Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego przez spółkę z o.o.

Autor: Hanna Żurowska

Jestem księgowym w spółce z o.o. Zorientowałem się, że nie złożyłem w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego i KRS (zostało ono jednak sporządzone i zatwierdzone o czasie). Czy mogę coś zrobić, aby uniknąć kary?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego przez spółkę z o.o.

Niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego

Sankcje za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego i Krajowego Rejestru Sądowego są regulowane w odrębnych ustawach.

Zobacz też: Jak odzyskać pieniądze z kasyna online

W jakim terminie od zatwierdzenia należy złożyć sprawozdanie finansowe do urzędu skarbowego

Sprawozdanie finansowe wraz z resztą wymaganych dokumentów należy złożyć do urzędu skarbowego (właściwość zgodnie z CIT) w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia, bez względu na to, kiedy sprawozdanie zostało zatwierdzone (tj. w terminie obowiązującym w ustawie o rachunkowości terminie lub później).

Przeczytaj też: Kierownik budowy forma opodatkowania

Kara za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego

Sankcje w ramach stosunku sprawozdawczego z urzędu skarbowego są ujęte w przepisach Kodeksu karnego skarbowego (dalej – K.k.s.), a z Pana punktu widzenia istotny jest przede wszystkim poniższy przepis:

„Art. 54.

§ 1. Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”.

W praktyce powyższa grzywna wynosi od 150 do 3000 złotych. Istnieje jednak możliwość uniknięcia kary związanej z nieterminowym złożeniem, a to umożliwia inny przepis przywoływanego kodeksu:

„Art. 16.

§ 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym. Jeżeli czyn zabroniony nie polega na uszczupleniu tej należności, a orzeczenie przepadku przedmiotów jest obowiązkowe, sprawca powinien złożyć te przedmioty, natomiast w razie niemożności ich złożenia – uiścić ich równowartość pieniężną; nie nakłada się obowiązku uiszczenia ich równowartości pieniężnej, jeżeli przepadek dotyczy przedmiotów określonych w art. 29 pkt 4”.

Zobacz również: Jak napisać czynny żal wzór

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwolnienie z odpowiedzialności karnej skarbowej

W § 1 cytowanego przepisu chodzi o tzw. czynny żal – jest to określenie nieformalne, dlatego też tego zwrotu nie znajdziemy w obowiązujących przepisach. Jest to szczególny rodzaj zawiadomienia urzędu skarbowego o popełnieniu czynu zabronionego (wykroczenia lub przestępstwa skarbowego), np. o nieprowadzeniu ksiąg rachunkowych czy niezłożeniu w terminie deklaracji lub zeznania podatkowego. Jego złożenie zwalnia osobę winną od odpowiedzialności karnej skarbowej.

Pismo w tej sprawie składa (podpisuje) osoba odpowiedzialna za dopełnienie danego obowiązku wobec urzędu skarbowego (np. księgowy). Oczywiście pismo to jest jedynie załącznikiem do faktycznego złożenia sprawozdania finansowego (czynimy więc zadość obowiązkowi ustawowemu wobec urzędu, a akt czynnego żalu składamy w załączeniu, aby uniknąć odpowiedzialności za opóźnienie).

Termin do złożenia czynnego żalu

Nie ma wyznaczonych ustawowo terminów składania czynnego żalu, jednak aby był on skuteczny, należy spełnić kilka warunków (zgodnie art. 16 K.k.s.):

  1. zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego składa się lub ustnie do protokołu w urzędzie skarbowym ,w formie pisemnej do naczelnika urzędu skarbowego
  2. w zawiadomieniu należy opisać „istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu”; jak wynika z wielu interpretacji tego zapisu, nie ma obowiązku podawania przyczyn popełnienia danego wykroczenia – chodzi o podanie dokładnego opisu czynu zabronionego (art. 16 § 1 K.k.s.);
  3. czynny żal musi być złożony, zanim urząd skarbowy dowie się o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia.

Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego w KRS

Z kolei sankcje z tytułu nieterminowego złożenia sprawozdania finansowego w KRS regulowane są w ustawie o rachunkowości. Z jej przepisów wynika, iż:

„Art. 79. Kto wbrew przepisom ustawy:

1) nie poddaje sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta,

2) nie udziela lub udziela niezgodnych ze stanem faktycznym informacji, wyjaśnień, oświadczeń biegłemu rewidentowi albo nie dopuszcza go do pełnienia obowiązków,

3) nie składa sprawozdania finansowego do ogłoszenia,

4) nie składa sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym,

5) nie udostępnia sprawozdania finansowego i innych dokumentów, o których mowa w art. 68,

6) prowadzi działalność usługową w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych bez wymaganych uprawnień,

7) prowadzi działalność usługową w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych lub wykonywania czynności doradztwa podatkowego, do wykonywania których jest uprawniony zgodnie z odrębnymi przepisami – bez spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia, o której mowa w art. 76h ust. 1

– podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

Kto jest odpowiedzialny za złożenie sprawozdania finansowego do KRS?

Odpowiedzialność za składanie sprawozdań spoczywa na kierowniku jednostki i to wobec niego mogą być wyciągnięte powyższe konsekwencje w razie ich niespełnienia (np. nieterminowego złożenia sprawozdania finansowego). W przypadku spółki z o.o. odpowiedzialnym za złożenie we właściwym rejestrze sądowym sprawozdania finansowego jest zarząd (a właściwie wszyscy jego członkowie), chyba że wewnętrzne przepisy (umowa spółki) stanowią inaczej.

Osobno odnieść się należy do kwestii środków prawnych przysługujących samemu sądowi rejestrowemu m.in. w przypadku wykrycia przez niego, iż nie został złożony do KRS jakikolwiek dokument, którego złożenie tam było obligatoryjne (np. sprawozdanie finansowe). Środki te mają na celu przymuszenie obowiązanego do wypełnienia ciążącego na nim obowiązku i są stosowane niezależnie od ewentualnego zawiadomienia organów ścigania o popełnieniu przestępstwa, wskazanego art. 77-79 ustawy o rachunkowości.

Środki podejmowane przez Sąd Rejestracyjny w przypadku wykrycia braku złożenia dokumentów przez osobę zobowiązaną 

Stosownie do art. 24-32 ustawy o KRS środki, którymi może posłużyć się sąd rejestrowy, to kolejno:

1. Wezwanie osoby obowiązanej (w przypadku sprawozdania finansowego – członków zarządu) do dokonania czynności w terminie 7 dni, pod rygorem nałożenia grzywny określonej przepisami o egzekucji świadczeń niepieniężnych.

2. Nałożenie rzeczonej grzywny na osobę obowiązaną do działania. Grzywna nie może przekroczyć kwoty 1000,00 zł.

3. Grzywna (w kwocie do 1000,00 zł), jeżeli jest nieskuteczna, może być ponawiana, gdy jednak trzykrotne jej wymierzenie nie przyniosło efektu, sąd rejestrowy może ponawiać grzywnę już bez ograniczenia kwotowego.

4. Dalsze niewykonanie czynności przez obowiązanego uprawnia sąd rejestrowy do samodzielnego wykreślenia z KRS wpisu oczywiście nieprawdziwego lub zamieszczenia wpisu odpowiadającego rzeczywistemu stanowi rzeczy, jeżeli tylko sąd jest w posiadaniu dokumentów, które taki wpis mogą uzasadniać.

5. Jeżeli pomimo stosowania grzywien osoba prawna wpisana do rejestru nie wykonuje obowiązków, sąd rejestrowy może ustanowić dla niej kuratora na okres nieprzekraczający roku. Sąd rejestrowy może przedłużyć ustanowienie kuratora, jeżeli czynności tego ostatniego nie mogły zostać zakończone przed upływem okresu, na który został ustanowiony.

6. Kurator może podjąć czynności zmierzające do likwidacji osoby prawnej, jeżeli nie dojdzie do wyboru lub powołania jej władz w terminie trzech miesięcy od dnia ustanowienia kuratora albo wybrane lub powołane władze nie wykonują obowiązków (np. w zakresie złożenia sprawozdania).

Należy jak najszybciej złożyć sprawozdanie w rejestrze. Nie skutkuje to oczywiście zniwelowaniem popełnienia czynu zabronionego określonego w ustawie o rachunkowości, jednakże prawdopodobieństwo ukarania w takim przypadku jest znacznie mniejsze (wręcz znikome, jeśli jest to zwykłe opóźnienie, niewynikające z chęci zatajenia wszelkich informacji z punktu widzenia KRS czy organów podatkowych). Mogę Pana pocieszyć, że z praktyki wiem, że sądy bardzo rzadko nakładają kary za opóźnienia na osoby odpowiedzialne za złożenie sprawozdania finansowego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »