Kategoria: Podwójne opodatkowanie

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Niedostarczenie zaświadczenia do urzędu skarbowego a umorzenie podatku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-02-27

Żona w 2008 r. (była wtedy w pierwszym związku małżeńskim) sprzedała mieszkanie otrzymane w spadku nieco wcześniej. Była zwolniona z podatku z powodu zameldowania, ale nie dostarczyła zaświadczenia po sprzedaży. Kilka miesięcy temu urząd skarbowy upomniał się o podatek wraz z odsetkami. Odwołania od wezwania zostały odrzucone (w US i Izbie Skarbowej). Czy możemy jeszcze jakoś walczyć o niepłacenie podatku lub odsetek? Czy długi żony sprzed naszego małżeństwa mogą być egzekwowane z naszego wspólnego majątku?

Aleksander Słysz

Prawdą jest, ze warunkiem skorzystania z przywołanej ulgi było złożenie w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, oświadczenia, że spełnia się warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Rozporządzenie Ministra Finansów przedłużyło do dnia 30 kwietnia 2009 r. termin do złożenia oświadczenia (wtedy, gdy przychody uzyskane zostały w 2008 r.). Do końca kwietnia 2009 roku winna Pana żona złożyć oświadczenie. Jeśli tego nie zrobiła, podatek płatny jest z odsetkami. Można wnosić o umorzenie odsetek w trybie Art. 67a. § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej, uzasadniając konieczność umorzenia odsetek ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Decyzja odmawiająca tego umorzenia może być kwestionowana poprzez odwołanie do Izby Skarbowej. Decyzja Izby Skarbowej utrzymująca w mocy wyżej wymienioną decyzję może być zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Żona jako podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki, a zgonie z art. 29 § 1 Ordynacji podatkowej w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność ta obejmuje majątek odrębny i majątek wspólny podatnika i jego małżonka.

Warto tu pamiętać, że rozwiedziony małżonek odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z żoną za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Miejsce zameldowania w Polsce i Holandii a rozliczenie dochodów

Jestem zameldowana w Polsce oraz – od dwóch miesięcy – w Holandii. W styczniu otrzymałam w Polsce zasiłek dla bezrobotnych, ale od lutego prowadzę w Holandii jednoosobową działalność i tu zamierzam zostać na dłużej i zarabiać. Czy będę musiała rozliczyć się w Polsce za 2011 r., jeśli moim przychodem w kraju będzie wyłącznie 200 zł ze stycznia? Dodam, że do Polski przyjadę tylko raz, na cztery dni.

Unikanie podwójnego opodatkowania na linii Polska-Norwegia

Od kilku lat jestem zatrudniony na statku, którym dysponuje zarząd z Norwegii. Wynagrodzenie otrzymuję regularnie. Do tej pory byłem zwolniony z opłacania podatku i składania zeznania w Polsce. Wiem, że od początku 2014 r. nastąpi zmiana podatkowa. Czy będę zmuszony płacić zaliczki na podatek, które zostaną mi zwrócone w 2015 r.? Chciałbym uniknąć tej sytuacji, gdy polski fiskus operuje moimi pieniędzmi. Czy są jakieś inne wyjścia?

Praca za granicą a opodatkowanie w Polsce

Od prawie 12 lat mieszkam na stałe w Holandii. Z moich dotychczasowych dochodów rozliczałam się tylko i wyłącznie w Holandii. W 2013 roku zamierzam wrócić do Polski. Czy po powrocie do kraju urząd skarbowy może mnie poprosić o zapłacenie podatku od dochodów osiągniętych w Holandii? Czy przysługuje mi abolicja podatkowa? Nadmienię, że nie posiadam majątku w Polsce, nie mam zameldowania w Polsce oraz nie przebywałam na terenie Polski dłużej niż 183 dni w roku.

Rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego w Norwegii

Od 8 lipca ubiegłego roku pracowałam w Norwegii. Do tego czasu byłam zatrudniona w Polsce w ramach umowy o pracę. Od sierpnia do końca grudnia ubiegłego roku przebywałam na urlopie bezpłatnym, pracując w tym czasie w Norwegii. Posiadam w Polsce adres stałego zameldowania. W jaki sposób muszę rozliczyć podatek od dochodu uzyskanego w Norwegii? Jaka jest wysokość tego podatku?

Renta inwalidzka z tytułu inwalidztwa wojennego

Ojciec ma rentę z tytułu przynależności do francuskiego ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej. Renta jest przelewana na konto w Szwajcarii, ponieważ co roku ojciec mieszka w Szwajcarii przez pewien czas, ale ma stałą rezydencję w Polsce. Konto nie daje odsetek. Czy polski urząd podatkowy ma coś z tym wspólnego? Czy wystarczy, że ojciec poda bankowi informację, że jest rezydentem w Polsce?

Czy rozliczyć się w Polsce z zarobków w Niemczech?

Od kilku miesięcy jestem zameldowana w Niemczech, a od niedawna na tzw. mini job, zarabiam 450 euro i jest to kwota nieopodatkowana w Niemczech. Mój mąż dostał pracę etatową w Niemczech. Zaraz po nowym roku złożył PIT-28 (był ryczałtowcem). Nie mamy zamiaru wracać do Polski, ale mamy mieszkanie własnościowe i tam jesteśmy zameldowani na stałe. Czy powinniśmy się rozliczyć dodatkowo w Polsce z zarobków w Niemczech? Dodam jeszcze, że byliśmy rolnikami. Ziemia nadal należy do męża. Czy mąż nie popełnił błędu, wysyłając rozliczenie roczne z podatku w Polsce, nie rozliczając się z dochodów w Niemczech?

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca a podatek PCC

Moja siostra po kilkudziesięciu latach zamieszkiwania w USA, wróciła do Polski i chce kupić mieszkanie. Nawet znaleźliśmy już dobrą ofertę. Siostra potrzebuje jednak zgody na zakup od Ministra Spraw Wewnętrznych. Zaproponowano zakup mieszkania na drugą siostrę, a po otrzymaniu pozwolenia z MSW przepisanie lub sprzedanie mieszkania siostrze z USA. Pytania: 1. Jak uniknąć podwójnego podatku PCC (2%) przy opisanych procedurach? 2. Jak zminimalizować ryzyko, że siostra z Polski wywiąże się z umowy i odsprzeda lub przepisze mieszkanie siostrze z USA, która faktycznie daje pieniądze na jego zakup?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.02483606338501 sek.