Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Najkorzystniejsza forma przekazania dzieciom mieszkań

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-04-12

Jaka jest najkorzystniejsza forma przekazania mieszkań dzieciom, czyli naszym przyszłym spadkobiercom, bez konieczności opłacania podatku? Mamy z żoną 4 mieszkania (posiadamy je ponad 5 lat), które chcielibyśmy pozostawić synowi i córce, wybierając albo zapis w testamencie, albo wcześniejsze dokonanie darowizny lub też sprzedaż mieszkań i darowiznę pieniężną. Zarówno syn jak i córka nie zamierza mieszkać w tych mieszkaniach, ponieważ mają własne domy. Proszę o wskazanie najbardziej korzystnego wariantu ze względu na podatki. Z tego co wiem, ewentualna sprzedaż tych mieszkań przez dzieci w ciągu 5 lat od otrzymania spowodowałaby konieczność zapłacenia 19% podatku. Co nam Państwo radzą?

Aleksander Słysz

Zakładając, że utrzyma się obecny stan prawny, to wszystkie trzy koncepcje, czyli:

  • nabycie w drodze dziedziczenia (testamentowego) mieszkań przez zstępnych,
  • darowizna mieszkań na rzecz zstępnych,
  • darowizna zstępnym środków pieniężnych,

mogą korzystać z całkowitego zwolnienia w podatku od spadków i darowizn za sprawą norm zawartych w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (przy spełnieniu przez nabywców dodatkowych warunków).

Zgodnie z przywołanym przepisem zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

„1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem art. 4a ust. 2 i 4, oraz,

2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jak z tego wynika, nabycie w drodze darowizny należy zgłosić na druku SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a ten może powstać z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania tej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia (jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń, to jednak nie dotyczy przedstawionej sytuacji). Natomiast nabycie w drodze dziedziczenia zgłasza się w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia lub europejskie poświadczenie spadkowe ww. termin 6 miesięcy liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego (co do zasady). Przy darowiźnie środków pieniężnych pamiętać trzeba, iż darowizna ta nie może być gotówkowa, gdyż tylko jeśli obdarowany udokumentuje otrzymanie środków – dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym – będzie mógł skorzystać ze zwolnienia. Różnica formalna między darowizną nieruchomości a środków pieniężnych jest taka, że obowiązek zgłoszenia na druku SD-Z2 nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.

W podatku dochodowym jest różnica między sytuacją, gdy Państwo sprzedają nieruchomości, a gdy sprzedać będą chcieli je spadkobiercy (ewentualnie obdarowani). Bowiem podatek nie występuje, gdy zbywca posiada nieruchomość dłużej niż 5 lat, licząc od końca roku, w którym nieruchomość nabyto. Wynika to z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym źródłem przychodu jest co do zasady odpłatne zbycie:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jak zatem wynika z powyższego, podatek wystąpi (jeśli spadkobiercy / obdarowani nie skorzystają ze zwolnienia związanego z wydatkowaniem całości przychodu na własne cele mieszkaniowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 i ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) tylko w scenariuszu, gdy spadkobiercy lub obdarowani nieruchomością sprzedadzą ją przed upływem 5 lat od końca roku, w którym nastąpi nabycie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Śmierć spadkobiercy i nie zapłacony podatek od spadku

Mój zmarły niedawno tata przekazał mamie w całości dysponowanie ich majątkiem poprzez oświadczenie złożone przed notariuszem. W ramach tego majątku są pieniądze pochodzące ze sprzedaży mieszkania dziadka – ojca mojego taty, otrzymane przez tatę w ramach spadku. Tata miał w związku z tym obowiązek zapłaty do końca tego roku podatku – czy ten obowiązek podatkowy przechodzi obecnie na mamę?

Cykliczne darowizny od rodziców a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Mam pytanie odnośnie darowizny od obojga rodziców. W ciągu kilku lat rodzice cyklicznie przesyłali mi na konto różne kwoty. W tym roku, dokładnie przed 4 miesiącami, dostałam od nich dużą darowiznę – 60 tys. zł. Chciałam złożyć zeznanie podatkowe, ale doczytałam, że liczą się darowizny z 5 lat. Po przeliczeniu wyszło, że kwotę wolną od podatku przekroczyłam w zeszłym roku. W jaki sposób ten problem teraz rozwiązać? Jeżeli złoże zeznanie z poprzednich darowizn i zapłacę za nie podatek, to czy za tę większą darowiznę też będę musiała płacić? Czy przy kolejnych, utrzymując odpowiedni termin, będę zwolniona od podatku?

Opodatkowanie spłaty otrzymanej w wyniku działu spadku

Odziedziczyłam wraz z moimi dwiema siostrami spadek po mamie w postaci mieszkania, nie było żadnego innego majątku. Procedura spadkowa jeszcze nie została przeprowadzona, ale nie ma żadnego konfliktu, więc będzie prosta. Zamierzam spłacić siostrom równowartość ich części mieszkania, natomiast sama zatrzymać całość. Powstał tylko problem podatku, bo spotkałam się z różnymi opiniami. Proszę o wyjaśnienie – jak wygląda opodatkowanie spłat ze spadku?

Jaki podatek od darowizny zapłaci synowa?

Jaki podatek zapłaci synowa od darowizny mieszkania o wartości 400 tys. zł dokonanej przez teścia?

Kupno mieszkania wspólnie z żoną za pieniądze otrzymane w darowiźnie

4 miesiące temu mąż otrzymał darowiznę pieniężną (na nasze wspólne konto) od swoich rodziców. Za te pieniądze kupił mieszkanie. Akt notarialny został spisany na męża i na mnie jako żonę. Nie mamy rozdzielności majątkowej, mamy wspólne konto i gospodarstwo. Czy jestem zobowiązana do powiadamiania urzędu skarbowego, że nabyłam nieruchomość jako wspólny majątek, a pieniądze pochodzą z darowizny moich teściów?

Wspólny zakup mieszkania za pieniądze darowane przez rodziców męża

Małżeństwo kupuje mieszkanie. Środki na jego zakup w wysokości 400 tys. zł pochodzą z darowizny rodziców męża na jego rzecz. Mąż w związku z tym nie zapłaci podatku od darowizny. Jednak w akcie notarialnym małżonkowie chcieliby zapisać, że mieszkanie stanowi współwłasność ich obojga. Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Czy w opisanej sytuacji żona będzie musiała zapłacić podatek do US, bo fiskus uzna, że skorzystała z darowizny teściów w 50%, bo swojego wkładu nie miała?

Kilka przelewów dla siostry a podatek

W zeszłym miesiącu przelałam na konto siostry 4 przelewami łącznie 55 tys. zł (na mieszkanie). Wiemy, że mamy złożyć druk SD-Z2. Jednak przelewów było kilka, a nie jeden. Jak to rozwiązać?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.038218975067139 sek.