Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Konsekwencje wprowadzenie kasy fiskalnej z opóźnieniem

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 2017-01-04

Prowadzę firmą oferującą usługi. Wystawiam faktury VAT. Większość moich klientów to firmy. Gdy wykonuję usługi dla osób fizycznych nieprowadzących działalności, to zawsze wystawiam fakturę VAT – za usługę wraz z materiałem. Do tej pory nie stosowałam kasy fiskalnej, gdyż korzystałam ze zwolnienia – można było wystawić maks. 50 faktur dla maks. 20 odbiorców prywatnych. Myślałam, że to zwolnienie nadal obowiązuje. Dzisiaj dowiedziałam się, że już nie. Muszę mieć kasę fiskalną – więc dobrze, zainstaluję. Ale co w przypadku, gdy nie zrobiłam tego terminowo? Termin, jak się okazało, upłynął ponad rok temu. Nie chciałabym mieć problemów w urzędzie skarbowym. Jak wyprostować to opóźnienie?

Wioleta Biel

Zgodnie art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jeżeli nie zastosują się do tego wymogu, powinni liczyć się z konsekwencjami podatkowymi (dodatkowym zobowiązaniem podatkowym), a nawet karno-skarbowymi.

Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku stwierdzenia, że podatnik naruszył obowiązek rejestracji kasy fiskalnej na czas, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.

Jeżeli mowa o odpowiedzialności karno-skarbowej, to zgodnie z art. 60 § 1. Kodeksu karno-skarbowego (K.k.s.) – kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi (którymi na podstawie art. 53 § 21 pkt 5 K.k.s. są m.in. urządzenia ewidencyjne, do których prowadzenia zobowiązuje ustawa, a w szczególności zapisy kasy rejestrującej), podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. W 2016 r. 1 stawka dzienna wynosi 185 zł (10% minimalnego wynagrodzenia). Zgodnie z § 4 ww. artykułu w wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego, polegającego na nieprowadzeniu księgi, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe (od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia). Poprzez „wypadek mniejszej wagi” należy rozumieć czyn zabroniony, który w konkretnej sprawie, ze względu na jej szczególne okoliczności – zarówno przedmiotowe, jak i podmiotowe – zawiera niski stopień społecznej szkodliwości czynu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Prócz kary za nieprowadzenie ksiąg, w grę może wchodzić także kara skarbowa za naruszenie procedury rachunkowej, gdyż zgodnie z art. 62 § 1 – kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Karze tej podlega także ten, kto wbrew przepisom ustawy dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Warto zauważyć, że wskazanej wyżej odpowiedzialności karno-skarbowej można uniknąć w przypadku skorzystania przez podatnika z tzw. instytucji czynnego żalu. Zgodnie bowiem z art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego – nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie albo przekazane ustnie do protokołu.

Prócz dodatkowego zobowiązania podatkowego, podatnicy, którzy na czas nie zarejestrowali kasy fiskalnej, nie mogą skorzystać z ulgi, wynikającej z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT, który mówi, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Wynika z tego, że brak rejestracji kasy w obowiązującym terminie wyklucza dokonanie odliczenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Umowa sponsorska a podatek

Prowadzę firmę handlującą odzieżą sportową. W ramach działalności marketingowej chciałbym przekazywać nieodpłatnie sprzęt sportowy zawodnikom. W zamian za to, zawodnicy zobowiązują się do reklamowanie mojej firmy. Jaki rodzaj umowy (sponsoringowa, barterowa, darowizny, inna) najkorzystniej jest z takim zawodnikiem podpisać ze względu na rozliczenia podatkowe? Dodam, że jestem podatnikiem VAT, z dochodu rozliczam się na zasadzie zryczałtowanej stawki.

Doliczanie do przychodu renty adoptowanej córki

Jestem pracującą matką adopcyjnego dziecka, które ma rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Ponieważ dziecko jest jeszcze niepełnoletnie, ustalono prawnie, że to ja będę otrzymywać rentę. Co roku rozliczam się z podatku, uwzględniając do swojego przychodu pieniądze córki – z PIT 40A – tak mi powiedziano w lokalnym oddziale ZUS-u. Wychodzi tak, że płacę jeszcze raz podatek, który został już pobrany. Czy to jest prawomocne?

Wystawienie paragonu z opóźnieniem

Przyjęłam w zeszłym miesiącu zamówienie i otrzymałam zapłatę na konto za usługę, którą będą wykonywać dopiero w tym miesiącu. Nie wystawiłam paragonu za otrzymaną wpłatę, gdyż klient chciał paragon dopiero po wykonaniu usługi. Czy popełniłam błąd? Czy mogę mieć problemy z urzędem skarbowym, jeżeli wystawię paragon teraz, tj. z miesięcznym opóźnieniem?

Sprzedaż tras narciarskich a PCC

Przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą), aktywny vatowiec, zamierza kupić na potrzeby tej działalności nieruchomość gruntową niezabudowaną od osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą. Całość nieruchomości to trasy narciarskie, które były do tej pory dzierżawione. Kupujący po nabyciu będzie kontynuować tam działalność gospodarczą. Kupujący jest właścicielem gruntów rolnych o pow. 4 ha. Czy od umowy sprzedaży należny będzie bezwzględnie podatek od czynności cywilnoprawnych?

Problem z identyfikacją źródła przychodów

Mam problem z identyfikacją źródła przychodów i tym samym z ustaleniem obowiązków podatkowych. Tancerka–artystka, będąca „wolnym strzelcem”, podpisuje kontrakty z zagranicznymi teatrami, agencjami w Europie – niewykluczone, że taki kontrakt będzie również podpisany z polskimi podmiotami.

Czy przechowanie pieniędzy na koncie podlega opodatkowaniu?

Odziedziczyłem w spadku mieszkanie po ojcu, które sprzedałem przed upływem 10 lat. Złożyłem sprawozdanie dotyczące podatku od spadków i darowizn. Wiem, że muszę wykazać przychód w PIT. W związku z tym, że niedawno wróciłem do Polski i nie mam jeszcze konta w polskim banku, wskazałem w akcie notarialnym konto mojej partnerki. Dodatkowo rozpocząłem w karaju pracę na etat i do przelewów wynagrodzenia również wskazałem konto partnerki. Pieniądze są moje, ale na jej koncie, ona z nich nie korzysta. Jakie podatki lub inne opłaty muszę zapłacić ja albo partnerka w związku z przelewaniem tych kwot na jej konto?

Kara za niezapłacenie podatku w terminie

Jaki jest podatek przy zakupie konia? 2 lata temu kupiłem konia i pół roku później sprzedałem go. Czy miałem obowiązek zgłosić to w urzędzie skarbowym? Jeżeli tak, to jaka jest kara za niezapłacenie podatku w terminie? Jak z tego wybrnąć?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.022603988647461 sek.