Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Dług w spadku w postaci niezapłaconego podatku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-07-04

Trzy lata temu zmarł mój ojciec, który zostawił nam w spadku dług w postaci niezapłaconego podatku od sprzedanego przez niego mieszkania. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero wczoraj. Spadku nie odrzuciliśmy, ponieważ nie wiedzieliśmy, że ojciec posiada jakieś zobowiązanie wobec skarbówki. Czy możemy to zobowiązanie uregulować bez oczekiwania na decyzję organu podatkowego, czy też czekać, aż urząd wyda decyzję i wtedy zapłacić? Chcielibyśmy uniknąć narastających odsetek.

Aleksander Słysz

Zasadą jest, iż rozliczenie podatku dochodowego za zmarłe osoby fizyczne dokonywane jest przez naczelników urzędów skarbowych, czyli organy podatkowe. Spadkobiercy obowiązani są do zapłaty podatku dochodowego za spadkodawców po wydaniu i na podstawie decyzji. Odsetki nie stanowią tu problemu, albowiem na mocy art. 101 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa odsetki za zwłokę od ew. zaległości podatkowych spadkodawcy naliczane są jedynie do dnia otwarcia spadku (czyli do dnia śmierci spadkodawcy).

Jak Pan zapewne wie to spadkobiercy podatnika, co do zasady, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy, a do tejże odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe (również w zakresie zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę).

Spadkobierców osoby fizycznej organ podatkowy informuje o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty. Jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych, spadkobierca w terminie 30 dni od dnia otrzymania ww. informacji zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków.

Organ podatkowy właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy orzeknie w odrębnych decyzjach o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców, organ określi więc wysokość znanych w dniu otwarcia spadku zobowiązań podatkowych spadkodawcy. W decyzji zatem organ określi prawidłową wysokość zobowiązania podatkowego, również powstałego z tytułu zbycia nieruchomości (spadkobiercy nie składają za spadkodawcę PIT-39).

Termin płatności przez spadkobierców zobowiązań, które zostaną określone w decyzji, wynosi 14 dni od dnia doręczenia tejże decyzji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Pieniądze rodziców na moim koncie a opodatkowanie

Na koncie walutowym przechowuję pieniądze otrzymane od rodziców zza granicy: w kilku przelewach na przestrzeni dwóch lat, żaden z przelewów nie przekraczał 10 tys. USD. Z niewiedzy nie zgłosiłem nigdzie tego faktu. Czy jest jakiś sposób, aby uniknąć płacenia podatku? Dodam jeszcze, że pieniądze rodziców jedynie przechowuję i zamierzam im je zwrócić, gdy wrócą do Polski.

Niezłożenie PIT-39 w terminie

W 2014 r. sprzedałam nieruchomość (przed upływem 5 lat od nabycia). Kwotę uzyskaną z transakcji zamierzam przeznaczyć na zakup innego mieszkania do końca 2016 r. Zapomniałam złożyć PIT-39, a powinnam to zrobić do 30 kwietnia 2015 r. Co zrobić? Czy złożyć „czynny żal” w formie pisemnej teraz?

Umowa o dzieło poza zakresem prowadzonej działalności

Proszę o podanie podstawy prawnej do sytuacji, w której osoba prowadząca działalność gospodarczą podpisała umowę o dzieło na wykonanie pracy, która nie mieści się w zakresie PKD prowadzonej działalności. Czy można zawierać takie umowy poza działalnością?

Umowa sponsorska a podatek

Prowadzę firmę handlującą odzieżą sportową. W ramach działalności marketingowej chciałbym przekazywać nieodpłatnie sprzęt sportowy zawodnikom. W zamian za to, zawodnicy zobowiązują się do reklamowanie mojej firmy. Jaki rodzaj umowy (sponsoringowa, barterowa, darowizny, inna) najkorzystniej jest z takim zawodnikiem podpisać ze względu na rozliczenia podatkowe? Dodam, że jestem podatnikiem VAT, z dochodu rozliczam się na zasadzie zryczałtowanej stawki.

Kwestionariusz dla nierezydenta z ZUS a stały pobyt w USA

Mam 76 lat, mieszkam od lat w Stanach Zjednoczonych, mam amerykańskie obywatelstwo. Otrzymałem z polskiego ZUS kwestionariusz dla nierezydenta dotyczący mojego numeru identyfikacji podatkowej w państwie zamieszkania. Kwestionariusz ten został wysłany w związku z nałożonym na ZUS obowiązkiem przekazania polskim organom podatkowym informacji o numerze służącym do identyfikacji dla celów podatkowych w państwie zamieszkania. Płacę tutaj podatki i nie jest możliwe podanie ani numeru social security, ani innych numerów identyfikacji podatkowej. Z niewielkiej renty, którą otrzymuję z polskiego ZUS, co miesiąc jest pobierany podatek. Pracowałem w Polsce około 19 lat, a potem wyjechałem wraz z rodziną i po raz pierwszy coś takiego otrzymałem od ZUS-u. Z tego co wyczytałem, rozporządzenie MF z dnia 23 stycznia 2015 r. dotyczy tylko państw UE. ZUS ma przekazywać te informacje polskim organom podatkowym na formularzu PIT-40A (Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy). Czy w moim przypadku nie doszło do urzędniczego nieporozumienia?

Umowa zamiany a podatek

Mam udział w domu wynoszący 2/3, a mój syn 1/3. Chcemy zamienić dom na mieszkanie o tej samej wartości w formie umowy zamiany. Mieszkanie jest własnością mojego brata. Czy mój syn będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych za swoją część, jeżeli w umowie zamiany też będzie miał udział 1/3?

Koszty podatkowe samochodów wydzierżawionych dla potrzeb firmy

Jesteśmy spółką z o.o. Wydzierżawiamy 2 samochody osobowe dla potrzeb firmy (jeździ nimi prezes i wiceprezes). Umowa dzierżawy została zgłoszona do US i auta zostały zgłoszone jako służące do działalności mieszanej. VAT odliczamy w wysokości 50%. A co z kosztami? Czy musi być prowadzona kilometrówka do kosztów eksploatacyjnych? Czy możemy w 100% wrzucać FV w koszty?

Problem z identyfikacją źródła przychodów

Mam problem z identyfikacją źródła przychodów i tym samym z ustaleniem obowiązków podatkowych. Tancerka–artystka, będąca „wolnym strzelcem”, podpisuje kontrakty z zagranicznymi teatrami, agencjami w Europie – niewykluczone, że taki kontrakt będzie również podpisany z polskimi podmiotami.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.025137901306152 sek.