Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Niezgłoszenie wydatkowania kwoty ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-03-24

Nabyłem udział w mieszkaniu własnościowym w postępowaniu spadkowym. Postanowienie sądu jest z maja listopada 2015 r., uprawomocniło się miesiąc później. Mieszkanie zostało sprzedane po roku, więc muszę zapłacić podatek od sprzedaży, lecz mam zamiar wydatkować tę kwotę na cele mieszkaniowe (zakup mieszkania w innym kraju UE). Niestety nie dotrzymałem terminu 14 dni na zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego. Jak postarać się o zwolnienie w US?

Aleksander Słysz

Nabycie ma miejsce w momencie śmierci spadkodawcy, a nie w momencie uprawomocnienia się orzeczenia sądu potwierdzającego nabycie. Jest tak, bowiem spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy). Natomiast sprzedaż przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym dokonano nabycia, powoduje powstanie u Pana przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek wynosi tu obecnie 19% podstawy obliczenia podatku, którą stanowi dochód będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia) a, w pewnym uproszczeniu, kosztami. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania (lub udziału w nim) nabytego w drodze spadku uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły jego wartość, a zostały przez Pana poczynione w czasie posiadania mieszkania oraz kwotę ewentualnie zapłaconego podatku od spadków i darowizn (w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn).

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Własne cele mieszkaniowe określa ustawodawca w art. 21 ust. 25 ww. ustawy, jednym z nich jest poniesienie wydatków na nabycia budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem (położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Rozliczenia dokonuje się zeznaniem PIT-39 do dnia 30 kwietnia następującego po roku podatkowym w którym powstał przychód ze sprzedaży, zatem przy zbyciu w 2016 roku należy złożyć PIT-39 do końca kwietnia 2017 r. – nie ma tu jakiegokolwiek obowiązku zawiadamiania o nabyciu w terminie 14 dni.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Kiedy możemy sprzedać mieszkanie, żeby nie zapłacić podatku?

Nasza mama zmarła w 2011 roku. Akt poświadczenia dziedziczenia był podpisany u notariusza w 2012 roku. Kiedy możemy sprzedać mieszkanie po mamie, żeby nie zapłacić podatku?

Zamiana domu na mieszkanie a podatek

Razem z żoną zamieniliśmy swój dom na mieszkanie. Cena naszego domu to 620 000 zł, cena mieszkania 185 000 zł. Różnicę pomiędzy wartością domu a mieszkania otrzymaliśmy od zamieniającego w taki sposób, że z części pieniędzy spłaciliśmy kredyt hipoteczny, a pozostałą kwotę otrzymaliśmy na nasze konto w banku. Zamierzamy szybko sprzedać to mieszkanie. Czy po sprzedaży mieszkania będziemy musieli zapłacić podatek, jeżeli to mieszkanie nabyliśmy na zasadzie zamiany?

Wykorzystanie ulgi podatkowej na zakup domu w Stanach Zjednoczonych

Od lat mieszkam w Stanach Zjednoczonych i tutaj rozliczam się z podatku dochodowego. Kilka miesięcy temu odziedziczyłam po dziadku 25% domu w Polsce, który, wraz z siostrami, sprzedaliśmy 3 miesiące później. W którym państwie jestem zobowiązana do zapłacenia podatku od przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku? Czy mogę wykorzystać polską ulgę podatkową na zakup domu w Stanach Zjednoczonych?

Niezłożenie zeznania podatkowego

W 2007 r. na podstawie darowizny nabyłam lokal mieszkalny od mamy (mieszkałam tam od urodzenia, tj. 1980 r.). Powyższy lokal sprzedałam w 2012 roku. Urząd skarbowy wezwał mnie celem złożenia wyjaśnienia o przyczynach niezłożenia zeznania podatkowego za 2012 r. Byłam przekonana, że jeśli całą sumę ze sprzedaży przeznaczam na końcowe roboty budowlane w domu, który wybudowaliśmy i w którym mieszkam z rodziną, to nie mam obowiązku składania zeznania. Czy jest jakaś możliwość, żeby nie płacić tego podatku?

Użyczenie mieszkania dla wnuczki i jej matki

Chciałem użyczyć lokalu mieszkalnego niepełnoletniej wnuczce, którą opiekuje się samotna matka, która nie pozostaje w żadnej zależności rodzinnej w stosunku do mojej osoby (była partnerka mojego syna). Jakich należy dokonać formalności na powyższą okoliczność, czy matka wnuczki będzie ją reprezentować przy podpisywaniu umowy użyczenia, jakie skutki finansowe i podatkowe z tego tytułu mogą powstać?

Spłata kredytu po sprzedaży odziedziczonego mieszkania po mężu a podatek

Pięć miesięcy temu sprzedałam odziedziczone razem z dziećmi mieszkanie – zakupione wspólnie z mężem w 2009 r. Mąż zmarł w 2011 r. Cena zakupu mieszkania wynosiła 220 000 zł. Mieszkanie sprzedałam za kwotę 195 000, przy czym moje 4/6 części za 115 000 a 2/6 moich dwóch córek za 80 000 (taki był wyrok sądu rodzinnego). Pieniądze ze sprzedaży chcę przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego wspólnie z mężem na zakup domu, w którym mieszkam z córkami. Proszę o pomoc w wypełnieniu formularza PIT-39, bo chyba muszę taki wypełnić, a nie wiem dokładnie, jaką kwotę należy przeznaczyć na spłatę kredytu, aby nie płacić podatku dochodowego.

Uniknięcie lub zmniejszenie podatku od sprzedaży domu rok po darowiźnie

Niecały rok temu mój ojciec przepisał na mnie dom, który jest obciążony kredytem hipotecznym. Czy po roku czasu mogę sprzedać ten dom? Wiem, że będę musiał zapłacić podatek w urzędzie skarbowym w wysokości 19%, ponieważ nie jestem właścicielem tej nieruchomości przez wymagane 5 lat, ale czy jest jakaś możliwość uniknięcia tego podatku lub jego zmniejszenia?

Rozliczenie zmarłego w US

Mój tato zmarł w listopadzie, wcześniej wynajmował lokale, od których odprowadzał regularnie kwartalny podatek. Przeglądając zgromadzone potwierdzenia wpłaty podatku, zauważyłam, że brakuje ostatniej wpłaty z 2016r oku. Czy powinno się uregulować tę wpłatę po zmarłym, czy może nie ma takiego obowiązku? Kto powinien wpłacić i co z rozliczeniem zmarłego w US? Dodam że mam rodzeństwo, a sprawy spadkowe są jeszcze w toku. Nie mamy jeszcze nowej umowy najmu lokali, nie ma właściciela.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.038465976715088 sek.