Kategoria: Podatek od nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Maksymalny podatek od nieruchomości firmowej

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2015-11-23

Prowadzę niewielką firmę deweloperską w formie jednoosobowej działalności. Najczęściej od osób fizycznych kupuję grunt, następnie wykonuję projekt, otrzymuję pozwolenie, w którego tytule figuruje moje nazwisko i nazwa mojej firmy. Buduję dom jednorodzinny i po odbiorze sprzedaję gotowy produkt. Urząd miasta nalicza mi maksymalną stawkę podatku od nieruchomości (osobno grunt), ponieważ prowadzę działalność. Czy słusznie?

Katarzyna Nosal

Gmina postępuje prawidłowo. Według wszelkich interpretacji i orzecznictwa administracyjnego do czasu oddania budynków w użytkowanie grunt, na którym stawiane są planowane do sprzedaży budynki mieszkalne, jest opodatkowany jako grunt zajęty pod działalność gospodarczą. Po zakończeniu budowy i zgłoszeniu domów do użytkowania grunty opodatkowane są jako grunty inne (związane z budynkami mieszkalnymi), a budynki podatkiem od budynków mieszkalnych. Dlaczego tak się dzieje, już wyjaśniam.

Zgodnie z art. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rada gminy uchwala wysokość podatku odrębnie dla każdej kategorii gruntów i budynków w wysokości nieprzekraczającej wskazanej stawki w ustawie, w tym ustala stawkę podatku dla gruntów zajętych pod działalność gospodarczą. Ustawa definiuje pojęcie gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Według ustawy są to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Sądy administracyjne wyjaśniają moment zmiany kwalifikacji budynków i gruntów z nimi związanych w następujący sposób: „Jak wynika z treści powoływanego wyżej art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. ustawodawca co do zasady nie uznaje za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej gruntów związanych z budynkami mieszkalnymi. W ocenie Sądu przepis ten dotyczy gruntów, na których już jest posadowiony budynek mieszkalny, nie zaś gruntów, na których w bliżej nieokreślonej przyszłości taki budynek ma zostać wzniesiony. Z kolei w myśl art. 6 ust. 2 u.p.o.l., jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. W świetle powyższej regulacji o powstaniu obowiązku podatkowego decydować będzie nie moment rozpoczęcia robót budowlanych, jak sugeruje strona skarżąca, a data zakończenia budowy albo rozpoczęcia użytkowania budynku” (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 28 stycznia 2011 roku, sygn. akt I SA/Łd 1171/10).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Co więcej, Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił w wyroku z dnia 27 lutego 2014 r. (sygn. akt II FSK 856/2012), że: „Do uznania danego obiektu za związany z prowadzeniem działalności gospodarczej nie jest konieczne wykorzystywanie nieruchomości na cele związane z działalnością gospodarczą, albowiem wystarczy sam fakt jej posiadania przez przedsiębiorcę. Pojęcie budynków »związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej« jest szersze od pojęcia »zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej« i obejmuje także pośrednie związanie budynku lub jego części z działalnością gospodarczą”. W tym wyroku chodziło akurat o obiekt magazynowy, niemniej jednak sąd wyjaśnił tu charakter pojęcia nieruchomości związanej z działalnością gospodarczą.

Jak z tego wynika, jeśli grunt jest w posiadaniu przedsiębiorcy, to uznawany jest za posiadany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak jeśli zostaje zabudowany budownictwem mieszkaniowym, to budynki takie nie mogą zostać uznane za objęte podatkiem przedsiębiorcy, bowiem zostały wyłączone z tej definicji (art. 1 a). W takim przypadku od nowego roku po oddaniu budynku w użytkowanie budynek będzie opodatkowany podatkiem od budynku mieszkalnego, a grunt z takim budynkiem związany według stawki dla innych gruntów. Takie interpretacje wystawiają także organy podatkowe, czyli organy wykonawcze gmin. Polecam lekturę interpretacji wydanej przez Prezydenta Miasta Gdańska (znak sprawy WF-II-3102/41-K/04) z dnia 10 grudnia 2004 r., dostępnej w internecie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Podatek od nieruchomości za domek letniskowy

Mam zamiar zakupić domek o wielkości około 40 m2. Budynek stoi na bloczkach betonowych (można pod niego wejść) ma przyłączoną wodę oraz prąd, posiada kilka pomieszczeń podzielonych drewnianymi ściankami. W obecnej chwili właściciele płacą gminie podatek od nieruchomości. Czy istnieje jakaś interpretacja mówiąca czy budynek jest trwale związany z gruntem, czy nie? W tej chwili jest on traktowany jak nieruchomość, tylko czy słusznie? Jak taki zakup zgłosić do urzędu skarbowego? Zakup budynku odbyć się ma na zasadzie umowy kupna-sprzedaży (jak zakup samochodu, czyli ruchomości). Teoretycznie, jako kupujący powinienem zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych 2%, czyli podobnie jak przy zakupie samochodu. Skoro jednak budynek jest traktowany przez gminę jako nieruchomość, to czy sposób opodatkowania przez urząd skarbowy jest taki sam jak w przypadku ruchomości?

Podatek od nieruchomości a budynek gospodarczy czy mieszkalny

Posiadam grunt orny oraz działkę przeznaczoną pod teren zabudowy jednorodzinnej. W gminie płacę podatek rolny od obu działek. Planuję wybudować budynek z garażem na terenie działki. Czy korzystniej (ze względu na wysokość przyszłych podatków) wybudować i zgłosić do urzędu budynek jako dom mieszkalny, czy jako budynek gospodarczy?

Podatek od garaży

Chcę kupić ziemię z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, na której znajduje się około 80 garaży blaszanych, które są własnością osób dzierżawiących grunt pod te garaże. Garaże są postawione z pozwoleniem na budowę, ale budowa nie jest zakończona. Z dzierżawy gruntu są pobierane opłaty. W związku z tym, czy istnieje podatek od garaży do urzędu miasta?

Jak płacić mniejszy podatek za działkę przemysłową?

Kupiłem prawo wieczystego użytkowania działki przemysłowej w gminie, w której istnieje plan zagospodarowania przestrzennego. Istnieje na niej zabudowa przemysłowa i przetwórcza, z możliwością adaptacji, rozbudowy, przebudowy, utrzymania funkcji przetwórczej i przemysłowej. Na działce znajdują się budynki zaznaczone na mapie linią przerywaną jako ruiny. Budynki te są trwale związane z gruntem, mają jedynie dach, nie posiadają drzwi i okien. Wymagają kapitalnego remontu. Na działce natomiast nie ma mediów. Jednak działka jest mi niezbędna do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Podatek to ok. 8 zł/m2 budynku. Co zrobić, aby płacić mniejszy podatek za budynki i grunty jako rolnik?

Podatek od części budynku należącej do spółdzielni

Mam mieszkanie – wyodrębnioną własność w budynku spółdzielni mieszkaniowej. Place podatek za nieruchomość, działkę i części wspólne. Oprócz tego spółdzielnia nalicza mi podatek od mienia wspólnego, które jest własnością spółdzielni. Chodzi o działkę, na której jest rozdzielnia prądu do dwóch następnych budynków. Nie jestem członkiem spółdzielni. Czy ja musze płacić następny podatek (i to najwyższy), skoro moje mieszkanie nie jest spółdzielcze?

Czy umowa najmu zwalnia z obowiązku udostępnienia lokali kontrolerom z gminy?

Połowę mojego domu mieszkalnego oraz wolnostojące pomieszczenie gospodarcze wynajmuję osobom trzecim na podstawie umów najmu. Urząd gminy zapowiedział u mnie kontrolę podatkową, w piśmie zobowiązując mnie do udostępnienia wszystkich pomieszczeń na podstawie art. 287 Ordynacji podatkowej. Czy podczas kontroli jestem zobowiązany udostępnić kontrolerom również pomieszczenia przekazane do dyspozycji najemcom? Piętro domu mieszkalnego zajmuje najemca, a pomieszczeniem gospodarczym, zaadaptowanym na mały sklep (od którego odprowadzam podatek od nieruchomości przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej) dysponuje wyłącznie inny najemca. Czy umowa najmu zwalnia mnie od obowiązku udostępnienia lokali od kilku lat w dyspozycji najemców?

Przedstawienie kosztów związanych ze sprzedażą domu

Proszę o przedstawienie mi wszelkich kosztów, jakie poniosę włącznie z podatkiem, sprzedając dom zamieszkany (i mój własny) dłużej niż 5 lat.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.038599967956543 sek.