem, Janusz


Jestem również prawnikiem, czynnym policjantem, wasza odpowiedź utwierdziła mnie w tym, co już wiedziałam, dzięki. Serdecznie pozdrawiam.

Helena


Znakomita współpraca: niemal natychmiastowa reakcja, odpowiedź z podaniem źródeł prawnych. Nawet propozycja zmiany sposobu płatności (bo z zagranicy) została natychmiast zaakceptowana. Dziękuję firmie ePorady24 i gorąco polecam usługi!

Bozena


To naprawdę działa i jest fantastyczne. Bardzo szybka i konkretna odpowiedź. Polecam.

Norbert


Pełny profesjonalizm i uczciwość. Eporady24 to sama przyjemność, poważne i odpowiedzialne podejście do sprawy. Dziękuję w szczególności Pani Monice Cieszyńskiej. Pozdrawiam. POLECAM!!!

Marlena


Polecam wszystkim błądzącym w gąszczu niezrozumiałych przepisów i paragrafów. Oni przekładają to na język ludzki i łopatą wkładają do głowy. Mnie naprawdę pomogli. POLECAM I DZIĘKUJĘ.

Dariusz


Chciałam gorąco podziękować za udzielone odpowiedzi, a także cierpliwość w tłumaczeniu zagadnień być może prostych, ale dla mnie laika zupełnie niezrozumiałych. Wiedza prawnicza udzielającego mi wparcia pozwoli w pełni świadomie „nie dać” się niektórym urzędom, a także pozwoli obronić swoje racje.

Raz jeszcze dziękuje i polecam usługi eporady24.pl Anna.


Dziękuję za naprawdę szybką i wyczerpującą odpowiedź – nie spodziewałem się!!! Tak czasem myślę, że o wiele lepszy byłby ten kraj, gdyby choć część ludzi mogła brać przykład z Waszej codziennej pracy. Mógłbym jeszcze wiele napisać dobrego o Was, ale miałem ciężki dzień i jestem trochę zmęczony codziennymi kłopotami.

Best regards, Władysław


BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.

Zbyszek.


Bardzo profesjonalni i konkretni w swoim działaniu. Jasne i konkretne porady poparte prawnie. Przypomina działanie prawników z USA. Polecam wszystkim i sam wszystko tylko przez nich będę załatwiał.

Jerzy


1. Jaką stawkę można zastosować przy amortyzacji mieszkania własnościowego?

 

Symbol KŚT właściwy dla lokalu mieszkalnego to 122 (lokale mieszkalne). Podstawową stawką amortyzacyjną jest tu stawka 1,5% rocznie (poz. 1 załącznika nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jest również możliwość zastosowania podwyższonej stawki amortyzacyjnej przewidzianej dla towarów używanych – podstawą prawną będzie tu art. 22j ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.). Dla lokalu mieszkalnego minimalny okres amortyzacji to 10 lat (inaczej mówiąc, stawka będzie wynosiła 10% rocznie).

 

2. Czy w celu rozszerzenia zakresu działalności o najem należy udać się do urzędu?

 

Jeżeli chciałby Pan rozliczać uzyskiwane z najmu dochody w ramach działalności (a nie jako najem prywatny), należy dokonać zmiany wpisu. W tym roku* najprawdopodobniej bez wizyty w urzędzie się nie obejdzie. Jeżeli Pana wpis został przeniesiony do CEIDG, być może uda się Panu przeprowadzić tę sprawę elektronicznie, bez wizyty w urzędzie. Link do strony internetowej CEIDG: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/ (można sprawdzić, czy Pana wpis został już przeniesiony).

 

3. Wpis samochodu wykupionego z leasingu do ewidencji środków trwałych – poniżej wyjaśniam to zagadnienie.

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>

 

Po wykupie samochodu z leasingu będzie Pan miał możliwość wpisania go do ewidencji środków trwałych. Symbol klasyfikacji to 741 (samochody osobowe) lub 742 (samochody ciężarowe). Podstawowy okres amortyzacji wynosi tu 5 lat (20% rocznie); istnieje również możliwość zastosowania (analogicznie jak w przypadku mieszkania) stawki indywidualnej dla towarów używanych – w tym przypadku minimalny okres amortyzacji wynosi 30 miesięcy (stawka 40% rocznie).

 

Odnośnie nazwy środka trwałego – jest tu pewna dowolność; w przypadku mieszkania można np. wpisać „lokal mieszkalny w … przy ulicy …”; w przypadku samochodu: „samochód osobowy/ ciężarowy marki …”.

 

Jeżeli chodzi o opodatkowanie najmu – zakładając, że przejdzie Pan na opodatkowanie na zasadach ogólnych wg stawki liniowej, oprócz amortyzacji mieszkania będzie Pan mógł zaliczać w koszty prawidłowo udokumentowane wydatki związane z uzyskaniem przychodu, np. czynsz (jeśli to Pan będzie ponosił jego ciężar), podatek od nieruchomości, remonty mieszkania.

 

Jeżeli jednak obawia się Pan, że ponoszone koszty nie będą wysokie (bo np. większość opłat będzie ponosił najemca), być może warto byłoby zastanowić się nad tzw. „najmem prywatnym” opodatkowanym w formie ryczałtu 8,5%.

 

Trudno mi cokolwiek doradzić, nie znając dokładniej Pana sytuacji. Jednak wydaje mi się, że w większości przypadków najmu mieszkania taka opcja jest najkorzystniejsza.

 

 

*Stan prawny z dnia 11.12.2011 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Lubię To!

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Elżbieta Jędruczyk

Elżbieta Jędruczyk – Doradca podatkowy (nr 10073), obecnie doktorantka na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w księgowości, uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (certyfikat Ministerstwa Finansów nr 4683/2003) i prowadzi własne biuro rachunkowe. Doradza w sprawach z zakresu opodatkowania międzynarodowego, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej... więcej informacji »

»Podobne materiały

Czy umorzony kredyt stanowi przychód?


Mam zaciągnięte kredyty na ponad 200 tys. zł. Ponieważ nie mam żadnego majątku, komornik umorzył postępowanie. Słyszałam, że umorzony kredyt stanowi przychód i trzeba zapłacić podatek. Czy to prawda? Czy US może rozłożyć należność na raty? A może dałoby się umorzyć zobowiązanie podatkowe? Co mnie czeka, jeśli nie zapłacę podatku? Jestem na emeryturze, nie mam zbyt dużo pieniędzy.

 

Cena nabycia środka trwałego


Wynająłem dom, w którym mieszkałem przez 8 lat z rodziną. Dom jest moją własnością, zakupiony został razem z działką od spółdzielni. Teraz chciałbym ustalić jego wartość początkową jako środka trwałego i rozliczać amortyzację (przy obliczaniu podatku od najmu na zasadach ogólnych). Dom jest wykończony w wysokim standardzie i znacznie odbiega od ceny nabycia sprzed 8 lat. Czy są podstawy prawne do tego, by to biegły oszacował wartość nieruchomości przeznaczonej do wynajmu po 8 latach użytkowania na cele prywatne? Jak najlepiej oszacować wartość początkową? Czy mogę sam przyjąć wartość rynkową domu i rozliczać amortyzację? Czy mogę skorzystać z przyspieszonej amortyzacji i zamiast 1,5% rozliczać 5-10% stawki?

Opodatkowanie przychodów z najmu na zasadach ogólnych


Moje pytanie dotyczy opodatkowania przychodów z najmu na zasadach ogólnych. Otóż kupiłam mieszkanie o powierzchni 53 m2. Na zakup nieruchomości został zaciągnięty kredyt. Aktualnie wynajmuję pokój o powierzchni 18 m2. Jakie koszty i w jaki sposób rozliczone mogą być kosztami uzyskania przychodów?

Czy muszę zapłacić 19% podatku?


W 2007 r. wykupiłem mieszkanie lokatorskie od spółdzielni (przekształcone na własnościowe za przysłowiową złotówkę). W 2008 r. sprzedałem tę nieruchomość. Niestety nie poprosiłem o ulgę meldunkową. Teraz podobno muszę zapłacić 19% podatku! W 1991 r. wpłaciłem wkład mieszkaniowy. Nikt nie potrafi mi przełożyć wpłaconej przeze mnie kwoty na dzisiejsze złotówki i zwaloryzować wkładu. Czy faktycznie muszę zapłacić 19% podatku? Czy nie da się tego jakoś uniknąć?

Wybrane opinie naszych klientów:

28.07.2010

Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi, jaką dostałem. Jest bardzo wyczerpująca. To, co chciałem wiedzieć, już wiem, bardzo miła obsługa, wyrozumiali. Bardzo dobra pomoc. Polecam wszystkim.

Michał

11.05.2010

Państwa odpowiedź bardzo mi pomogła w ocenie mojej sytuacji prawnej. Udało mi się dzięki niej zaoszczędzić dużo czaaaasu i pieniędzy.

Pozdrawiam, Jarek

02.07.2009

Bardzo wyczerpująca i rzetelna porada po umiarkowanej cenie. Korzystam z serwisu po raz trzeci i za każdym razem pełen profesjonalizm. POLECAM!!!

Jakub

02.11.2010

W czasach internetowych mailingów, newsletterów oraz podobnych automatów, którymi traktowany jest internauta, firma ePORADY24.pl potraktowała mnie bardzo indywidualnie. Mogę powiedzieć, że jest to jedna z niewielu wirtualnych firm o ludzkiej twarzy. Dziękuję i wszystkim szczerze polecam.

Monika

30.11.2009

Super porada... Precyzyjna odpowiedź mimo nieprecyzyjnych moich pytań. Polecam ten portal, szczególnie Pana Aleksandra.

Tomasz

28.02.2010

Świetny serwis. Odpowiedź uzyskałem nawet wcześniej, niż się tego spodziewałem – mam wrażenie, że niektórzy prawnicy pracują tutaj nawet w nocy :-)

Krzysztof

20.11.2009

Teraz wiem na czym "stoję". Gdyby nie dokładne i wyczerpujące odpowiedzi zapewne długo bym motała się ze swoim problemem. Jeżeli będę potrzebowała porady prawniczej na pewno skorzystam z tego serwisu. Z czystym sumieniem polecę ten serwis znajomym.

Magdalena

16.06.2010

Stanowczo muszę powiedzieć, że korzystanie z usług serwisu eporady24 to prawdziwa przyjemność. Porady są profesjonalne, szybkie i pomocne, i w dodatku za rozsądną cenę. Ocena max.: 5/5. Serdecznie dziękuję.

Hubert

28.01.2010

Odpowiedź niemal błyskawiczna, pełna i wyczerpująca, a jednocześnie napisana prostym i zrozumiałym dla laika językiem. Wielkim plusem jest możliwość bezpłatnego zadawania dodatkowych pytań. Na pewno będę wszystkim polecała ten portal. Dziękuję i pozdrawiam.

Zofia

09.08.2010

Porada prawna szybka i rzeczowa, 10/10. Dowiedziałam się czegoś więcej, niż sama mogłam przypuszczać. Polecam serwis w 100%.

Joanna

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik