Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Nieodpłatne użyczenie samochodu żonie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-06-07

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Wziąłem w leasing samochód osobowy i korzystam z odliczenia 50% VAT-u. Czy tym samochodem może jeździć moja żona, np. do pracy lub na zakupy? Żona jest zatrudniona na umowę o pracę w firmie nie związanej z moją działalnością. Czy w przypadku nieodpłatnego użyczenia samochodu żonie po stronie żony wystąpi podatek dochodowy?

Aleksander Słysz

Gdy ustawa z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U.2016.710 j.t. ze zm.) o podatku od towarów i usług mówi o pojazdach samochodowych rozumie się przez to pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Zgodnie z art. 86a ww. ustawy w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa zalicza się zgodnie z art. 96a ust. 2 pkt 2 wydatki dotycząc używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3.

Tym samym, obecnie, gdy od samochodu odliczono ww. 50-procent, to wówczas użytek prywatny nie jest opodatkowany VAT i podatnik nie traci prawa do odliczenia. Użytek prywatny nie ma definicji, przyjąć jednak można, że okazjonalne używanie samochodu przez małżonkę mieści się w tym pojęciu.

W kwestii ewentualnego przychodu u małżonki, nawet jeśli uznać, że dla żony udostępnienie samochodu stanowiłoby świadczenie w naturze o nieodpłatnym charakterze (zgodnie z art. 11 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U.2012.361 j.t. ze zm.) to zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 125 ww. ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn (co nie dotyczy świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2). Pan względem żony to I grupa podatkowa na gruncie podatku od spadków i darowizn, więc ewentualny przychód ze świadczeń nieodpłatnych byłby zwolniony spod opodatkowania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Problem z identyfikacją źródła przychodów

Mam problem z identyfikacją źródła przychodów i tym samym z ustaleniem obowiązków podatkowych. Tancerka–artystka, będąca „wolnym strzelcem”, podpisuje kontrakty z zagranicznymi teatrami, agencjami w Europie – niewykluczone, że taki kontrakt będzie również podpisany z polskimi podmiotami.

Spadek a pieniądze na rachunkach bankowych

Spadkobiercy przejęli spadek. W spadku są pieniądze na kilku rachunkach bankowych. Czy urząd skarbowy może żądać od spadkobierców wyjaśnień lub udokumentowania skąd są te pieniądze? Dodam, że w chwili śmierci spadkodawcy nie było prowadzone żadne postępowanie.

Inwestowanie pieniędzy mamy – depozyt nieprawidłowy

Moja matka jest już starszą osobą, ma trochę zaoszczędzonych pieniędzy i oczywiście chciałaby, aby przynosiły one jakiś dochód. Dwa lata temu zainwestowaliśmy pieniądze w fundusze, ale żeby można było je założyć, musiały być na mnie – ze względu na wiek mamy. Teoretycznie mam trochę pieniędzy, ale tak naprawdę nie są one moje. Domyślam się, że gdyby się tym zainteresował urząd skarbowy, mielibyśmy problemy. Można ten problem jakoś rozwiązać?

Spłata kredytu hipotecznego ze sprzedaży domu obciążonego hipoteką

Chciałabym sprzedać dom obciążony kredytem hipotecznym. Sprzedałabym go za przykładowo 600 tys. i kupiłabym drugi za kwotę 500 tys. Pieniądze, które pozostałyby mi ze sprzedaży, czyli 100 tys. chciałabym przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego. Czy będę musiała zapłacić podatek od tych 100 tys.?

Umowa pożyczki zawarta poza granicami kraju a podatek

Od ponad 20 lat przebywam i pracuję za granicą. Niestety wiele lat pracowałam „na czarno”. W Polsce nie posiadam żadnych interesów gospodarczych ani osobistych. Obecnie chciałabym kupić mieszkanie w Polsce i aby nie narazić się na ewentualną kontrolę urzędu skarbowego (w związku z udokumentowaniem środków na zakup mieszkania) chcę pożyczyć od mojego partnera pieniądze. Czy umowa pożyczki zawarta poza granicami kraju podlega obowiązkowi podatkowemu?

Działalność w Wielkiej Brytanii a rozliczanie zleceń z Polski

Mieszkam i pracuję jako self-employed w Wielkiej Brytanii (jednoosobowa działalność gospodarcza). Wykonuję zlecenia z wielu krajów, w tym z Polski. Mam problem z ich rozliczaniem. Chodzi o to, czy mogę otrzymywać płatności od polskich firm na mój prywatny polski rachunek bankowy? Czy urząd skarbowy może z tego powodu robić mi problemy?

Wpłata pieniędzy firmowych na prywatne konto

Moim zadaniem w pracy jest wpłata gotówki (utarg dzienny) na konto firmy. Problem w tym, że pracodawca życzy sobie, abym wpłacał pieniądze najpierw na moje konto prywatne, a następnie przelewem (z tytułem wpłaty utargu za jakiś okres) na konto firmowe. Czy urząd skarbowy nie przyczepi się do takich wpłat pieniędzy firmowych na moje prywatne konto? Jakie ewentualnie konsekwencje mogą grozić za takie działanie?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.040351867675781 sek.