Kategoria: Kontrola podatkowa i skarbowa

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Kontrola Urzędu Skarbowego za sprzedaż na Allegro - zaległy VAT

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-01-18

Prowadziłam sprzedaż na Allegro i Urzęd Skarbowy zapukał do moich drzwi. W zeszłym roku miałam kontrolę niezgłoszonej działalności gospodarczej za 2014 r. Zapłaciłam zaległy podatek + odsetki, niestety okazało się, że w pod koniec 2014 r. przekroczyłam 150t tys. zł (sprzedaż) i kwalifikuję się do VAT-u. Obecnie mam kontrolę podatku dochodowego za 2015 r., ale już mi powiedziano, że mam się szykować na kontrolę z VAT-u. Przedmioty, które sprzedawałam, sprowadzałam z zagranicy przeważnie z UK, gdzie podatek 20% był wliczony w cenę. Niestety nie posiadam żadnych faktur (tylko potwierdzone zamówienia z wyszczególnionymi kwotami), ponieważ kupowałam jako osoba prywatna. Powiedziano mi, że jeżeli nie posiadam faktur, zostanie mi naliczony podatek 23%. Jeżeli nie ma wyjścia z tej sytuacji, to zapłacę, już nawet pytałam, czy kontrolę VAT-u mogą mi zrobić jak najszybciej na moją prośbę, bo odsetki mnie potem dobiją. Podobno nie ma problemu. Czy jest coś, co można zrobić w sprawie tego VAT-u, czy jest to sytuacja beznadziejna i po prostu trzeba zapłacić, im szybciej, tym lepiej?

Aleksander Słysz

Nawet gdyby miała Pani brytyjskie faktury z 20% (standard rate) naliczonym VAT-em, to podatek ten nie może być w Polsce odliczony. Zasadą jest, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi zgodnie z art. 86 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług:

„1) suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi;

2) w przypadku importu towarów – kwota podatku:

a) wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego,

b) należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a,

c) wynikająca z deklaracji importowej, w przypadku, o którym mowa w art. 33b;

3) zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;

4) kwota podatku należnego z tytułu:

a) świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich usługobiorca,

b) dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 lub 7 podatnikiem jest ich nabywca,

c) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9,

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

d) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11;

5) (uchylony);

6) różnica podatku, o której mowa w art. 30c ust. 2 i art. 37;

7) u podatnika, o którym mowa w art. 16, kwota stanowiąca równowartość 22% kwoty należnej z tytułu dostawy nowego środka transportu, nie wyższa jednak niż kwota podatku zawartego w fakturze stwierdzającej nabycie tego środka lub dokumencie celnym, albo podatku zapłaconego przez tego podatnika od wewnątrzwspólnotowego nabycia tego środka”.

Warto dodać, że zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi a transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku (według polskich przepisów).

Reasumując, nie ma możliwości odliczenia podatku od wartości dodanej (z GB) od podatku należnego w kraju.

Nabywając towar w innym kraju wspólnoty, by nie ponosić ciężaru VAT, należy zarejestrować się do transakcji wewnątrzwspólnotowych (otrzymuje się tzw. numer NIP z krajowym prefiksem), a nabycia rozlicza się w procedurze WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru). Dzięki temu wystawca – dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy (WDT) – faktury stosuje stawkę 0%. U nabywcy ma miejsce WNT, tj. co do zasady (jest wiele wyjątków), nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Jak stanowi art. 9 ust. 2 ustawy o VAT, WNT ma miejsce, gdy:

„1) nabywcą towarów jest:

a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

– z zastrzeżeniem art. 10;

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a”.

WNT ma miejsce również wtedy gdy:

„1) nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony powyżej w pkt 1,

2) dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony powyżej w pkt 2

– jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu”.

W Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (nabywca jest w kraju podatnikiem, nabywa ze stawką 0% ale rozlicza 23% VAT, naliczony i należny, w kraju). Zasadą jest, że w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Gdy warunki dla WNT u nabywcy (czyli i WDT u dostawcy) nie są spełnione, nabywca nie mający prawa w kraju do odliczenia podatku naliczonego może podjąć działania w celu odzyskania podatku zapłaconego w kraju sprzedawcy. Tu procedury są różne w zależności od okoliczności, niekiedy wymagana jest rejestracja do VAT w kraju, w którym dokonywało się zakupów, a w innych przypadkach można ubiegać się o zwrot korzystając z wniosku o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym państwie członkowskim (VAT-REF). To już jednak zupełnie inny sprawa niż ta, którą porusza Pani w swoim pytaniu.

W zakresie utraty prawa do zwolnienia podmiotowego, jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT przekroczyła kwotę 150 000 zł, zwolnienie utraciło moc, począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Dzieje się to z mocy prawa, tym samym podatek w stawce 23% (właściwej dla towaru) zostanie tu określony jako należny, a nie będzie można od niego odliczyć podatku od wartości dodanej z innego kraju wspólnoty. Można by odliczyć podatek naliczony z faktur „krajowych”, co pomniejszyłoby podatek należny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Zmiana inspektora kontroli skarbowej

Po wniesieniu odwołania od decyzji dyrektora UKS do Izby Skarbowej ta ostatnia uchyliła decyzję i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia. W związku z przedłużającymi się czynnościami wystąpiłem o zapoznanie się z aktami sprawy, aby ewentualnie wystosować ponaglenie. Okazało się, że postępowanie prowadzi inny inspektor, ale nam  jako stronie nie wręczono żadnego nowego upoważnienia, a w dodatku ten nowy inspektor prowadzi czynności sprawdzające u kontrahenta, które w naszej ocenie wykraczają poza zakres kontroli – oświadczenia, analiza ilościowa towarów itp. Czy organ kontrolujący może nie informować o zmianie osoby kontrolującej w postępowaniu odwoławczym? I jakie możliwości działania ma nowy inspektor bez upoważnienia? Czy w tej sytuacji powinienem złożyć skargę do Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej?

Wezwanie Urzedu Skarbowego do złożenia wyjaśnień w sprawie samochodu

Mój tata sprowadził samochód z zagranicy. Zapisał go na mnie, a potem sprzedał. Przyszło do mnie wezwanie do US. Stwierdziłam w urzędzie, że nic nie wiem, bym była właścicielem samochodu (nie skojarzyłam tego faktu). Czy mogę jeszcze jakoś zmienić zeznania, odkręcić je?

Nielegalna sprzedaż na Allegro, brak działalności gospodarczej

Sprzedawałam rzeczy na Allegro, nie prowadząc działalności gospodarczej. Złożono na mnie donos do US i pojawili się u mnie urzędnicy skarbówki. Kwoty są duże, z tego względu że córka też korzystała z mojego konta Allegro, sprzedając swoje rzeczy. Nie wiem, jaką przyjąć strategię wobec urzędu skarbowego – udzielać wyjaśnień, czy nie udzielać, dać wyciąg bankowy, czy czekać aż urząd sam wystąpi do banku o jego dostarczenie? Jeśli urząd uzna to za działalność gospodarczą, jaki naliczą mi procent od sprzedaży? Czy zrzucanie winy na córkę cokolwiek da? Jak ochronić majątek przed zajęciem? Mam mieszkanie oraz z córką na spółkę dwa samochody – to właściwie cały majątek. Podpisałam zawiadomienie o wszczęciu kontroli, dano mi 7 dni na złożenie wyjaśnień. Jestem na wcześniejszej emeryturze. Córka z dzieckiem mieszkają ze mną, ona jest bezrobotna. Czego możemy się spodziewać?

Odmowa rozłożenia na raty i umorzenia zaległości podatku VAT

W 2010 prowadziłem działalność gospodarczą, w 2014 roku miałem kontrolę z izby skarbowej (rok 2010 do września), która wykazała uszczuplenia w podatku VAT. Oddałem pewną część zaległej sumy i poprosiłem mój urząd skarbowy o rozłożenie pozostałej zaległości na raty. Urząd odmówił, stwierdził, że wykazuję zbyt małe dochody i nie będzie mnie stać na spłatę zaległości. Napisałem więc pismo o umorzenie pozostałej sumy, w odpowiedzi otrzymałem argument, iż nie można umorzyć reszty kwoty, gdyż moja sytuacja jest bardzo dobra i mogę bez trudu spłacić zaległość – reasumując, nie mogę oddać w ratach, gdyż mnie na to nie stać, i nie można mi umorzyć długu, skoro moja sytuacja jest bardzo dobra – tak wynika z przesłanych pism. Co mam robić w tej sytuacji? Od momentu wydania decyzji nie otrzymałem żadnych pism z urzędu, odpisują tylko na moje wnioski.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.029905080795288 sek.