Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Jaki podatek od darowizny zapłaci synowa?

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2017-04-10

Jaki podatek zapłaci synowa od darowizny mieszkania o wartości 400 tys. zł dokonanej przez teścia?

Katarzyna Nosal

W takim przypadku należy skorzystać z ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z jej treścią wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. I tak art. 14 ustawy stanowi, że:

Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

1) do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

2) do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

3) do grupy III – innych nabywców.

Synowa należy zatem do I grupy podatkowej. Nie należy jednak do kręgu osób zwolnionych z podatku całkowicie na podstawie art. 4a omawianej ustawy. Zgodnie z tym przepisem – „zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym”.

W tej sytuacji obowiązek podatkowy powstaje i liczony jest według następującej skali podatkowej:

  1. w przypadku darowizny o wartości do 10 278 zł podatek wynosi 3% wartości darowizny;
  2. w przypadku darowizny ponad 10 278 zł do 20 556 zł wartość podatku wynosi 308,30 zł plus 3% od wartości darowizny powyżej 10 278 zł;
  3. w przypadku darowizny o wartości ponad 20 556 zł wartość podatku wynosi 822,20 zł plus 7% od wartości darowizny przekraczającej kwotę 20 556 zł.

Zatem synowa zapłaciłaby 822,20 zł plus 7% (400 000 – 20 556) = 822,20 + 7% x 379 444 = 822,20 + 26 561,08 = 27 383, 28 zł

Trzeba mieć także na uwadze możliwość zastosowania ulgi mieszkaniowej, o ile synowa spełni warunki do jej uzyskania. Zgodnie z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Tutaj już nie mam danych, by obliczyć ewentualny podatek. Trzeba pamiętać, że skorzystanie z tej ulgi jest obwarowane dodatkowymi przesłankami. Ulga przysługuje obywatelom polskim lub krajów członków Unii Europejskiej. Ponadto dotyczy osób, które:

 „1. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego; (…)

3) nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

5) będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,

b) od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Uzupełnienie formularza SD-Z2

Czy w polu 56 formularza SD-Z2 (spadek) wpisać wartość wynikającą z podzielenia ogólnej wartości mieszkania według wielkości nabywanego udziału wpisanego w pole 54? To samo dotyczyłoby środków pieniężnych na koncie w polu 82?

Termin przedawnienia podatku od spadku

W 2006 r. uprawomocnił się wyrok – postanowienie sądu stwierdzające nabycie praw do spadku po zmarłej żonie i mamie. Fakt ten został zgłoszony (bez potwierdzenia) do urzędu skarbowego. Jednakże dalsze zobowiązania związane z podatkiem nie zostały uregulowane. Czy należny podatek od nabytego spadku uległ już przedawnieniu?

Cykliczne darowizny od rodziców a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Mam pytanie odnośnie darowizny od obojga rodziców. W ciągu kilku lat rodzice cyklicznie przesyłali mi na konto różne kwoty. W tym roku, dokładnie przed 4 miesiącami, dostałam od nich dużą darowiznę – 60 tys. zł. Chciałam złożyć zeznanie podatkowe, ale doczytałam, że liczą się darowizny z 5 lat. Po przeliczeniu wyszło, że kwotę wolną od podatku przekroczyłam w zeszłym roku. W jaki sposób ten problem teraz rozwiązać? Jeżeli złoże zeznanie z poprzednich darowizn i zapłacę za nie podatek, to czy za tę większą darowiznę też będę musiała płacić? Czy przy kolejnych, utrzymując odpowiedni termin, będę zwolniona od podatku?

Opodatkowanie spłaty otrzymanej w wyniku działu spadku

Odziedziczyłam wraz z moimi dwiema siostrami spadek po mamie w postaci mieszkania, nie było żadnego innego majątku. Procedura spadkowa jeszcze nie została przeprowadzona, ale nie ma żadnego konfliktu, więc będzie prosta. Zamierzam spłacić siostrom równowartość ich części mieszkania, natomiast sama zatrzymać całość. Powstał tylko problem podatku, bo spotkałam się z różnymi opiniami. Proszę o wyjaśnienie – jak wygląda opodatkowanie spłat ze spadku?

Najkorzystniejsza forma przekazania dzieciom mieszkań

Jaka jest najkorzystniejsza forma przekazania mieszkań dzieciom, czyli naszym przyszłym spadkobiercom, bez konieczności opłacania podatku? Mamy z żoną 4 mieszkania (posiadamy je ponad 5 lat), które chcielibyśmy pozostawić synowi i córce, wybierając albo zapis w testamencie, albo wcześniejsze dokonanie darowizny lub też sprzedaż mieszkań i darowiznę pieniężną. Zarówno syn jak i córka nie zamierza mieszkać w tych mieszkaniach, ponieważ mają własne domy. Proszę o wskazanie najbardziej korzystnego wariantu ze względu na podatki. Z tego co wiem, ewentualna sprzedaż tych mieszkań przez dzieci w ciągu 5 lat od otrzymania spowodowałaby konieczność zapłacenia 19% podatku. Co nam Państwo radzą?

Kupno mieszkania wspólnie z żoną za pieniądze otrzymane w darowiźnie

4 miesiące temu mąż otrzymał darowiznę pieniężną (na nasze wspólne konto) od swoich rodziców. Za te pieniądze kupił mieszkanie. Akt notarialny został spisany na męża i na mnie jako żonę. Nie mamy rozdzielności majątkowej, mamy wspólne konto i gospodarstwo. Czy jestem zobowiązana do powiadamiania urzędu skarbowego, że nabyłam nieruchomość jako wspólny majątek, a pieniądze pochodzą z darowizny moich teściów?

Wspólny zakup mieszkania za pieniądze darowane przez rodziców męża

Małżeństwo kupuje mieszkanie. Środki na jego zakup w wysokości 400 tys. zł pochodzą z darowizny rodziców męża na jego rzecz. Mąż w związku z tym nie zapłaci podatku od darowizny. Jednak w akcie notarialnym małżonkowie chcieliby zapisać, że mieszkanie stanowi współwłasność ich obojga. Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Czy w opisanej sytuacji żona będzie musiała zapłacić podatek do US, bo fiskus uzna, że skorzystała z darowizny teściów w 50%, bo swojego wkładu nie miała?

Darowizna na opłacenie czesnego a podatek

Moja mama zamierza podarować mojej córce (swojej wnuczce) pieniądze z przeznaczeniem tylko i wyłącznie na opłacenie czesnego (córka studiuje za granicą). Czy należy zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego? Czy należy zapłacić podatek? Czy taka umowa darowizny na opłacenie czesnego powinna być sporządzona przez notariusza?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.038648843765259 sek.