Kategoria: Prawo karne skarbowe

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Błędne rozliczanie się z zarobków za granicą

Autor: Monika Bilska • Opublikowane: 2011-04-13

W latach 2007-2010 pracowałem w Danii, nie rozliczając się w Polsce (takie rozwiązanie zasugerował doradca). Niedawno jednak dostałem z urzędu skarbowego wezwanie do rozliczenia się za 2007 r., co zrobiłem (opłaciłem podatek i odsetki). Co jednak z następnymi latami? Czy mogę jakoś umorzyć dług? Dodam, że żona w ostatnich latach nie pracowała w ogóle.

Monika Bilska

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007 r. obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) podlegają w Polsce osoby fizyczne, jeśli mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Natomiast art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy stanowi, że „osoby fizyczne nie posiadające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy)”.

 

Zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

Jeżeli zatem w latach 2008-2010 przebywał Pan z rodziną w Danii przez okres dłuższy niż 183 dni w każdym z tych lat, nie powinien Pan rozliczać się z przychodów osiągniętych za granicą w Polsce.

 

Jeżeli jednak te warunki nie zostały spełnione, rzeczywiście powinien Pan rozliczyć podatek od zarobków uzyskanych w Danii w Polsce.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

W takiej sytuacji radziłabym, aby zgłosił się Pan do urzędu skarbowego sam, złożył zaległe rozliczenia roczne wraz z czynnym żalem. Dzięki temu uniknie Pan ewentualnej odpowiedzialności karnoskarbowej oraz ewentualnego postępowania w sprawie dochodów ze źródeł nieujawnionych.

 

Możliwe jest umorzenie lub rozłożenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami na podstawie art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej.

 

W tym celu powinien Pan złożyć do urzędu skarbowego wniosek, w którym wykaże Pan, że za umorzeniem lub rozłożeniem na raty przemawia Pański ważny interes (np. że nie jest Pan wstanie spłacić zaległości podatkowej bez znacznego uszczerbku dla utrzymania siebie i swojej rodziny, gdyż dochody Pana i Pańskiej małżonki są zbyt niskie). W takim przypadku warto załączyć do wniosku dokumenty świadczące o Pańskiej trudnej sytuacji życiowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego

Jestem księgowym w spółce z o.o. Zorientowałem się, że nie złożyłem w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego i KRS (zostało ono jednak sporządzone i zatwierdzone o czasie). Czy mogę coś zrobić, aby uniknąć kary?

Czynny żal za brak zapłaty podatku w terminie

Jak napisać czynny żal za nieterminową zapłatę podatku od osób fizycznych? Miałam zaplanowaną operację w szpitalu i w związku z tym nie mogłam przypilnować, czy zostały zapłacone podatki za listopad i grudzień (przygotowałam zlecenia przelewów). Podatek zapłaciłam z opóźnieniem, z odsetkami.

Konsekwencje finansowe ze strony urzędu skarbowego za niezgłoszenie wynajmu mieszkania

Jakie konsekwencje finansowe grożą ze strony urzędu skarbowego? Czy jest to często egzekwowane? Nie zgłosiłam do urzędu skarbowego i nie odprowadzałam podatku za wynajem mieszkania.

Fikcyjna faktura VAT

W 2012 roku wrzuciłem w koszty „kupioną” fakturę na kwotę 20 000 zł. Teraz chciałbym ją usunąć. Proszę o informację, jakie mam możliwości oraz co może mnie z tego tytułu czekać przy ewentualnej kontroli.

Próg określający granicę wykroczenia skarbowego

Czy odsetki za opóźnienie zapłaty podatku zalicza się do ustawowego progu, który określa granicę wykroczenia skarbowego?

Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe małżonka

Czy jako osoba współpracująca w firmie męża będę odpowiadała za zobowiązania męża wynikające z postępowania karno-skarbowego? Nie mamy rozdzielności majątkowej, a w czasie trwania naszego związku otrzymałam darowiznę od rodziców i stanowi ona mój majątek odrębny. Czy urząd skarbowy może sięgnąć również do mojego majątku osobistego?

Czym grozi nieujawnienie depozytu nieprawidłowego?

Na przełomie 2012/2013 użyczyłam naszego wspólnego (mojego i męża) konta bankowego teściowej. Ponieważ posiadałam inny rachunek bankowy, uważałam, iż nie będzie to stanowiło problemu (teściowa miała zablokowany rachunek przez komornika). Na rachunku były wykonywane różne operacje, wpłaty i wypłaty. Najwyższa wpłata wynosiła ok. 20 tys. zł. W oświadczeniu majątkowym za 2012 i 2013 nie ujęłam środków zgromadzonych przez teściową, uznając je za nieswoje. Ostatnio, po lekturze jakiegoś artykułu, zrozumiałam, że jest to depozyt nieprawidłowy. Co można zrobić, aby tej sytuacji fiskus nie uznał za niezgodną z prawem? Jak zapłacić podatek od tej zdeponowanej kwoty? Dodam, że to dla mnie szczególnie ważne, ponieważ jestem zobowiązana do corocznego składania oświadczenia majątkowego.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.038441896438599 sek.