Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Nieodpłatne użyczenie lokalu na działalność gospodarczą a podatek

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-08-04

Mój pytanie dotyczy nieodpłatnego użyczenia lokalu na cele działalności gospodarczej. Obecnie mieszkam z teściami w ich domu. Chciałbym, żeby teściowie podpisali ze mną umowę o bezpłatnym użyczeniu lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej (1 pokój). Teściowie mają jednak obawy, że mogą mieć z tego tytułu kłopoty podatkowe, a w przypadku upadłości mojej firmy – komornika na karku. Jakie są skutki prawno-podatkowe takiego życzenie? Czy faktycznie są powody do obaw?

Katarzyna Siwiec

Jeżeli chodzi o skutki podatkowe zawarcia przez Pana umowy użyczenia lokalu na cele działalności gospodarczej, to generalnie w myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pdof) – przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Aczkolwiek w przypadku użyczenia pomiędzy najbliższymi członkami rodziny występuje wyjątek. Mianowicie art. 21 pkt 5 pdof stanowi, że wolna od podatku jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20;

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn do I i II grupy podatkowej zalicza się:

  1. małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę, i teściów,
  2. zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Stąd też jeżeli teściowie użyczą Panu lokal, nie będzie to generowało dla Pana obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Potwierdza to chociażby interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22.12.2014 IBPBI/1/415-1143/14/WRz r.

Obowiązek podatkowy w podatku dochodowym nie będzie ciążył także na Pana teściach, albowiem z ustawy o podatku dochodowym usunięto art. 16, który taki obowiązek nakładał. Tylko wspomnę, że przepis ten mówił, iż:

„1. Za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1.

2. Jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.”

Utracił on moc z końcem 2008 roku.

W przypadku upadłości Pana firmy lokal nadal zostaje własnością teściów, on nie wchodzi do masy upadłości.

Natomiast muszą mieć Państwo świadomość, że jeśli miałby Pan zobowiązania nieuregulowane i zarejestrowaną działalność w lokalu teściów, może być tak, że komornik będzie tam przychodził w ramach czynności egzekucyjnych. Temu niestety zaprzeczyć nie mogę. Oczywiście komornik nie zlicytuje nieruchomości, bo jest własnością teściów, ale może chcieć zajmować jakieś ruchomości w mieszkaniu, zakładając, że należą do Pana i wówczas teściowie będą się musieli bronić przed takimi czynnościami poprzez przedłożenie np. rachunków nabycia danych rzeczy przez nich.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Kto płaci podatek od wynajmu mieszkania żony?

Mamy z żoną intercyzę, każde z nas posiada własne mieszkanie. Żona zamieszkuje ze mną w moim lokalu, swój wynajmuje. Kto płaci podatek od wynajmu mieszkania żony?

Niezgłoszenie w terminie oświadczenia o wyborze ryczałtu za najem

Nie zgłosiłem na czas, czyli do 20 stycznia, informacji o wyborze formy opodatkowania. Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wynajmuję nieruchomość. Czy jest możliwość złożenia oświadczenia w terminie późniejszym, tak żeby obowiązywał wybrany przeze mnie sposób – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Oprócz tego nie poinformowałem jeszcze US o wynajęciu lokalu, a wynajmuję go od 3 miesięcy.

Po jakim okresie będziemy zwolnieni z podatku od sprzedaży mieszkania?

Proszę o dokładne wyjaśnienie odnośnie podatku od sprzedaży mieszkania. W 2013 r. zmarła moja mama. Pozostało po niej mieszkanie do podziału na rodzeństwo. Decyzją sądu z grudnia 2016 r. nabyliśmy prawo do spadku. Jaki podatek od sprzedaży mieszkania musielibyśmy zapłacić? Po jakim okresie będziemy zwolnieni z podatku?

Zbycie udziałów i praw w spółce jawnej

Moje pytanie dotyczy wyjścia wspólnika ze spółki jawnej. Wspólnik zbył swoje udziały za kwotę 1000 zł na podstawie umowy zbycia udziałów. Spółka działa dalej, a w miejsce tego wspólnika wszedł inny. Czy kwota zbycia 1000 zł stanowi przychód wspólnika do rozliczenia w rocznym PIT? Z jaką datą liczy się wyjście i rozliczenie dochodów wspólnika uzyskanych w ramach spółki – z datą podpisania umowy zbycia, czy z datą wprowadzenia zmiany w KRS? Chodzi o rozliczenie dochodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w rocznym PIT.

Jaką stawkę podatku dochodowego będę musiał zapłacić US sprzedając halę

W roku 1995 kupiłem jako osoba fizyczna wraz z małżonką nieruchomość o pow. 0,6 ha, na której jest hala oraz towarzyszące pomieszczenia. Tę nieruchomość wpisałem na stan środków trwałych i zgodnie z przepisami co miesiąc wpisywałem kwotę amortyzacji do KPiR. Amortyzacja została zakończona w 2001 roku, W tym roku zlikwidowałem prowadzoną działalność gospodarczą. Jaką stawkę podatku dochodowego będę musiał zapłacić US, sprzedając nieruchomość, będąc już osobą, która nie prowadzi żadnej działalności?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.044543981552124 sek.