Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Kupno mieszkania wspólnie z żoną za pieniądze otrzymane w darowiźnie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-04-14

4 miesiące temu mąż otrzymał darowiznę pieniężną (na nasze wspólne konto) od swoich rodziców. Za te pieniądze kupił mieszkanie. Akt notarialny został spisany na męża i na mnie jako żonę. Nie mamy rozdzielności majątkowej, mamy wspólne konto i gospodarstwo. Czy jestem zobowiązana do powiadamiania urzędu skarbowego, że nabyłam nieruchomość jako wspólny majątek, a pieniądze pochodzą z darowizny moich teściów?

Aleksander Słysz

Akt notarialny trafia do urzędu skarbowego niemal natychmiast po zawarciu umowy sprzedaży, albowiem jego odpis wysyła notariusz, ma taki obowiązek. Pani nie ma obowiązku zgłaszania nabycia żadnej rzeczy za pieniądze z majątku wspólnego.

W mojej jednak ocenie sytuacja nie jest prawidłowa, bowiem albo winni Państwo przed zawarciem aktu notarialnego rozszerzyć wspólność majątkową na otrzymane przez męża środki, albo należało przyjąć, że mąż nabywa nieruchomość do majątku odrębnego za środki z majątku odrębnego.

Darowizna od rodziców męża, nawet wpłacona na Państwa konto wspólne, jest majątkiem osobistym męża, jeśli tylko on został obdarowany. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił (art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Ponadto przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej, a w tej sytuacji tak nie jest, także należą do majątku osobistego małżonków (art. 33 pkt 10).

Reasumując, nie jest Pani zobowiązana do powiadamiania, że nabyto wspólnie nieruchomość, jeśli w akcie notarialnym jest zapis, że nabycie ma miejsce ze środków pochodzących z majątku wspólnego (musi Pani sobie to sprawdzić w akcie notarialnym). Wtedy jednak otwarte pozostaje pytanie natury prawnej, jak te środki się tam znalazły i czy zdarzenie to rodzi obowiązek zgłoszenia bądź wypełnia prawnopodatkowy stan faktyczny prowadzący do powstania obowiązku podatkowego? Niekiedy organy podatkowe uznają taką sytuację za darowiznę, wtedy należałoby złożyć SD-Z2 z wyciągiem z rachunku bankowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego – taka kwalifikacja jednak nie wynika z Pani opisu stanu faktycznego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Podanie w rozliczeniu dodatkowego składnika spadku

Na podstawie postanowienia sądowego przyznano mi po mamie spadek w całości, tj. 3/4. Część po ojcu dostałam wcześniej, co rozliczyłam w deklaracji. Aktualnie wyszło na jaw, że istnieje dodatkowy składnik spadku – tj. lokaty po mamie. Muszę podać to w rozliczeniu – jak to ująć? Czy poniosę konsekwencje podatkowe?

Opodatkowanie spłaty otrzymanej w wyniku działu spadku

Odziedziczyłam wraz z moimi dwiema siostrami spadek po mamie w postaci mieszkania, nie było żadnego innego majątku. Procedura spadkowa jeszcze nie została przeprowadzona, ale nie ma żadnego konfliktu, więc będzie prosta. Zamierzam spłacić siostrom równowartość ich części mieszkania, natomiast sama zatrzymać całość. Powstał tylko problem podatku, bo spotkałam się z różnymi opiniami. Proszę o wyjaśnienie – jak wygląda opodatkowanie spłat ze spadku?

Jaki podatek od darowizny zapłaci synowa?

Jaki podatek zapłaci synowa od darowizny mieszkania o wartości 400 tys. zł dokonanej przez teścia?

Najkorzystniejsza forma przekazania dzieciom mieszkań

Jaka jest najkorzystniejsza forma przekazania mieszkań dzieciom, czyli naszym przyszłym spadkobiercom, bez konieczności opłacania podatku? Mamy z żoną 4 mieszkania (posiadamy je ponad 5 lat), które chcielibyśmy pozostawić synowi i córce, wybierając albo zapis w testamencie, albo wcześniejsze dokonanie darowizny lub też sprzedaż mieszkań i darowiznę pieniężną. Zarówno syn jak i córka nie zamierza mieszkać w tych mieszkaniach, ponieważ mają własne domy. Proszę o wskazanie najbardziej korzystnego wariantu ze względu na podatki. Z tego co wiem, ewentualna sprzedaż tych mieszkań przez dzieci w ciągu 5 lat od otrzymania spowodowałaby konieczność zapłacenia 19% podatku. Co nam Państwo radzą?

Wspólny zakup mieszkania za pieniądze darowane przez rodziców męża

Małżeństwo kupuje mieszkanie. Środki na jego zakup w wysokości 400 tys. zł pochodzą z darowizny rodziców męża na jego rzecz. Mąż w związku z tym nie zapłaci podatku od darowizny. Jednak w akcie notarialnym małżonkowie chcieliby zapisać, że mieszkanie stanowi współwłasność ich obojga. Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Czy w opisanej sytuacji żona będzie musiała zapłacić podatek do US, bo fiskus uzna, że skorzystała z darowizny teściów w 50%, bo swojego wkładu nie miała?

Kilka przelewów dla siostry a podatek

W zeszłym miesiącu przelałam na konto siostry 4 przelewami łącznie 55 tys. zł (na mieszkanie). Wiemy, że mamy złożyć druk SD-Z2. Jednak przelewów było kilka, a nie jeden. Jak to rozwiązać?

Skorzystanie z ulgi podatkowej przy otrzymaniu mieszkania ze spadku

Jestem właścicielem mieszkania. W październiku otrzymałem w spadku mieszkanie od osoby, nad którą sprawowałem opiekę ponad 2 lata (umowa notarialna). Chciałbym skorzystać z ulgi podatkowej z tego tytułu. Kiedy mam pozbyć się swojego mieszkania (warunek – brak nieruchomości) – muszę przed wizytą w urzędzie skarbowym, czy można po?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.024598836898804 sek.