obramowanie
poradapodatkowa.pl | Podatek dochodowy | Wszystkie | Pytanie i odp.
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Opublikowane: 18.12.2009

Autor: Aleksander Słysz

Darowizna do własnej firmy a koszty uzyskania przychodu

Kilka lat temu kupiliśmy z żoną działkę budowlaną z majątku dorobkowego. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Niedawno aktem notarialnym przekazaliśmy w formie darowizny tę działkę tylko na mnie z przeznaczeniem na działalność gospodarczą. To znaczy żona i ja podarowaliśmy działkę mojej jednoosobowej firmie, która zajmuje się budową i sprzedażą gotowych domów. Czy od takiej transakcji jest podatek? I najważniejsze pytanie: czy mogę wprowadzić wartość tej działki jako koszt – oczywiście w momencie jej sprzedaży?

Wybrane Opinie Klientów

Wspaniała mozliwość  uzyskania tak szybkiej i dokładnej odpowiedzi.

Dziękuję Anna.Dziękuje za pomoc. zebrałam sie w sobie i odpisałam do sądu mam nadzieje że moje słowa będą wzięte pod uwagę i korzystnie dzięki Pana odpowiedzi ja uzyskam niezbędny dokument potrzebny do dalszego otrzymywania na dzieci funduszu. Jeszcze raz dziękuje.
Anna


Dziękuję za wyczerpującą i zrozumiałą odpowiedz. Będę polecać państwa usługi znajomym.

Z poważaniem Stanisław.


Serdecznie dziękuję za rzeczową i fachową odpowiedź. Doceniam cierpliwość - rzeczywiście często nie rozumiemy przepisów prawa więc pytania dodatkowe są bardzo pomocne. To duża umiejętność tłumaczyć tak, by każdy mógł zrozumieć. Rzeczywiście - jak Pan przewidział - wyrok sądu w sprawie dotyczącej ZUS -u był niekorzystny. Dziwi tylko niekompetencja niektórych radców prawnych, bo przecież po konsultacjach zdecydowaliśmy oddać sprawę do sądu. Dlatego cieszę się, że trafiłam na stronę "eporady24". Będę polecać znajomym Państwa usługi.

Pozdrawiam Anna.

 


Czy mi pomogła porada w rozwiązaniu problemu? Myślę, że tak. Także zadowolenie w 100% przy mojej znajomości prawa, inaczej nie może być. Także jeżeli masz problem, na pewno otrzymasz wskazówkę jak go rozwiązać. Polecam ePorady24.

Pozdrawiam Maciej.


Serdecznie dziękuję za szybką i szczegółową odpowiedź na moje, jakże rozbudowane pytanie, a raczej zestaw pytań. Przytoczenie konkretnych artykułów pomoże mi zagłębić się w temat. Wiem już „na czym stoję” i jak ukierunkować dalsze działania w temacie, z którym się do Państwa zgłosiłam. Zanim to zrobiłam, nie wiedziałam nic, teraz czuję się silniejsza o wiedzę, jaką od Państwa otrzymałam. Myślę, że to podstawa do tego, by walczyć o ważne sprawy. Szczerze polecam usługę wszystkim, którzy sie wahają.

Agnieszka


 

Dziękuję za informację , jestem w pełni usatysfakcjonowany, otrzymałem jasne i wystarczające wyjaśnienia na zadane pytanie. Szybkość udzielenia odpowiedzi była błyskawiczna! Gratulacje! Polecam korzystanie z firmy „eporady24”! Pozdrawiam caly zespół prowadzących „eporady24”.
Krzysztof

 


Szybko i profesjonalnie! Polecam!

Michał


Opinia bardzo dobra, dziękuję.

Radek


Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn wolne od podatku jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych m.in. przez małżonka. W Pana przypadku nie istnieje obowiązek zgłoszenia, gdyż nabycie nastąpiło na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Pomijam fakt, iż obdarowanie samego siebie jest konstrukcją wielce wątpliwą.

 

Pyta Pan, czy wartość działki otrzymanej w darowiźnie może być kosztem uzyskania przychodu. Analogiczne problemy analizowane były przez organy podatkowe, zatem znany jest ich pogląd na sprawę.

 

Przykładowo organowi przedstawiono taki oto stan faktyczny: Pani X otrzymała od rodzica na podstawie umowy darowizny nieruchomość składającą się z kilku działek. Na działkach tych zamierza kolejno budować domy jednorodzinne, a następnie je sprzedawać jako przedsiębiorca. Wybudowane budynki stanowić będą części składowe działek, więc sprzedaż dotyczyć będzie gruntu wraz z budynkiem. Organ zapytano: „Czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wartości gruntu stanowiącego własność podatnika, nabytego w drodze darowizny przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, następnie do tej działalności wniesionego jako towar handlowy?”

 

Organ wskazał (w piśmie z dnia 22 września 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach, sygn. IBPB1/415-490/08/ESZ), iż wartość gruntów, których wprowadzenie do działalności gospodarczej jako towar handlowy nastąpiło w drodze darowizny (nieodpłatnie), nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzasadniając, że:

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>

 

„W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny podlega podatkowi od spadków i darowizn. Zatem darowizna nieruchomości gruntowej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym nabycie przez wnioskodawczynię nieruchomości gruntowej w drodze darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

 

Biorąc powyższe po uwagę stwierdzić należy, iż skoro nabycie nieruchomości gruntowych, następnie wprowadzonych do działalności gospodarczej jako towar handlowy nastąpiło w drodze darowizny (nieodpłatnie), wartość tych gruntów nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, albowiem nie została spełniona jedna z przesłanek wynikająca z ww. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – koszt nie został poniesiony. W wyniku powyższej darowizny obdarowana stała się jednak właścicielem otrzymanego towaru i nabyła prawo do jego rozporządzania. Wskazać również należy, że powołany przez wnioskodawczynię art. 23 ust. 1 pkt 45 lit. a) ww. ustawy nie ma zastosowania, bowiem nieruchomość gruntowa w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej stanowi towar handlowy. Ponadto zauważyć należy, iż zgodnie z art. 22c ust. 1 powołanej ustawy grunty nie podlegają amortyzacji.”

 

 

W Pana przypadku trudno uznać, iż cała działka została Panu darowana – moim zdaniem, zakładając, że działka kosztowała Państwa przykładowo 100 000 złotych i aktem notarialnym darowizny weszła do Pańskiego majątku odrębnego, przynajmniej kwotę 50 000 należy uznać za poniesiony przez Pana koszt nabycia z tytułu ceny działki. Ta kwota, według mnie, w momencie sprzedaży mogłaby zostać uznana za koszt uzyskania przychodu. Niestety, większość organów podatkowych może nie podzielać mego punktu widzenia.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Lubię To!

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Aleksander Słysz

Aleksander Słysz – magister prawa, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2004 roku zajmuje się szeroko rozumianą problematyką podatkową, w tym: postępowaniami podatkowymi, kontrolą podatkową, podatkami pośrednimi i bezpośrednimi... więcej informacji »

»Podobne materiały

Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego


Sprzedałem niedawno gospodarstwo wraz z budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość stanowiła spadek (spadkodawca zmarł w 2006 r.) należący do mnie i do moich niepełnoletnich dzieci. We wrześniu otrzymałem decyzję urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku. Czy mogę za pieniądze ze sprzedaży kupić dwa mieszkania, w tym jedno dla starszej córki, która wkrótce się usamodzielni?

