Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Niezgłoszenie w terminie oświadczenia o wyborze ryczałtu za najem

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-07-21

Nie zgłosiłem na czas, czyli do 20 stycznia, informacji o wyborze formy opodatkowania. Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wynajmuję nieruchomość. Czy jest możliwość złożenia oświadczenia w terminie późniejszym, tak żeby obowiązywał wybrany przeze mnie sposób – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Oprócz tego nie poinformowałem jeszcze US o wynajęciu lokalu, a wynajmuję go od 3 miesięcy.

Aleksander Słysz

Nie ma Pan obowiązku informować o rozpoczęciu uzyskiwania przychodów ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. źródła najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Dochody z ww. źródeł są opodatkowane na zasadach określonych w przywołanej ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, że podatnik rozpoczynający osiąganie przychodów z tzw. najmu prywatnego w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy składa się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Niestety mamy tu do czynienia z tzw. terminem prawa materialnego, który nie podlega przywróceniu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Przejście na ryczałt ewidencjonowany

Stoję przed wyborem formy opodatkowania na 2017 rok. Prowadzę firmę – działalność jednoosobowa – od 22 lat. Do tej pory rozliczam podatki na zasadach ogólnych. Chciałabym przejść w 2017 roku na ryczałt ewidencjonowany. Swoje usługi – przygotowanie produkcji konfekcji damskiej i usługi krojenia – świadczę wyłącznie dla jednego kontrahenta. Czy mogę być na ryczałcie?

Darowizny i sprzedaże nieruchomości a podatek

Sprawa dotyczy darowizny i sprzedaży nieruchomości i podatku. W 2009 roku zmarła najpierw siostra taty, później jej mąż (miał dwóch braci). Nie mieli dzieci. Tata odziedziczył 1/2 domu, a bracia drugą część. W 2011 darowali tacie swoją część domu. Od wszystkiego został zapłacony podatek. W 2011 dom został sprzedany i kupione mieszkanie. Natomiast to mieszkanie zostało sprzedane w 2016, czyli przed upływem 5 lat. Czy trzeba płacić podatek od tej sprzedaży po takich darowiznach i sprzedaży nieruchomości?

Rozliczenie zmarłego w US

Mój tato zmarł w listopadzie, wcześniej wynajmował lokale, od których odprowadzał regularnie kwartalny podatek. Przeglądając zgromadzone potwierdzenia wpłaty podatku, zauważyłam, że brakuje ostatniej wpłaty z 2016r oku. Czy powinno się uregulować tę wpłatę po zmarłym, czy może nie ma takiego obowiązku? Kto powinien wpłacić i co z rozliczeniem zmarłego w US? Dodam że mam rodzeństwo, a sprawy spadkowe są jeszcze w toku. Nie mamy jeszcze nowej umowy najmu lokali, nie ma właściciela.

Darowizna firmowej nieruchomości córce i późniejszy najem

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą. Posiadam nieruchomość, którą chciałbym przekazać córce w formie darowizny. Nieruchomość ta jest zabudowana kilkoma pawilonami handlowymi, w tym jeden z nich jest nowy. Pawilony są wynajmowane w ramach prowadzonej przeze mnie firmy innym podmiotom gospodarczym. Dodam, że od tego nowego pawilonu, który był przeze mnie wybudowany i też jest wynajmowany, naliczana jest amortyzacja. Po dokonaniu darowizny chciałbym tę całą nieruchomości od córki wynająć, płacić jej stosowny czynsz i nadal prowadzić tam działalność gospodarczą, podnajmując pawilony tym samym najemcom już nie jako właściciel tej nieruchomości, ale jako najemca z prawem podnajmu. Czy taka operacja jest zgodna z przepisami i jakie podatki będę musiał zapłacić? Jak zrobić to korzystnie? I drugie pytanie: czy nadal będę mógł naliczać amortyzację od tego jednego pawilonu?

Po jakim okresie będziemy zwolnieni z podatku od sprzedaży mieszkania?

Proszę o dokładne wyjaśnienie odnośnie podatku od sprzedaży mieszkania. W 2013 r. zmarła moja mama. Pozostało po niej mieszkanie do podziału na rodzeństwo. Decyzją sądu z grudnia 2016 r. nabyliśmy prawo do spadku. Jaki podatek od sprzedaży mieszkania musielibyśmy zapłacić? Po jakim okresie będziemy zwolnieni z podatku?

Zbycie udziałów i praw w spółce jawnej

Moje pytanie dotyczy wyjścia wspólnika ze spółki jawnej. Wspólnik zbył swoje udziały za kwotę 1000 zł na podstawie umowy zbycia udziałów. Spółka działa dalej, a w miejsce tego wspólnika wszedł inny. Czy kwota zbycia 1000 zł stanowi przychód wspólnika do rozliczenia w rocznym PIT? Z jaką datą liczy się wyjście i rozliczenie dochodów wspólnika uzyskanych w ramach spółki – z datą podpisania umowy zbycia, czy z datą wprowadzenia zmiany w KRS? Chodzi o rozliczenie dochodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w rocznym PIT.

Nieodpłatne użyczenie lokalu na działalność gospodarczą a podatek

Mój pytanie dotyczy nieodpłatnego użyczenia lokalu na cele działalności gospodarczej. Obecnie mieszkam z teściami w ich domu. Chciałbym, żeby teściowie podpisali ze mną umowę o bezpłatnym użyczeniu lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej (1 pokój). Teściowie mają jednak obawy, że mogą mieć z tego tytułu kłopoty podatkowe, a w przypadku upadłości mojej firmy – komornika na karku. Jakie są skutki prawno-podatkowe takiego życzenie? Czy faktycznie są powody do obaw?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.04390287399292 sek.