Kategoria: Prawo karne skarbowe

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Kłopot ze znajomymi w wynajmowanym mieszkaniu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-02-19

Przez 9 miesięcy nie płaciłam urzędowi skarbowemu podatku za wynajem mieszkania. Prawda jest taka, że wynajmuję mieszkanie znajomym i nie mieliśmy umowy pisemnej ani nie płacili kaucji. To są moi pierwsi najemcy i nawet nie zdawałam sobie z takich spraw sprawy. Nie mogliśmy się jednak dogadać i zaproponowałam, żebyśmy zakończyli współpracę, dając im 1,5-miesięczne wypowiedzenie. Poczułam się wykorzystana bo jako znajomi przez kilka miesięcy płacili zaniżoną sumę i zawsze szłam im na rękę, a teraz nie mają zamiaru się wyprowadzić i zastraszają mnie urzędem skarbowym i założeniem sprawy cywilnej. Jak mogę spłacić zadłużenie podatkowe, aby nie mieć problemu?

Aleksander Słysz

Winna Pani skorygować złożone rozliczenie za poprzedni rok bądź jeśli jeszcze go Pani nie złożyła, ująć w nim przychody z najmu i wpłacić zaległe zaliczki na podatek wraz z należnymi odsetkami oraz, na wszelki wypadek, złożyć tzw. czynny żal.

Przechodząc do szczegółów, zgodnie z Kodeksem cywilnym przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, lecz niezawarcie jej na piśmie nie powoduje jej nieważności, gdyż zgodnie z art. 660 w razie niezachowania tej formy umowę poczytuje się za zawartą na czas nie oznaczony. Reasumując, z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż ma Pani z najemcą ważną, ustną, umowę najmu na czas nieoznaczony i z tego tytułu uzyskuje Pani przychód.

Na mocy art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych  źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu jest: m.in. najem, przychodem z najmu jest czynsz w dacie otrzymania lub postawienia do dyspozycji przez najemcę. Podatnicy osiągający dochody z najmu są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, zatem odsetki nie będą liczone od końca roku a dla każdej zaliczki osobno.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Reasumując, moim zdaniem powinna Pani opodatkować osiągnięte z najmu dochody (zapłacić odsetki) i złożyć tzw. czynny żal ,by uniknąć kary z Kodeksu karnego skarbowego, aczkolwiek to już może okazać się niemożliwe, bowiem czynny żal jest nieskuteczny, gdy został złożony:

  • w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;
  • po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy, a dokładniej art. 54 §1, §2 i §3, podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Gdy kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych, a jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu (tj. nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia), sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Konsekwencji karnoskarbowych można uniknąć, kierując się normami art. 16 i 16a, czyli w uproszczeniu:

  • składając prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2011 r. Nr 41, poz. 214, z późn. zm.), korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiszczając, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie;
  • korzystając z instytucji czynnego żalu gdy złożenie prawnie skutecznej korekty nie jest możliwe/wystarczające.

O czynnym żalu dowie się pani więcej tu:

http://www.eporady24.pl/czynny_zal,artykuly,15,93,569.html

W kwestii zaś wypowiedzenia umowy najmu, jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a gdy ich brak z zachowaniem terminów ustawowych. Zgodnie z art. 673 § 2 Kodeksu cywilnego ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.

Pozew zawsze jest możliwy tak jak i duże jest prawdopodobieństwo, że brak pisemnej umowy spowoduje dodatkowe komplikacje bowiem strona przeciwna może strać się udowadniać korzystne dla siebie „fakty”, np. że najem był na czas oznaczony albo że termin wypowiedzenia ustaliliście roczny itp.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego

Jestem księgowym w spółce z o.o. Zorientowałem się, że nie złożyłem w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego i KRS (zostało ono jednak sporządzone i zatwierdzone o czasie). Czy mogę coś zrobić, aby uniknąć kary?

Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe małżonka

Czy jako osoba współpracująca w firmie męża będę odpowiadała za zobowiązania męża wynikające z postępowania karno-skarbowego? Nie mamy rozdzielności majątkowej, a w czasie trwania naszego związku otrzymałam darowiznę od rodziców i stanowi ona mój majątek odrębny. Czy urząd skarbowy może sięgnąć również do mojego majątku osobistego?

Wezwanie do urzędu celnego w charakterze świadka

Dostałem wezwanie do urzędu celnego w charakterze świadka w sprawie czynu z art. 55 § 1. O co może chodzić? Co mi grozi?

Czym grozi nieujawnienie depozytu nieprawidłowego?

Na przełomie 2012/2013 użyczyłam naszego wspólnego (mojego i męża) konta bankowego teściowej. Ponieważ posiadałam inny rachunek bankowy, uważałam, iż nie będzie to stanowiło problemu (teściowa miała zablokowany rachunek przez komornika). Na rachunku były wykonywane różne operacje, wpłaty i wypłaty. Najwyższa wpłata wynosiła ok. 20 tys. zł. W oświadczeniu majątkowym za 2012 i 2013 nie ujęłam środków zgromadzonych przez teściową, uznając je za nieswoje. Ostatnio, po lekturze jakiegoś artykułu, zrozumiałam, że jest to depozyt nieprawidłowy. Co można zrobić, aby tej sytuacji fiskus nie uznał za niezgodną z prawem? Jak zapłacić podatek od tej zdeponowanej kwoty? Dodam, że to dla mnie szczególnie ważne, ponieważ jestem zobowiązana do corocznego składania oświadczenia majątkowego.

Jak sformułować czynny żal?

Nie złożyłam w terminie deklaracji VAT-7K. Nie miałam na to czasu i wyleciał mi ten fakt z głowy. Czy i jak mogę napisać czynny żal? Jak się bronić? Zaznaczę, że nie mam do zapłacenia podatku, więc nie uszczupliłam US.

Zalegalizowanie darowizny dla syna po latach

Przekazałam w 2011 r. mojemu synowi pieniądze przelewem na zakup mieszkania. Mieszkanie zostało zakupione w innym mieście. Syn był wówczas studentem. Darowizna nie została zgłoszona w US przez niewiedzę. Zorientowałam się dopiero teraz, składając dokumenty SD-Z2 po mężu, że syn nie dopełnił obowiązku. Co Państwa zdaniem powinniśmy teraz zrobić, żeby zalegalizować tę sytuację po latach, a równocześnie zminimalizować koszty? Gdyby do przelewu była umowa pożyczki, to koszty byłyby mniejsze, i jak to dokumentować? A gdyby syn przepisał na mnie mieszkanie? Czy śmierć ojca po długiej chorobie i następnie moja choroba mogą być „okolicznością łagodzącą” dla syna?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.026964902877808 sek.