Niewielki przychód a wysokość składek i podatków od działalności gospodarczej


Jakiś czas temu zająłem się zarobkowo myciem samochodów mieszkańców mojego osiedla. Osiągałem niewielkie zarobki. Nie zarejestrowałem tego jako działalności gospodarczej, bo myślałem, że przy przychodzie ok. 400 zł na miesiąc nie trzeba nigdzie zgłaszać takiej działalności (rocznie nie przekroczyłbym kwoty wolnej od odpodatkowania). Ktoś jednak doniósł na mnie do urzędu skarbowego, który wezwał mnie do złożenia wyjaśnień. Chciałbym zapytać, czy mogę prowadzić legalnie taką działalność, ale płacąc niższe stawki ZUS i podatek, skoro zarabiałbym tak niewiele?

Zbycie nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe


Siostry (mama i ciocia) otrzymały darowiznę od swoich rodziców (moich dziadków) w formie domku. Domek został sprzedany przed upływem 5 lat od faktu darowizny i aby uniknąć podatku, mama i ciocia przeznaczyły dokładnie całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży na zakup mieszkania (przy tym złożyły w urzędzie skarbowym oświadczenie, że pieniądze przeznaczają na własne cele mieszkaniowe). Czy w tym momencie jest możliwe dokonanie darowizny tego mieszkania (ciocia przekaże swoją część na mamę, a mama całość na mnie)? Jeśli nie teraz, to kiedy? I jakie są konsekwencje?

Podatek od wygranej w konkursie internetowym


Nasza firma organizuje konkurs internetowy. Fundatorem nagród jest inny podmiot. Przewidujemy 100 nagród o wartości 100 zł dla laureatów konkursu. Czy nagrodzeni są zobowiązani do zapłacenia podatku od otrzymanej kwoty? Nasze wątpliwości budzi interpretacja Ministerstwa Finansów nr DD3/033/19/MCA/11/PK-153.

 

Wybrane opinie naszych klientów:

11.12.2009

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź na moje pytania. Tekst odpowiedzi jest zrozumiały i obszerny, dzięki czemu sytuacja, w której się obecnie znajduję, nie wydaje się tak beznadziejna. Wiem jedno: że nie mogę się poddać, gdyż są ludzie, którzy mogą mi pomóc i naprowadzić, w którą stronę mam kierować swoje kroki, by nie zostać na lodzie. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc.

Elżbieta

14.09.2009

Szybka odpowiedź i wydaje się wyczerpujaca.

Krzysztof

21.09.2009

Jestem naprawdę bardzo zadowolony. Naprawde fachowe porady.

Marek

17.10.2009

Na zadane pytanie otrzymałam satysfakcjonującą mnie odpowiedź. Czas oczekiwania był bardzo krótki. Zadawałam dodatkowe pytania na które bardzo szybko były odpowiedzi.

Pozdrawiam Anna.

25.07.2009

Unikalnie sprawna technika udzielania porad prawnych. Tempo otrzymania odpowiedzi niemożliwe w odniesieniu do tradycyjnych kancelarii.

Bardzo dziękuję Marzena.

10.06.2009

Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi oraz ceny i czasu którego nie musiałam tracić na szukanie adwokata. Będę korzystała częściej z tego typu usług.

Izabella

13.10.2009

Na moje pytanie Pan Łukasz Obral przysłał mi bardzo jasne, zrozumiałe i kompetentne informacje. Jestem usatysfakcjonowany i cieszę się, że przypadkiem trafiłem do Was.

Dziękuję i pozdrawiam Zdzislaw.

27.10.2009

Bardzo dziękuję całej ekipie ePorady24 a w szczególności Panu Łukaszowi Obrałowi za udzielenie jasnych i wyczerpujących odpoweidzi oraz za napisanie rewelacyjnego pozwu.

Marta

30.10.2009

Dziękuję za odpowiedź. Jest obszerna i wyczerpująca. W razie kolejnych problemów prawnych na pewno będę korzystał z waszych usług.

Pozdrawiam Radek.

08.07.2009

Udzielona opinia prawna jest pełna i wyjaśniająca problem. Odpowiedź na dodatkowe pytanie wręcz błyskawiczna.

Polecam Hanna.

 

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik