Kategoria: Podatek od nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Aspekt podatkowy zakupu działki budowlanej od osoby mieszkającej w USA

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-01-19

Chciałbym zakupić działkę budowlaną w Polsce, od wujka mieszkającego w USA. Ja pracuję w Norwegii i w Polsce bywam 2-3 razy w roku. Jak przeprowadzić tę transakcję w miarę szybko, jakie podatki trzeba będzie zapłacić? W Polsce wuj ma córkę, która ewentualnie może być jego pełnomocnikiem. Gdzie takie sprawy się zgłasza, czy można wszystko załatwić u notariusza? Może ze względu na podatki lepiej żeby to była darowizna?

Aleksander Słysz

Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe (Dz.U.2011.80.432) w art. 41 ust. 1 i 2 stanowi, że własność i inne prawa rzeczowe podlegają prawu państwa, w którym znajduje się ich przedmiot, a m.in. nabycie i utrata własności podlega prawu państwa, w którym przedmiot tych praw znajduje się w chwili, gdy nastąpiło zdarzenie pociągające za sobą wymienione skutki prawne.

Zatem co do strony formalnej umowa musi zostać zawarta przed polskim notariuszem. Natomiast nie trzeba robić tego osobiście, można za pośrednictwem pełnomocników. Oni jednak muszą dysponować odpowiednimi pełnomocnictwami, które zostaną im udzielone w formie jakiej dla nabycia nieruchomości wymaga państwo, w którym pełnomocnictwo jest udzielane. Koszty są zróżnicowane, więc czy to w USA, czy w Norwegii należy zasięgnąć informacji indywidualnie.

Odnośnie podatku, nabywca zapłaci w Polsce 2% podatek od czynności cywilnoprawnych, bowiem podlegają mu m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, płatnikiem będzie notariusz, który obliczy, pobierze i odprowadzi podatek. Jak już wspomniałem, obowiązek podatkowy ciąży w tym podatku na kupującym.

Natomiast po stronie sprzedawcy rozważyć należy, czy nie powstanie konieczność zapłaty podatku dochodowego. Zależy to od kilku czynników, jednak co do zasady zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2012.361 j.t. ze zm) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomość przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Tym samym, a contrario, gdy sprzedaż działki przez wuja nastąpi po upływie 5 lat od końca roku, w którym on działkę tę nabył, wuj nie zapłaci podatku dochodowego od tej transakcji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Opłata eksploatacyjna

Posiadam koncesję na wydobywanie kruszywa naturalnego. Gmina nałożyła na mnie bardzo wysoki podatek od nieruchomości. Na wyrobisku nie ma żadnych obiektów budowlanych. Dodam, że uiszczam opłatę eksploatacyjną za każdą wydobytą tonę kruszywa. Czy muszę płacić zarówno podatek od nieruchomości, jak i opłatę eksploatacyjną? Szczegóły w załączniku.

 

Podatek od nieruchomości naliczany od gruntów związanych z działalnością gospodarczą

Jestem współwłaścicielem (wraz z żoną) dwóch działek leżących obok siebie. Na jednej z tych działek prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w wybudowanym w tym celu budynku. Działki zostały zakwalifikowane jako tereny przemysłowe. Nad częścią działki, na której stoi budynek, biegnie linia wysokiego napięcia, czyli jest to teren bezużyteczny. Do opodatkowania zgłosiłem budynek i część działki. Organy gminy żądają zapłaty podatku od nieruchomości od całej powierzchni działki – od tej leżącej pod linią energetyczną również. Czy to właściwe, skoro nie używam tej części gruntu do prowadzenia działalności gospodarczej?

Zakup mieszkania z wyposażeniem a podatek

Zakupiłem mieszkanie wraz z wyposażeniem. Nie zostało to jednak zawarte w akcie notarialnym. Czy w takim przypadku jestem zobowiązany do uiszczenia podatku od zakupionego wyposażenia mieszkania? Cena mieszkania obejmowała także wyposażenie.

Podatek od nieruchomości od garażu blaszanego

Zamówiłem garaż blaszany otynkowany i ocieplony, dwustanowiskowy (wraz z pomieszczeniem gospodarczym) o wymiarze 7,5 x 7,5 m. Załatwiam formalności z pozwoleniem na budowę. Garaż będzie posadowiony na płycie betonowej zbrojonej o grubości 15 cm, pod nim posypka ok. 30 cm; przymocowany na śruby do płyty betonowej. Czy za taki garaż będę płacił podatek od nieruchomości, czy można uznać, że nie będzie on trwale związany z gruntem i podatek nie będzie potrzebny?

Podatek od nieruchomości przy współwłasności obiektu

Posiadałem spółkę, która została rozwiązana. Problem istnieje w tym, że były wspólnik żąda ode mnie płacenia podatku od nieruchomości. Czy obowiązuje mnie płacenie podatku jako prowadzący działalność, czy osoba prywatna? Podział nieruchomości nie jest prawnie uregulowany.

Podatek od nieruchomości a budynek gospodarczy czy mieszkalny

Posiadam grunt orny oraz działkę przeznaczoną pod teren zabudowy jednorodzinnej. W gminie płacę podatek rolny od obu działek. Planuję wybudować budynek z garażem na terenie działki. Czy korzystniej (ze względu na wysokość przyszłych podatków) wybudować i zgłosić do urzędu budynek jako dom mieszkalny, czy jako budynek gospodarczy?

Podatek od garaży

Chcę kupić ziemię z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, na której znajduje się około 80 garaży blaszanych, które są własnością osób dzierżawiących grunt pod te garaże. Garaże są postawione z pozwoleniem na budowę, ale budowa nie jest zakończona. Z dzierżawy gruntu są pobierane opłaty. W związku z tym, czy istnieje podatek od garaży do urzędu miasta?

Podatek od części budynku należącej do spółdzielni

Mam mieszkanie – wyodrębnioną własność w budynku spółdzielni mieszkaniowej. Place podatek za nieruchomość, działkę i części wspólne. Oprócz tego spółdzielnia nalicza mi podatek od mienia wspólnego, które jest własnością spółdzielni. Chodzi o działkę, na której jest rozdzielnia prądu do dwóch następnych budynków. Nie jestem członkiem spółdzielni. Czy ja musze płacić następny podatek (i to najwyższy), skoro moje mieszkanie nie jest spółdzielcze?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.037995100021362 sek.