Kategoria: Podwójne opodatkowanie

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Jak liczyć 183 dni pobytu za granicą?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-05-22

Mam pytanie dotyczące liczenia 183 stałego pobytu na granicą. Mam firmę, w której zatrudniam 6 osób. Co jakiś czas wysyłam pracowników do Szwecji, aby wykonali konkretne zadanie (prace budowlane). Jednym razem trwa to 2 tygodnie, innym miesiąc lub dwa. Trwało to od połowy stycznia do końca listopada, ale według moich obliczeń żaden z nich nie był w Szwecji dłużej niż te 183 dni (liczyłem dni każdemu pracownikowi). Jak mam udowodnić, że nie przekroczyli 183 dni ? Czy to ich organy muszą mi udowodnić, że było inaczej?

Aleksander Słysz

To bardzo ciekawy problem. Pierwsza uwaga jest taka, iż dowodzenie w przedmiotowym zakresie musi odbywać się zgodnie z wymogami i regulacjami prawa państwa, w którym toczy się postępowanie. Nie mogę Panu udzielić informacji co do prawa wewnętrznego Szwecji, w Polsce z przepisów nie wynika, by to Pan musiał dowodzić w tym zakresie, jeśli to organ wyciąga konsekwencje z przekroczenia ww. okresu, niemniej jednak w praktyce organy podatkowe robią wszystko, by ów obowiązek przerzucić na podatnika.

Konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Sztokholmie dnia 19 listopada 2004 r., obejmuje m.in. w Szwecji:

  • państwowy podatek dochodowy (den statliga inkomstskatten);
  • podatek od dywidend pobierany u źródła (kupongskatten);
  • podatek dochodowy od osób nieposiadających miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Szwecji (den särskilda inkomstskatten för utomlands bosatta);
  • podatek dochodowy od nieposiadających miejsca zamieszkania na terytorium Szwecji artystów i sportowców (den särskilda inkomstskatten för utomlands bosatta artister m.fl.) i
  • gminny podatek dochodowy (den kommunala inkomstskatten).

Konwencja ta nie reguluje reguł postępowań kontrolnych, podatkowych czy podobnych. Okresem 183 dni konwencja posługuje się tylko raz, stanowiąc w art. 15 ust. 2, że bez względu na postanowienia art. 151, wynagrodzenie, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania (przyjmijmy, że w Polsce) w Polsce otrzymuje za pracę najemną wykonywaną w Szwecji, podlega opodatkowaniu tylko w Polsce, jeżeli:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  1. odbiorca przebywa w Szwecji przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni w okresie dwunastu miesięcy rozpoczynających się lub kończących w danym roku podatkowym i
  2. wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Szwecji, i
  3.  wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w Szwecji.

Konwencja nie wskazuje na jakikolwiek szczególny tryb weryfikowania ww. okresu, niemniej jednak na mocy art. 25 ust. 1 właściwe organy obu Państw będą wymieniały takie informacje, które prawdopodobnie mogą mieć istotne znaczenie do stosowania postanowień Konwencji. Tym samym sposób dowodzenia i ewentualne ustaleni,e na kim spoczywania ciężaru dowodu, oceniać trzeba według norm postępowania, które być może będzie się toczyć w tym zakresie i w mojej ocenie nie da się na Pana pytanie odpowiedzieć w sposób generalny. Pamiętać jednak trzeba, że jeśli np. szwedzki fiskus napotka na problem w ustaleniu, czy przekroczone zostały ww. 183 dni, może w tym zakresie wnosić o pomoc do odpowiednich polskich organów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Renta inwalidzka z tytułu inwalidztwa wojennego

Ojciec ma rentę z tytułu przynależności do francuskiego ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej. Renta jest przelewana na konto w Szwajcarii, ponieważ co roku ojciec mieszka w Szwajcarii przez pewien czas, ale ma stałą rezydencję w Polsce. Konto nie daje odsetek. Czy polski urząd podatkowy ma coś z tym wspólnego? Czy wystarczy, że ojciec poda bankowi informację, że jest rezydentem w Polsce?

Opodatkowanie dochodów marynarza pływającego pod banderą angielską

Z początkiem 2015 r. rozpocząłem pracę w angielskiej firmie jako marynarz na statkach dalekomorskich. Mam tam umowę o pracę, ubezpieczenie, płacę również podatek dochodowy. Jestem poza Polską dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym. Moja żona i dziecko mieszkają w kraju u teściów i ja spędzam u nich czas, gdy nie pracuję. Nie uzyskujemy jednak żadnych dochodów i nie posiadamy żadnych nieruchomości w Polsce. Jako że pracuję na statku dalej niż 12 mil morskich od wybrzeży Wielkiej Brytanii oraz nie ma mnie tam również więcej niż 183 dni w roku – zgodnie z angielskim prawem część lub nawet cały podatek zostanie mi zwrócony. Czy w opisanej sytuacji powinienem płacić jakiekolwiek podatki w Polsce ze względu na zamieszkałą w kraju rodzinę? Czy muszę składać jakiekolwiek deklaracje do polskiego urzędu skarbowego o moich zarobkach za rok 2015?

Zatrudnienie w dwóch krajach jednocześnie

Od ponad roku posiadam zatrudnienie w Niemczech. Zatrudnienie obejmuje ubezpieczenie oraz podatek. Czy w związku z tym powinnam złożyć jakąś informację w polskim urzędzie skarbowym? Czy mogę się zatrudnić również w Polsce? Nie wiem, jak poradzić sobie z podatkami, mając zatrudnienie w dwóch krajach jednocześnie.

Rozliczenie dochodów z pracy w Arabii Saudyjskiej

Przez ostatnie dwa lata pracowałem w Arabii Saudyjskiej i w Polsce nie miałem żadnego dochodu. Czy muszę zapłacić podatek w Polsce? Jak należy rozliczyć PIT? Czy przysługuje mi ulga abolicyjna?

Dochód z pracy na na statku lub samolocie eksploatowanym w transporcie międzynarodowym

Mam pytanie dotyczące podwójnego opodatkowania. Czy obywatel Polski otrzymujący wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy lub usług osobistych, na statku lub samolocie eksploatowanym w transporcie międzynarodowym jest zwolniony z podatku od dochodów, pod warunkiem że są to jego jedyne dochody? Siedziba firmy zatrudniającej mieści się na terenie USA.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.043577909469604 sek.