Kategoria: Podwójne opodatkowanie

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Emerytura francuska

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-08-05

Pan jest obywatelem francuskim. Mieszka w Polsce i jest tu zameldowany od dłuższego czasu. Osiągnął dochody w Polsce w 2012 roku w wysokości brutto 3200 zł, otrzymuje również emeryturę francuską. Jak powinien się rozliczyć i czy od emerytury francuskiej musi zapłacić podatek dochodowy w Polsce?

Aleksander Słysz

Na mocy art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Ustawodawca za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lu

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

Zasadę tą stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jedną z takich umów jest umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku. W artykule 4 tejże umowy strony postanowiły w pewnym sensie doprecyzować zasady ustalania miejsca zamieszkania dla celów podatkowych (takie miejsce zamieszkania dla celów podatkowych może być tylko jedno). W art. 4 ust. 1 umowa stanowi w odniesieniu do osób fizycznych, że określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie” oznacza osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam obowiązkowi podatkowemu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, jej miejsce stałego pobytu nie włączając jednak osób, które podlegają opodatkowaniu w tym Państwie tylko w zakresie dochodu, jaki osiągają ze źródeł położonych w wyżej wymienionym Państwie albo z tytułu majątku, jaki posiadają w tym Państwie. Dopiero gdy powyższe nie wystarcza, w połączeniu z prawem wewnętrznym na ustalenie miejsca zamieszkania stosuje się przewidziane w art. 4 ust. 2 zasady prowadzące do rozstrzygnięcia konfliktu w taki sposób, że osoba fizyczna zostanie uznana za mającą miejsce zamieszkania tylko w jednym państwie. Zgodnie z tymi zasadami:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  1. osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania. Jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych);
  2. jeżeli nie można ustalić, w którym Umawiającym się Państwie osoba ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze albo jeżeli nie posiada ona stałego miejsca zamieszkania w żadnym z Umawiających się Państw, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym zwykle przebywa;
  3. jeżeli przebywa ona zazwyczaj w obydwu Umawiających się Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, wówczas będzie ona uważana za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, którego jest obywatelem;
  4. jeśli sytuacji tej osoby nie można uregulować zgodnie z postanowieniami liter a), b) i c), właściwe władze Umawiających się Państw rozstrzygną zagadnienie w drodze wzajemnego porozumienia.

Przyjmując, że pan, o którego sytuację Pani pyta, ma miejsce zamieszkania, zgodnie z powyższymi regułami w Polsce (gdyż np. tu obecnie znajduje się jego ośrodek interesów życiowych), sięgnąć należy do art. 18 umowy. Zgodnie z nim (co nie dotyczy tzw. funkcji publicznych) „emerytury i podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniego zatrudnienia, wypłacane osobie zamieszkałej w Polsce, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce”.

Tym samym zarówno polskie dochody, jak i francuską emeryturę osoba, której dotyczy pytanie, musi opodatkować w Polsce na zasadach ogólnych (jak każdy polski podatnik). Zaznaczam, że emerytura nie podlega opodatkowaniu we Francji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca a podatek PCC

Moja siostra po kilkudziesięciu latach zamieszkiwania w USA, wróciła do Polski i chce kupić mieszkanie. Nawet znaleźliśmy już dobrą ofertę. Siostra potrzebuje jednak zgody na zakup od Ministra Spraw Wewnętrznych. Zaproponowano zakup mieszkania na drugą siostrę, a po otrzymaniu pozwolenia z MSW przepisanie lub sprzedanie mieszkania siostrze z USA. Pytania: 1. Jak uniknąć podwójnego podatku PCC (2%) przy opisanych procedurach? 2. Jak zminimalizować ryzyko, że siostra z Polski wywiąże się z umowy i odsprzeda lub przepisze mieszkanie siostrze z USA, która faktycznie daje pieniądze na jego zakup?

Podatki w Polsce czy Kanadzie

Od 2008 r. mieszkam w Kanadzie, gdzie pracuję i płacę podatki. W Polsce posiadam dwa mieszkania, oba ponad 5 lat. Co z podatkami w przypadku sprzedaży tych nieruchomości? Czy nie będę musiał w ogóle płacić podatku – ani w Polsce, ani w Kanadzie?

Aktualizacja adresu zamieszkania dla celów podatkowych z opóźnieniem

Od listopada 2013 r. jestem rezydentką Szwajcarii. Przez pierwsze półrocze 2013 r. jeszcze pracowałam w Polsce i oczywiście rozliczyłam się z tego roku w Polsce. O stycznia 2014 r. pracuję w Szwajcarii i rozliczam się tutaj z podatków. Nurtuje mnie jedna kwestia. Co prawda wysłałam do US rozliczenie z 2013 r., ale nie poinformowałam o zmianie miejsca zamieszkania. Ponadto nadal zameldowana jestem w Polsce (nigdy się nie wymeldowałam). Zapewne powinnam była to zrobić w momencie przeprowadzki do innego kraju. Czy powinnam zaktualizować te dane teraz? Jak to ewentualnie zrobić i czy mogę ponieść jakieś konsekwencje?

Renta francuska na polskim koncie

Z tytułu pracy na rzecz rządu francuskiego otrzymuję emeryturę francuską, która jest opodatkowana we Francji. Posiadam podwójne obywatelstwo francuskie i polskie. Przez dłuższy czas miejscem mojego zamieszkania była Francja, ale od kilku lat coraz częściej przebywam z żoną w Polsce. Emeryturę przez dłuższy czas odbierałem z konta bankowego we Francji, na które francuski „ZUS” je przelewał. Od niedawna zleciłem przelewanie emerytury na konto w banku w Polsce, co spowodowało, że urząd skarbowy natychmiast zainteresował się mną i wysyła na adres mojej mamy (gdzie już od kilkudziesięciu lat nie przebywam) wezwania. Mam przeczucie, że chcą opodatkować moją francuską emeryturę w Polsce podatkiem dochodowym. Podkreślam, że nie uzyskuję żadnych dochodów w Polsce. Czy urząd skarbowy może opodatkować moją francuską emeryturę w Polsce?

Podwójne opodatkowanie - praca w Niemczech i działalność gospodarcza w Polsce

Proszę o objaśnienie zagadnień związanych z pracą i meldunkiem w Polsce i za granicą. Jestem zameldowana w Polsce i tu prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Niedawno podjęłam pracę w Niemczech z umową na pełny etat, więc zameldowałam się w Niemczech, dostałam numer z urzędu, założyłam konto itd. Działalności nie chcę zawieszać, ponieważ aktywnie w niej działam, tym bardziej że posiadam unijny NIP, ale czy można mieć zgodnie z prawem dwa meldunki? W polskim US powiedziano mi, że ich interesują tylko opłacone podatki. Na koniec roku, w zależności od tego, w którym kraju złożę zeznanie podatkowe, tam się rozliczę z obu dochodów – czy to też jest prawdą? Jak się rozliczyć na koniec roku? Drugi problem dotyczy płacenia „zusów”. W Niemczech pracodawca opłaca za mnie pełne składki, jak rozumiem w Polsce powinnam być zwolniona z tego, oprócz składki zdrowotnej – pomimo jej płacenia nie mogę korzystać z lekarzy w Polsce tylko w Niemczech. To jest problem dla mnie, jestem osobą początkującą, jeśli chodzi o język, mam swoje stałe leki i choroby, więc nie wiem dlaczego płacę składki, a lekarza mam mieć tylko w Niemczech? Nie chcę się całkowicie odcinać od swojego kraju.

Opodatkowanie dochodów marynarza pływającego pod banderą angielską

Z początkiem 2015 r. rozpocząłem pracę w angielskiej firmie jako marynarz na statkach dalekomorskich. Mam tam umowę o pracę, ubezpieczenie, płacę również podatek dochodowy. Jestem poza Polską dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym. Moja żona i dziecko mieszkają w kraju u teściów i ja spędzam u nich czas, gdy nie pracuję. Nie uzyskujemy jednak żadnych dochodów i nie posiadamy żadnych nieruchomości w Polsce. Jako że pracuję na statku dalej niż 12 mil morskich od wybrzeży Wielkiej Brytanii oraz nie ma mnie tam również więcej niż 183 dni w roku – zgodnie z angielskim prawem część lub nawet cały podatek zostanie mi zwrócony. Czy w opisanej sytuacji powinienem płacić jakiekolwiek podatki w Polsce ze względu na zamieszkałą w kraju rodzinę? Czy muszę składać jakiekolwiek deklaracje do polskiego urzędu skarbowego o moich zarobkach za rok 2015?

Zatrudnienie w dwóch krajach jednocześnie

Od ponad roku posiadam zatrudnienie w Niemczech. Zatrudnienie obejmuje ubezpieczenie oraz podatek. Czy w związku z tym powinnam złożyć jakąś informację w polskim urzędzie skarbowym? Czy mogę się zatrudnić również w Polsce? Nie wiem, jak poradzić sobie z podatkami, mając zatrudnienie w dwóch krajach jednocześnie.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.025466918945312 sek.