|
Opublikowane: 28.10.2010
Autor: Artur Bubrowiecki
Kontrola podatkowa w firmie
Jestem w trakcie kontroli podatkowej za 2005 rok. Kwestionowane są opłaty za telefon stacjonarny, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i koszty paliwa. Księgi rachunkowe i dokumenty za 2004 r. przechowywałem w komputerze, a w 2009 r. usunąłem z dysku przekonany, że po pięciu latach tracą ważność. Jakie mogą być konsekwencje zniszczenia tych danych, skoro kontrolowany jest rok 2005? Co powinienem zrobić, jeśli kontrola wykaże jakieś nieprawidłowości?
W przedstawionej sytuacji niestety organ podatkowy ma prawo zweryfikować księgę podatkową za 2004r. Wynika to z ogólnego brzmienia przepisu dotyczącego przedawnienia zobowiązań podatkowych, który stanowi, iż zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Termin płatności podatku za rok 2004 mija natomiast 30 kwietnia 2005 r. (termin na ostateczne złożenie zeznania i rozliczenie podatku), zatem zobowiązanie podatkowe za rok 2004 przedawni się z końcem 2010 r.
Co do zasady przepisy podatkowe nie stanowią, co należy zrobić w sytuacji, gdy podatnik zniszczył przedwcześnie dokumenty księgowe lub uległy one zniszczeniu. Praktyka przyjęła jednak, iż podatnicy powinni w tej sytuacji niezwłocznie powiadomić naczelnika urzędu skarbowego, który wyznacza – z reguły miesięczny – termin na odtworzenie dokumentacji księgowej. Dotyczy to jednak sytuacji, w której dokumenty uległy zniszczeniu na skutek nieszczęśliwych zdarzeń – typu pożar, powódź czy też kradzież.
Generalnie konsekwencje mogą wyniknąć na dwóch płaszczyznach, tj. płaszczyźnie karno-skarbowej oraz podatkowej. Zgodnie z art. 60 Kodeksu karnego skarbowego, „kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych”. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1317 PLN) ani też przekraczać jej czterystukrotności.
Oprócz kary karnoskarbowej, narażony jest Pan na ustalenie zobowiązania podatkowego za rok 2004r. w drodze oszacowania. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 Ordynacji podatkowej „organ podatkowy określa podstawę opodatkowania w drodze oszacowania, jeżeli:
- brak jest ksiąg podatkowych lub innych danych niezbędnych do jej określenia lub
- dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na określenie podstawy opodatkowania, lub
- podatnik naruszył warunki uprawniające do korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania.
Aby przeczytać całą odpowiedź na pytanie musisz się zalogować lub zarejestrować
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
poleć pytanie znajomemu wersja do druku 

|
Artur Bubrowiecki
|
|