Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Doliczanie do przychodu renty adoptowanej córki

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-10-21

Jestem pracującą matką adopcyjnego dziecka, które ma rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Ponieważ dziecko jest jeszcze niepełnoletnie, ustalono prawnie, że to ja będę otrzymywać rentę. Co roku rozliczam się z podatku, uwzględniając do swojego przychodu pieniądze córki – z PIT 40A – tak mi powiedziano w lokalnym oddziale ZUS-u. Wychodzi tak, że płacę jeszcze raz podatek, który został już pobrany. Czy to jest prawomocne?

Aleksander Słysz

Nie dochodzi tu do podwójnego opodatkowania. Organ rzeczywiście odprowadza zaliczki na podatek, ale jeśli PIT40A nie stanowi jednocześnie rocznego obliczenia podatku (tj. na ogół gdy są inne dochody), to w zeznaniu rocznym za dany rok rozlicza się globalnie, tj. uwzględniony jest przychód i zaliczki, więc końcowy podatek (lub jego zwrot), w ogromnym uproszczeniu, uwzględnia te zaliczki.

Proszę zobaczyć, iż w pouczeniu na druku PIT-40A/11A (18) widnieje, że osoby, które otrzymały od organu rentowego PIT-40A i będą składać zeznanie podatkowe PIT-36 albo PIT-37, do zeznania tego przenoszą kwoty wykazane w części D w poz. 38, w części E w poz. 42, 43 i 44 oraz w części F w poz. 50 otrzymanego rozliczenia, zgodnie z opisami zamieszczonymi na zeznaniach. Jeżeli otrzyma Pani formularz PIT-40A, w zeznaniu podatkowym PIT-36 albo PIT-37 w wierszu „Emerytury – renty oraz inne krajowe świadczenia, o których mowa w art. 34 ust. 7 ustawy, w kolumnie »f«”, wpisuje Pani zaliczkę na podatek w wysokości wykazanej w poz. 50, która uwzględnia rozliczenie kwoty do zapłaty (poz. 48), odpowiednio kwoty nadpłaty (poz. 49).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Duże urzędy skarbowe

Mam pytanie odnośnie dużych urzędów skarbowych. Co trzeba spełnić, żeby należeć do dużego urzędu skarbowego, nie biorąc pod uwagę zagranicznego wspólnika? Jakie firmy mogą być w dużych urzędach skarbowych?

Umowa zamiany a podatek

Mam udział w domu wynoszący 2/3, a mój syn 1/3. Chcemy zamienić dom na mieszkanie o tej samej wartości w formie umowy zamiany. Mieszkanie jest własnością mojego brata. Czy mój syn będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych za swoją część, jeżeli w umowie zamiany też będzie miał udział 1/3?

Koszty podatkowe samochodów wydzierżawionych dla potrzeb firmy

Jesteśmy spółką z o.o. Wydzierżawiamy 2 samochody osobowe dla potrzeb firmy (jeździ nimi prezes i wiceprezes). Umowa dzierżawy została zgłoszona do US i auta zostały zgłoszone jako służące do działalności mieszanej. VAT odliczamy w wysokości 50%. A co z kosztami? Czy musi być prowadzona kilometrówka do kosztów eksploatacyjnych? Czy możemy w 100% wrzucać FV w koszty?

Odszkodowanie za utracone zarobki a podatek

Dostałem odszkodowanie za niesłuszny areszt w wysokości 27 tys. zł, w tym 15 tys. za utracone zarobki i 12 tys. jako zadośćuczynienie. Od jakiej kwoty mam zapłacić podatek? Czy mogę odliczyć koszty wynagrodzenia adwokata?

Wystawienie paragonu z opóźnieniem

Przyjęłam w zeszłym miesiącu zamówienie i otrzymałam zapłatę na konto za usługę, którą będą wykonywać dopiero w tym miesiącu. Nie wystawiłam paragonu za otrzymaną wpłatę, gdyż klient chciał paragon dopiero po wykonaniu usługi. Czy popełniłam błąd? Czy mogę mieć problemy z urzędem skarbowym, jeżeli wystawię paragon teraz, tj. z miesięcznym opóźnieniem?

Sprzedaż tras narciarskich a PCC

Przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą), aktywny vatowiec, zamierza kupić na potrzeby tej działalności nieruchomość gruntową niezabudowaną od osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą. Całość nieruchomości to trasy narciarskie, które były do tej pory dzierżawione. Kupujący po nabyciu będzie kontynuować tam działalność gospodarczą. Kupujący jest właścicielem gruntów rolnych o pow. 4 ha. Czy od umowy sprzedaży należny będzie bezwzględnie podatek od czynności cywilnoprawnych?

Konsekwencje wprowadzenie kasy fiskalnej z opóźnieniem

Prowadzę firmą oferującą usługi. Wystawiam faktury VAT. Większość moich klientów to firmy. Gdy wykonuję usługi dla osób fizycznych nieprowadzących działalności, to zawsze wystawiam fakturę VAT – za usługę wraz z materiałem. Do tej pory nie stosowałam kasy fiskalnej, gdyż korzystałam ze zwolnienia – można było wystawić maks. 50 faktur dla maks. 20 odbiorców prywatnych. Myślałam, że to zwolnienie nadal obowiązuje. Dzisiaj dowiedziałam się, że już nie. Muszę mieć kasę fiskalną – więc dobrze, zainstaluję. Ale co w przypadku, gdy nie zrobiłam tego terminowo? Termin, jak się okazało, upłynął ponad rok temu. Nie chciałabym mieć problemów w urzędzie skarbowym. Jak wyprostować to opóźnienie?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.023432016372681 sek.