Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Darowizna na opłacenie czesnego a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-06-14

Moja mama zamierza podarować mojej córce (swojej wnuczce) pieniądze z przeznaczeniem tylko i wyłącznie na opłacenie czesnego (córka studiuje za granicą). Czy należy zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego? Czy należy zapłacić podatek? Czy taka umowa darowizny na opłacenie czesnego powinna być sporządzona przez notariusza?

Aleksander Słysz

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny. Dodatkowo nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem darowizna dla córki będzie podlegać opodatkowaniu, nawet jeśli dotyczyłaby rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeśli córka ma polskie obywatelstwo. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych, tj. dokładniej ciąży na obdarowanym w przypadku darowizny to on staje się podatnikiem podatku od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy powstanie tu z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, tj. z chwilą przekazania pieniędzy (chyba że darowizna przybierze postać aktu notarialnego, ale nie ma tu takiej potrzeby, umowa w ogóle nie musi mieć formy pisemnej). Nie oznacza to, że powstanie zobowiązanie podatkowe, gdyż córka może skorzystać ze zwolnienia.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r., poz. 86 j.t. ze zm.) zwalnia się od ww. podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (w tym zatem dzieci czy wnuki), jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1) obdarowani zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2) i

2) gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (i wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł) i udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Zatem by córka mogła skorzystać ze zwolnienia musi złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny zgłoszenie SD-Z2 i jednocześnie udokumentować otrzymanie środków w ww. sposób, tj. np. dowodem przekazania na rachunek płatniczy. W przypadku niespełnienia warunków zwolnienia nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Jaki podatek od darowizny zapłaci synowa?

Jaki podatek zapłaci synowa od darowizny mieszkania o wartości 400 tys. zł dokonanej przez teścia?

Skorzystanie z ulgi podatkowej przy otrzymaniu mieszkania ze spadku

Jestem właścicielem mieszkania. W październiku otrzymałem w spadku mieszkanie od osoby, nad którą sprawowałem opiekę ponad 2 lata (umowa notarialna). Chciałbym skorzystać z ulgi podatkowej z tego tytułu. Kiedy mam pozbyć się swojego mieszkania (warunek – brak nieruchomości) – muszę przed wizytą w urzędzie skarbowym, czy można po?

Konsekwencje niezgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego

Przed 9 miesiącami otrzymałam darowiznę na zakup mieszkania od rodziców w kwocie 200 tys. zł, zapomniałam ją zgłosić. Byłam dziś w urzędzie skarbowym i już wiem, że muszę złożyć wniosek SD-3 i będę musiała zapłacić podatek 7%. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Wsparcie finansowe dla rodziców mieszkających za granicą a podatek w Polsce

Moi rodzice mieszkają na stałe za granice w Niemczech. Mają również polskie obywatelstwo, ale bez dowodów osobistych i bez zameldowania w Polsce. Chciałbym ich wesprzeć finansowo i przelać na ich niemieckie konto pieniądze na pokrycie kosztów prywatnego leczenia – 10 tys. euro. Jeśli zgłoszę do polskiego US fakt darowizny, czy powstanie obowiązek podatkowy z związku z tym, że rodzice mieszkają za granicą?

Pożyczka zaciągnięta przez rodziców, a spłacana przez syna

Rodzice chcieliby mnie wspomóc finansowo w ten sposób, iż wzięliby na siebie pożyczkę w banku, a następnie ja bym spłacał raty tej pożyczki (ja nie figurowałbym w umowie). Jakie zobowiązania należy wypełnić (jeśli jakieś są konieczne) wobec urzędu skarbowego?

Zapłata za fakturę jako darowizna

Wpłaciłem na konto komisu kwotę za samochód. W tytule przelewu podałem nr faktury i dane mojego zięcia i córki. Chciałem to potraktować jako darowiznę dla córki. Czy mogłem tak zrobić? Czy mam jakieś zobowiązania wobec US?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.024036884307861 sek.