Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Kara za niezapłacenie podatku w terminie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-03-01

Jaki jest podatek przy zakupie konia? 2 lata temu kupiłem konia i pół roku później sprzedałem go. Czy miałem obowiązek zgłosić to w urzędzie skarbowym? Jeżeli tak, to jaka jest kara za niezapłacenie podatku w terminie? Jak z tego wybrnąć?

Aleksander Słysz

W sprawach nieuregulowanych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2013.856 ze zm.) do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Tym samym zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U.2016.223) sprzedaż konia, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ale podatnikiem z tego tytułu jest nabywca konia (obowiązek podatkowy ciąży bowiem przy umowie sprzedaży na kupującym).

Proszę zwrócić uwagę na Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 maja 2011 r., sygn: II FSK 77/10, „(…) objęcie opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży konia, nie jest rozszerzeniem przedmiotu opodatkowania w drodze analogii, niezgodnie z art. 217 Konstytucji RP. Opodatkowanie tej czynności wynika bowiem wprost z przepisów ustawy – art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.c.c. w zw. z art. 1 ust. 2 u.o.z., nakazującym odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących rzeczy do zwierząt. Skoro brak jest przepisów szczególnych, wyłączających lub modyfikujących przepisy u.p.c.c. w odniesieniu do sprzedaży koni, to przepisy dotyczące rzeczy należy stosować do nich wprost”.

Jeśli więc nie zachodzi żadna okoliczność wyłączająca opodatkowanie bądź powodująca, iż transakcja podpadała pod zwolnienie (np. wartość rynkowa konia nie przekraczała 1000 zł lub sprzedaż była opodatkowania VAT lub podlegała opodatkowaniu VAT, ale korzystała ze zwolnienia) to podstawę opodatkowania stanowiła wartość rynkowa konia, a Pan był podatnikiem obowiązanym zapłacić 2% podatek. Dokładniej miał Pan obowiązek złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Co zatem zrobić obecnie? Złożyć deklarację PCC-3 jednocześnie z tzw. czynnym żalem, by uniknąć konsekwencji karnoskarbowych oraz zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Dług w urzędzie skarbowym

Od 2012 roku pracuję za granicą (w Holandii). Przedtem prowadziłem w Polsce działalność gospodarczą, która nie przynosiła dochodów; pozostał mi po niej dług w urzędzie skarbowym i w ZUS-ie. Chciałbym uregulować zobowiązania, ale nie mogę umawiać się z komornikiem co miesiąc; najchętniej spłaciłbym zadłużenie od razu w całości – za jakiś czas, kiedy uzbieram odpowiednie środki. Czy w międzyczasie polski urząd skarbowy może dowiedzieć się od urzędu w Holandii, gdzie pracuję i ile zarabiam, i zająć mi wynagrodzenie (jest ono przekazywane bezpośrednio na konto mojej partnerki)?

 

Konsekwencje wprowadzenie kasy fiskalnej z opóźnieniem

Prowadzę firmą oferującą usługi. Wystawiam faktury VAT. Większość moich klientów to firmy. Gdy wykonuję usługi dla osób fizycznych nieprowadzących działalności, to zawsze wystawiam fakturę VAT – za usługę wraz z materiałem. Do tej pory nie stosowałam kasy fiskalnej, gdyż korzystałam ze zwolnienia – można było wystawić maks. 50 faktur dla maks. 20 odbiorców prywatnych. Myślałam, że to zwolnienie nadal obowiązuje. Dzisiaj dowiedziałam się, że już nie. Muszę mieć kasę fiskalną – więc dobrze, zainstaluję. Ale co w przypadku, gdy nie zrobiłam tego terminowo? Termin, jak się okazało, upłynął ponad rok temu. Nie chciałabym mieć problemów w urzędzie skarbowym. Jak wyprostować to opóźnienie?

Problem z identyfikacją źródła przychodów

Mam problem z identyfikacją źródła przychodów i tym samym z ustaleniem obowiązków podatkowych. Tancerka–artystka, będąca „wolnym strzelcem”, podpisuje kontrakty z zagranicznymi teatrami, agencjami w Europie – niewykluczone, że taki kontrakt będzie również podpisany z polskimi podmiotami.

Czy przechowanie pieniędzy na koncie podlega opodatkowaniu?

Odziedziczyłem w spadku mieszkanie po ojcu, które sprzedałem przed upływem 10 lat. Złożyłem sprawozdanie dotyczące podatku od spadków i darowizn. Wiem, że muszę wykazać przychód w PIT. W związku z tym, że niedawno wróciłem do Polski i nie mam jeszcze konta w polskim banku, wskazałem w akcie notarialnym konto mojej partnerki. Dodatkowo rozpocząłem w karaju pracę na etat i do przelewów wynagrodzenia również wskazałem konto partnerki. Pieniądze są moje, ale na jej koncie, ona z nich nie korzysta. Jakie podatki lub inne opłaty muszę zapłacić ja albo partnerka w związku z przelewaniem tych kwot na jej konto?

Spadek a pieniądze na rachunkach bankowych

Spadkobiercy przejęli spadek. W spadku są pieniądze na kilku rachunkach bankowych. Czy urząd skarbowy może żądać od spadkobierców wyjaśnień lub udokumentowania skąd są te pieniądze? Dodam, że w chwili śmierci spadkodawcy nie było prowadzone żadne postępowanie.

Inwestowanie pieniędzy mamy – depozyt nieprawidłowy

Moja matka jest już starszą osobą, ma trochę zaoszczędzonych pieniędzy i oczywiście chciałaby, aby przynosiły one jakiś dochód. Dwa lata temu zainwestowaliśmy pieniądze w fundusze, ale żeby można było je założyć, musiały być na mnie – ze względu na wiek mamy. Teoretycznie mam trochę pieniędzy, ale tak naprawdę nie są one moje. Domyślam się, że gdyby się tym zainteresował urząd skarbowy, mielibyśmy problemy. Można ten problem jakoś rozwiązać?

Spłata kredytu hipotecznego ze sprzedaży domu obciążonego hipoteką

Chciałabym sprzedać dom obciążony kredytem hipotecznym. Sprzedałabym go za przykładowo 600 tys. i kupiłabym drugi za kwotę 500 tys. Pieniądze, które pozostałyby mi ze sprzedaży, czyli 100 tys. chciałabym przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego. Czy będę musiała zapłacić podatek od tych 100 tys.?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.038381099700928 sek.