Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Jak rozliczyć wynajem garażu?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-10-30

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i płacę podatek VAT. Razem z mężem posiadamy mieszkanie, które chcielibyśmy wynająć osobie prywatnej na cele mieszkalne. Mamy też garaż, który chcemy wynająć spółce z o.o., która chciałaby za ten wynajem faktury VAT. Czy mogę wystawiać faktury VAT za wynajem garażu jako osoba prywatna i płacić VAT razem z VAT-em z działalności? Czy umowa wynajmu powinna być zawarta z dwoma małżonkami, czy może być zawarta z jednym małżonkiem? Czy za taki wynajem (mieszkania i garażu) mogę płacić zryczałtowany 8,5% podatek?

Aleksander Słysz

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przychody z najmu prywatnego (tj. dokonywanego poza źródłem działalności gospodarczej w podatku dochodowym) opodatkować ryczałtem w stawce 8,5%. Jest tak bowiem, że można ryczałtem opodatkować otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Gdy posiadają Państwo we wspólności majątkowej przywołane mieszkanie i garaż, nic nie stoi na przeszkodzie, by Pani czy też mąż, w ramach odrębnego, innego niż działalność gospodarcza, źródła przychodu oddawała w najem te nieruchomości i osiągane przychody opodatkowywała ryczałtem zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zasadą co prawda jest, że małżonkowie proporcjonalnie wykazują dochód, jednak małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa mogą złożyć pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

W przypadku garażu, gdy najem ma być opodatkowany, to Pani jako czynny podatnik VAT winna dokonywać najmu, z tego punktu widzenia i Pani mogłaby mieszkanie oddawać w najem, by nie trzeba było rozliczać ryczałtu przez dwie osoby.

W przypadku mieszkania skorzysta Pani ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, który zwalnia od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

W przypadku garażu wystawi Pani fakturę i VAT rozliczy Pani razem z VAT-em z działalności, bowiem najem, na gruncie VAT, również jest działalnością gospodarczą, a Pani jest jednym i tym samym podatnikiem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Najem długoterminowy a VAT

W zeszłym roku z tytułu długoterminowego najmu lokali mieszkalnych uzyskałem przychód powyżej 150 tys. zł. Do tej pory wynajmowałem niektóre mieszkania wraz z miejscami parkingowymi. Obecnie chcę wynająć miejsca osobno, pewnej firmie. Czy z racji wysokości przychodu mam zarejestrować się do VAT i płacić ten podatek? Czy wynajmując same miejsca mogę zostać uznany za vatowca?

Dokumentowanie zakupu produktów rolnych przez VAT-owca

Moje pytanie dotyczy dokumentowania zakupu produktów rolnych w kontekście kosztów uzyskania przychodu. Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego żywnością. Jestem na księdze rachunkowej oraz jestem VAT-owcem. Warzywa i owoce kupuję na targu od producentów rolnych. Na zakupione w ten sposób towary handlowe wystawiam dowód wewnętrzny zakupu zgodnie z art. 20 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Czy mój sposób postępowania jest prawidłowy?

Darowizna maszyny rolniczej a VAT

Jestem rolnikiem, płacę podatek rolny a podatek VAT rozliczam na zasadach ogólnych. 5 lat temu kupiłem ciągnik rolniczy i odliczyłem podatek VAT. Czy mogę w świetle prawa o VAT przekazać ten ciągnik synowi umową darowizny? Jeśli nie, to jak przekazać ciągnik, aby uniknąć zapłacenia podatku VAT?

Odpłatne pobieranie aplikacji i dochody z tego tytułu

Problem dotyczy podatku od towaru i usług ze sprzedaży – odpłatnego udzielania licencji na korzystane z oprogramowania z aplikacji mobilnych. Sprzedaż prowadzona jest poprzez Google Play. Kupującymi są osoby fizyczne na całym świecie. Osoby za ustaloną opłatę mają dostęp do aplikacji i możliwość korzystania z nich. Aplikacja nadal pozostaje własnością twórcy. Twórca początkowo był osobą fizyczną, nieprowadzącą DG. Obecnie jest założona DG, podmiotowo zwolniona z VAT. Jakie ta osoba ma obowiązki w zakresie podatku VAT?

Zakup mieszkania na siedzibę firmy

Prowadzę działalność, rozliczam się na zasadzie KPiR, jestem podatnikiem VAT. Zastanawiam się nad zakupem mieszkania na siedzibę firmy. Czy to się opłaca? A może lepiej wydzielić część domu? Planuję oszczędności, ponieważ najem biura jest bardzo drogi. Co mogę zyskać?

Import drewna z Afryki do Polski

Czy jest możliwość, żeby nie płacić VAT-u przy odprawie celnej przy imporcie drewna z Afryki do Polski? Kolega mi mówił, że stosuje zwolnienie z ustawy. Drewno przeznaczone jest do przerobu i sprzedaży, kod 4407289900.

Działalność przy współpracy z kontrahentami z Białorusi

Mam zamiar otworzyć firmę w Polsce, która będzie specjalizowała się głównie w sprzedaży odzieży. Chcę współpracować z firmą znajdującą się na terenie Republiki Białoruś, ponadto chcę, aby dzianina z Polski była eksportowana do Republiki Białorusi, tam przekształcana w wyroby gotowe (koszulki) i przywieziona z powrotem do Polski. W jakim kraju będę płacił się podatek VAT? W jaki sposób podpisuje się umowę pomiędzy firmami? Jakie dokumenty są potrzebne do służby celnej w przypadku eksportu dzianiny i wywozu wyrobów gotowych? Szczegóły w załączniku.

Rezygnacja z podatku VAT a korekty

Zrezygnowałem z podatku VAT od 1.01.2017, składając VAT-R. Czy należy dokonać korekty VAT naliczonego z faktur rat leasingowych i opłaty wstępnej od samochodu osobowego (leasing operacyjny zawarty w 8.05.2016 i odliczono 50% VAT-u jako samochód wykorzystywany prywatnie i w działalności). Czy dokonując korekty VAT od środków trwałych i wyposażenia (po rezygnacji z VAT), mogę kwotę VAT z korekt wrzucić w koszty działalności i jak ewentualnie zaksięgować? Czy do korekty przy rezygnacji z VAT-u trzeba doliczyć odsetki? Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i prowadzę książkę przychodów i rozchodów.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.019036054611206 sek.