Kategoria: Podwójne opodatkowanie

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Czy muszę płacić podatki w Polsce?

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2014-08-28

Od ok. 20 lat mieszkam i pracuję w Danii (tu płacę podatki). Nigdy nie rozliczałam się w Polsce, choć jestem tam zameldowana. Czy muszę płacić podatki w Polsce?

Elżbieta Jędruczyk

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy można Panią uznać za polską rezydentkę. Zasady podlegania obowiązkowi podatkowemu pod względem podatku dochodowego uregulowane są w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Zgodnie z art. 3 ustawy osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Aby więc można było uznać, że podlega Pani w Polsce opodatkowaniu podatkiem od całości swoich dochodów, musiałaby Pani posiadać tutaj tzw. ośrodek interesów życiowych (męża, dzieci, dom, pracę itd.) bądź przebywać w Polsce ponad 183 dni w roku. Wnioskuję, że jest to mało prawdopodobne, choć Pani pytanie jest dość lakoniczne.

W tej sytuacji należy uznać, że nie jest Pani polską rezydentką, a więc podlega Pani w Polsce opodatkowaniu wyłącznie w zakresie przychodów uzyskiwanych ze źródła położonego w Polsce (pracy w Polsce, najmu polskiej nieruchomości itd.). Dopóki Pani takich przychodów nie uzyskuje, fakt zameldowania nie ma znaczenia.

Gdyby miała Pani jeszcze jakieś wątpliwości, proszę o skorzystanie z pytań dodatkowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Rozliczenie podatkowe w Holandii i Polsce

Wyszłam za mąż za Holendra i zamieszkałam w Holandii. Rozliczaliśmy się razem z mężem. Po jakimś czasie otrzymałam obywatelstwo holenderskie, obecnie mam podwójne. Po rozwiązaniu umowy o pracę w Polsce nie składałam już żadnego zeznania podatkowego. W ubiegłym roku byłam w Polsce i jakiś czas pracowałam. Mąż został w Holandii. W czerwcu wróciłam do Holandii i zaczęłam nową pracę. Jak powinnam się rozliczyć?

Miejsce zamieszkania w Polsce, a zatrudnienie w Anglii

Ostatnio dostałem propozycję pracy w Londynie. Przyszły pracodawca chce, bym będąc zatrudniony w UK na umowę o pracę, wykonywał pracę w Polsce (zdalnie). Co kilka tygodni miałbym pojawiać się (przelot) w siedzibie firmy w Londynie. Czy takie zatrudnienie byłoby legalne? Co ze składkami na ZUS? Gdzie będę ubezpieczony – pewnie w UK? Podatki zapewne będą płacone w Anglii.

Praca w Holandii a zaległe PIT-y

Wraz z narzeczonym mieszkamy w Holandii – ja od 2010 r., on od 2011 r. Ostatnio usłyszeliśmy, że trzeba się rozliczać w Polsce. Mamy więc kilka zaległych PIT-ów i nie wiemy, co robić, jak uniknąć podatku… Dodam, że w Holandii mieszkamy cały rok poza urlopem i mamy tu kupione mieszkanie, ale nie wykluczamy powrotu do Polski za kilka lat. Co robić?

Podatek od spadku z USA

Czy w Polsce należy zapłacić podatek od spadku z USA? Spadkodawca to mój stryj, obywatel USA (stan Michigan).

Unikanie podwójnego opodatkowania na linii Polska-Norwegia

Od kilku lat jestem zatrudniony na statku, którym dysponuje zarząd z Norwegii. Wynagrodzenie otrzymuję regularnie. Do tej pory byłem zwolniony z opłacania podatku i składania zeznania w Polsce. Wiem, że od początku 2014 r. nastąpi zmiana podatkowa. Czy będę zmuszony płacić zaliczki na podatek, które zostaną mi zwrócone w 2015 r.? Chciałbym uniknąć tej sytuacji, gdy polski fiskus operuje moimi pieniędzmi. Czy są jakieś inne wyjścia?

Praca za granicą a opodatkowanie w Polsce

Od prawie 12 lat mieszkam na stałe w Holandii. Z moich dotychczasowych dochodów rozliczałam się tylko i wyłącznie w Holandii. W 2013 roku zamierzam wrócić do Polski. Czy po powrocie do kraju urząd skarbowy może mnie poprosić o zapłacenie podatku od dochodów osiągniętych w Holandii? Czy przysługuje mi abolicja podatkowa? Nadmienię, że nie posiadam majątku w Polsce, nie mam zameldowania w Polsce oraz nie przebywałam na terenie Polski dłużej niż 183 dni w roku.

Rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego w Norwegii

Od 8 lipca ubiegłego roku pracowałam w Norwegii. Do tego czasu byłam zatrudniona w Polsce w ramach umowy o pracę. Od sierpnia do końca grudnia ubiegłego roku przebywałam na urlopie bezpłatnym, pracując w tym czasie w Norwegii. Posiadam w Polsce adres stałego zameldowania. W jaki sposób muszę rozliczyć podatek od dochodu uzyskanego w Norwegii? Jaka jest wysokość tego podatku?

Podatki w Polsce czy Kanadzie

Od 2008 r. mieszkam w Kanadzie, gdzie pracuję i płacę podatki. W Polsce posiadam dwa mieszkania, oba ponad 5 lat. Co z podatkami w przypadku sprzedaży tych nieruchomości? Czy nie będę musiał w ogóle płacić podatku – ani w Polsce, ani w Kanadzie?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.040302991867065 sek.