Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Inwestowanie pieniędzy mamy – depozyt nieprawidłowy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-04-21

Moja matka jest już starszą osobą, ma trochę zaoszczędzonych pieniędzy i oczywiście chciałaby, aby przynosiły one jakiś dochód. Dwa lata temu zainwestowaliśmy pieniądze w fundusze, ale żeby można było je założyć, musiały być na mnie – ze względu na wiek mamy. Teoretycznie mam trochę pieniędzy, ale tak naprawdę nie są one moje. Domyślam się, że gdyby się tym zainteresował urząd skarbowy, mielibyśmy problemy. Można ten problem jakoś rozwiązać?

Aleksander Słysz

Po pierwsze musi sobie Pan odpowiedzieć na pytanie: pod jakim tytułem prawnym mama przekazała Panu pieniądze? Gdyby przyszło mi oceniać, to – jeśli nie dostał Pan ich w darowiźnie, ani też nie była to pożyczka – otrzymał Pan depozyt nieprawidłowy, tak mogłoby to zostać ocenione przez organy podatkowe.

Zgodnie z art. 845 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz.U.2014.121 j.t. ze zm., dalej jako „K.c.”] – z depozytem nieprawidłowym mamy do czynienia, gdy z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku. Nie jest to obojętne podatkowo zdarzenie, bowiem podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W razie powołania się w kontroli na ów depozyt (w uproszczeniu oczywiście) sankcją jest stawka 20% podatku. Zaistnienie czynności cywilnoprawnej w postaci umowy depozytu nieprawidłowego stanowi realizację podatkowego stanu faktycznego i podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od wartości tego depozytu (jest 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na złożenie deklaracji PCC). Jak już jednak wskazałem, co wymaga podkreślenia, stawka podatku wzrasta do 20%, gdy przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego Pańska mama, jako podatnik, powoła się na fakt zawarcia umowy depozytu nieprawidłowego, a należny podatek od tych czynności nie zostanie do tej pory zapłacony. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku pożyczek.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W mojej ocenie, bazując na trochę powierzchownym opisie, jeśli rzeczywiście mamy tu do czynienia z depozytem, należałoby złożyć PCC-3, wraz z czynnym żalem i zapłacić 2% podatku wraz z odsetkami. W ten sposób ewentualny dochód z funduszu jest Pana dochodem, a w kolejnym kroku, np. po zwrocie środków w wysokości, w jakiej je Pan otrzymał od mamy, mama może Panu darować dowolną część środków. Wtedy należałoby to przeprowadzić zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, by nie zapłacił Pan podatku od darowizny. Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem m.in. darowizny. Obowiązek podatkowy ciążyć będzie na Panu jako nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Obowiązek podatkowy powstanie tu, jeśli darowizna będzie pieniężna, z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, tj. z chwilą przekazania pieniędzy (chyba że darowizna przybierze postać aktu notarialnego), co nie oznacza wcale, że automatycznie powstaje zobowiązanie podatkowe. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. 2015 r., poz. 86 j.t ze zm.) zwalnia się od ww. podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (w tym zatem dzieci), jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

  1. obdarowani zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2) i
  2. gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (i wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł), co udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Zatem aby móc skorzystać ze zwolnienia, musi Pan złożyć, w terminie 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny, zgłoszenie SD-Z2 i jednocześnie udokumentować otrzymanie środków w przedstawiony wyżej sposób, tj. np. dowodem przekazania na rachunek płatniczy. W przypadku niespełnienia warunków zwolnienia nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Koszty podatkowe samochodów wydzierżawionych dla potrzeb firmy

Jesteśmy spółką z o.o. Wydzierżawiamy 2 samochody osobowe dla potrzeb firmy (jeździ nimi prezes i wiceprezes). Umowa dzierżawy została zgłoszona do US i auta zostały zgłoszone jako służące do działalności mieszanej. VAT odliczamy w wysokości 50%. A co z kosztami? Czy musi być prowadzona kilometrówka do kosztów eksploatacyjnych? Czy możemy w 100% wrzucać FV w koszty?

Czy przechowanie pieniędzy na koncie podlega opodatkowaniu?

Odziedziczyłem w spadku mieszkanie po ojcu, które sprzedałem przed upływem 10 lat. Złożyłem sprawozdanie dotyczące podatku od spadków i darowizn. Wiem, że muszę wykazać przychód w PIT. W związku z tym, że niedawno wróciłem do Polski i nie mam jeszcze konta w polskim banku, wskazałem w akcie notarialnym konto mojej partnerki. Dodatkowo rozpocząłem w karaju pracę na etat i do przelewów wynagrodzenia również wskazałem konto partnerki. Pieniądze są moje, ale na jej koncie, ona z nich nie korzysta. Jakie podatki lub inne opłaty muszę zapłacić ja albo partnerka w związku z przelewaniem tych kwot na jej konto?

Kara za niezapłacenie podatku w terminie

Jaki jest podatek przy zakupie konia? 2 lata temu kupiłem konia i pół roku później sprzedałem go. Czy miałem obowiązek zgłosić to w urzędzie skarbowym? Jeżeli tak, to jaka jest kara za niezapłacenie podatku w terminie? Jak z tego wybrnąć?

Spadek a pieniądze na rachunkach bankowych

Spadkobiercy przejęli spadek. W spadku są pieniądze na kilku rachunkach bankowych. Czy urząd skarbowy może żądać od spadkobierców wyjaśnień lub udokumentowania skąd są te pieniądze? Dodam, że w chwili śmierci spadkodawcy nie było prowadzone żadne postępowanie.

Spłata kredytu hipotecznego ze sprzedaży domu obciążonego hipoteką

Chciałabym sprzedać dom obciążony kredytem hipotecznym. Sprzedałabym go za przykładowo 600 tys. i kupiłabym drugi za kwotę 500 tys. Pieniądze, które pozostałyby mi ze sprzedaży, czyli 100 tys. chciałabym przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego. Czy będę musiała zapłacić podatek od tych 100 tys.?

Nieodpłatne użyczenie samochodu żonie

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Wziąłem w leasing samochód osobowy i korzystam z odliczenia 50% VAT-u. Czy tym samochodem może jeździć moja żona, np. do pracy lub na zakupy? Żona jest zatrudniona na umowę o pracę w firmie nie związanej z moją działalnością. Czy w przypadku nieodpłatnego użyczenia samochodu żonie po stronie żony wystąpi podatek dochodowy?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.023588895797729 sek.