obramowanie
poradapodatkowa.pl | Inne | Wszystkie | Pytanie i odp.
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

Opublikowane: 30.09.2010

Autor: Aleksander Słysz

Dziedziczenie akcji a podwójne opodatkowanie

W 2005 r. odziedziczyłam akcje PKO BP po swoim mężu. Przy wycenie wartości akcji, niezbędnej do obliczenia wysokości podatku z tytułu dziedziczenia, urząd skarbowy stanął na stanowisku, że liczy się nie wartość nominalna, ale giełdowa z dnia wejścia w ich posiadanie (na giełdzie były w obrocie akcje nabyte w normalnym trybie). Taki podatek zapłaciłam. Mam dwa pytania dotyczące sposobu obliczania podatku z tytułu sprzedaży tych akcji: 1. Cena ich nabycia jest określona na 0 zł. Czy obliczając dochód ze sprzedaży, mam prawo odliczyć koszty podatku poniesione z tytułu dziedziczenia? Zakładam, że tak, bowiem w przeciwnym wypadku doszłoby do podwójnego opodatkowania. 2. W 2007 r. sprzedałam cześć tych akcji. Płacąc podatek (kwiecień 2008), nie dokonałam wspomnianego odliczenia. Czy mogę dochodzić zwrotu nadpłaty?

Wybrane Opinie Klientów

Szanowny Panie Łukaszu, naprawdę się nie spodziewałem, ze dostanę tak wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jestem  bardzo zadowolony . Będę korzystał w przyszłości i polecał Państwa usługi znajomym.

Dziękuję Janusz.


Jestem zadowolona z waszej odpowiedzi oraz szczegółowego opisu a także za dodatkowe pytanie oczywiście darmowe i szybką wycenę oraz odpowiedz. Polecam wszystkim i nie trzeba sie nabiegać tylko wszystko na miejscu i w domu.

Ania


Dziękuję za szybkie i konkretne sprecyzowanie ludzkim językiem prawnym sedno sprawy. Bardzo polecam ten portal. Jestem miło zaskoczona.

Anna


Podziękowania. Było generalnie to, o co chodziło, zwłaszcza biorąc pod uwagę moje dość wydumane pytania. Mam link do Was zapisany w dobrym miejscu. Ciąg dalszy nastąpi.

Tomasz


Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.

Serdecznie dziękuje i pozdrawiam Krzysztof.


Dziękuję P. Łukaszowi Poczyńskiemu za profesionalną, a zarazem zrozumiałą odpowiedź. Jestem mile zaskoczona Państwa serwisem. Dziękuję i pozdrawiam.

Beata


Konkretna i zrozumiała opinia. Zapisuję adres w ulubionych i na pewno, w razie potrzeby ,skorzystam ponownie :-) Polecam!

Kasia


Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i cierpliwość Pani Monice Cieszyńskiej. Polecam wszystkim, którzy potrzebują pomocy prawnej.
Jan


Pełen profesjonalizm, zaangażowanie, rzetelność i szybkość działania to cechy Zespołu Prawników tu pracujących. Wyjątkowa cierpliwość oraz wyczerpujące i zrozumiałe odpowiedzi na pytania dodatkowe są godne polecenia. Serdecznie dziękuję Panu Łukaszowi Poczyńskiemu za pomoc i poświęcony czas.

Z poważaniem, Elżbieta


Sprawa, którą Pani przedstawia, od strony podatkowej wygląda nieco inaczej. Nie ma Pani prawa do odtrącenia podatku jako kosztu – mechanizm jest inny, zgodnie z art. art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, „wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny – w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn”. Zatem zapłacony podatek od spadków trzeba odliczyć od dochodu podlegającego opodatkowaniu w przypadku odpłatnego zbycia przedmiotowych akcji.

 

Analogicznie wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z dnia 19 sierpnia 2008 r. (sygn. akt ILPB1/415-351/08-4/AMN): „dochód uzyskany ze zbycia udziałów otrzymanych w drodze spadku albo darowizny jest wolny od opodatkowania w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn”.

 

Co zrobić w przypadku, gdy opodatkowano całość dochodu bez skorzystania ze zwolnienia? Moim zdaniem należy skorygować zeznanie (z 2008 roku) i do korekty dołączyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty z określeniem jej przeznaczenia (zwrot na rachunek bankowy, przeksięgowanie na poczet określonych zobowiązań itp.).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Lubię To!

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Aleksander Słysz

Aleksander Słysz – magister prawa, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2004 roku zajmuje się szeroko rozumianą problematyką podatkową, w tym: postępowaniami podatkowymi, kontrolą podatkową, podatkami pośrednimi i bezpośrednimi... więcej informacji »

»Najczęściej czytane pytania w dziale

05.10.2009 |

Podatki związane z cesją prawa partycypacji w TBS

22.10.2009 |

Przekazanie firmy

20.09.2010 |

Umowa użyczenia lokalu na działalność gospodarczą członkowi rodziny – zwolnienie z podatku

13.11.2009 |

Opłata targowa

20.11.2009 |

Przepisanie długu

»Najnowsze pytania w dziale

20.11.2014 |

Aport do spółki z o.o. a podatek dochodowy

10.11.2014 |

Wynajem prywatnej nieruchomości dla własnej spółki cywilnej

05.11.2014 |

Eksport usług przy rozliczaniu się w formie karty podatkowej

31.10.2014 |

Zajęcie nieruchomości na poczet niezapłaconego podatku

29.10.2014 |

Podatek od sprzedaży wartościowych przedmiotów - srebra

»Najczęściej czytane artykuły w dziale

19.02.2009 | Szczegółowe zasady obliczania odsetek i opłaty prolongacyjnej w 2009 roku
29.09.2009 | Opodatkowanie działalności kantorowej
14.03.2009 | Znaczenie cen transferowych
09.03.2009 | Odpowiedzialność syndyka, nadzorcy i zarządcy za zobowiązania podatkowe
06.12.2011 | Jaka czynność nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy? – przepisy podatkowe

»Najnowsze artykuły w dziale

02.05.2012 | Obowiązek badanie sprawozdania finansowego – stowarzyszenia
06.12.2011 | Jaka czynność nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy? – przepisy podatkowe
29.08.2011 | Błąd lub omyłka pisarska w decyzji organu podatkowego – tryb rektyfikacji decyzji podatkowej
08.06.2011 | Czym jest Deklaracja Praw Podatnika i czemu ma służyć?
10.03.2011 | Rejestracja działalności gospodarczej – kolejny przykład fikcji tzw. „jednego okienka” (case study)

Wybrane opinie naszych klientów:

16.06.2009

Jestem bardzo zadowolony z porady jaką uzyskałem ponieważ mogłem bez większych kosztów i straty czasu przedstawić stan prawny w spornej kwestii moim współlokatorom dzięki czemu szybko doszliśmy do satysfakcjonującego nas rozwiązania.

Wiesław

15.07.2009

Bardzo dziękuję za szybką i rzetelną odpowiedź.

Pozdrawiam Iwona

 

07.09.2009

Bardzo mi pomogła odpowiedz na moje pytanie dziękuje polecam warto.

Dorota

07.09.2009

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Bardzo szybko dostałam odpowiedź na swoje pytanie. Bardzo mi Pan pomógł. Polecam portal wszystkim, którzy nie mają wiedzy prawnej, a takiej pomocy potrzebują :)

Anna

22.11.2009

Odpowiedz była niemal natychmiastowa. Porada w 100% fachowa i satysfakcjonująca. Polecam serdecznie wszystkim!!!

Antonia

31.08.2009

Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi jakie otrzymałam. Na pewno każdemu polecam skorzystanie z tego serwisu.
Pozdrawiam Wiola.

19.06.2009

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie mi problemu. Wszystko sprawnie i szybko.

Polecam Artur.

16.07.2009

Szybka i profesjonalna obsługa, odpowiedź konkretna i rzeczowa z przytoczeniem niezbędnych norm prawnych. Polecam wszystkim, którym zależy na czasie i jasnej odpowiedzi na postawione pytania.

Ilona

09.09.2009

Dziękuję za szybkie odpowiedzi, porady konkretne rzetelne w pełni zrozumiałe na pewno w przyszłości skorzystam z usług tego serwisu.

Marzena

10.12.2009

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Katalog orzeczeń | Słowa kluczowe | Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik