Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Odszkodowanie za utracone zarobki a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-09-07

Dostałem odszkodowanie za niesłuszny areszt w wysokości 27 tys. zł, w tym 15 tys. za utracone zarobki i 12 tys. jako zadośćuczynienie. Od jakiej kwoty mam zapłacić podatek? Czy mogę odliczyć koszty wynagrodzenia adwokata?

Aleksander Słysz

Kwota 15 000 zł, jak Pan wskazał, jest odszkodowaniem za utracone zarobki. Jak wskazuje Izba Skarbowa w Warszawie „(…) odszkodowanie za utracone wynagrodzenie podlegać będzie opodatkowaniu, gdyż dotyczy korzyści, które Wnioskodawca mógłby osiągnąć, gdyby nie tymczasowe aresztowanie, tym samym jest to odszkodowanie, które zgodnie z zastrzeżeniem uczynionym w art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b) ww. ustawy nie korzysta ze zwolnienia i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W związku z powyższym – zgodnie z art. 9 ust. 1a ww. ustawy – podatnik powinien wykazać je jako »inne dochody« i opodatkować łącznie z innymi dochodami w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ww. ustawy, składanym za rok podatkowy, w którym je uzyska” (interpretacja indywidualna z dnia 2008.02.13, IPPB2/415-425/07-2/SP).

W wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 17 stycznia 2013 r. (sygn. I ACa 487/12) sąd uznał, że odszkodowanie z tytułu utraconego zysku powinno być opodatkowane, w przeciwnym razie podatnik, który korzyść utracił, znalazłby się w sytuacji korzystniejszej niż podatnik, który korzyść osiągnął. Ponadto zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b) wolne od podatku są inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeśli zatem zakwalifikujemy przychód do tzw. innych źródeł zastosowanie w kontekście kosztów znajdują reguły ogólne. Tu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W mojej ocenie wynagrodzenie adwokata, który przyczynił się do zasądzenia odszkodowania, może stanowić koszt uzyskania przychodu w wysokości przypadającej na odszkodowanie za utracony zarobek. Innymi słowy uznałbym 15/27 z poniesionej przez Pana kwoty wynagrodzenia pełnomocnika za koszt uzyskania przychodu.

Muszę jednak uprzedzić, iż praktyka w ww. zakresie jest różna i możliwym jest, że w toku np. ew. kontroli podatkowej kontrolujący ocenią powyższy koszt w inny sposób.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Rozliczanie kosztów w najmie prywatnym

Mam pytanie dotyczące rozliczania kosztów w najmie prywatnym. Czy przy rozliczaniu jakiegoś kosztu liczy się data faktury lub rachunku, czy też data zapłaty za ten koszt?

Kwestionariusz dla nierezydenta z ZUS a stały pobyt w USA

Mam 76 lat, mieszkam od lat w Stanach Zjednoczonych, mam amerykańskie obywatelstwo. Otrzymałem z polskiego ZUS kwestionariusz dla nierezydenta dotyczący mojego numeru identyfikacji podatkowej w państwie zamieszkania. Kwestionariusz ten został wysłany w związku z nałożonym na ZUS obowiązkiem przekazania polskim organom podatkowym informacji o numerze służącym do identyfikacji dla celów podatkowych w państwie zamieszkania. Płacę tutaj podatki i nie jest możliwe podanie ani numeru social security, ani innych numerów identyfikacji podatkowej. Z niewielkiej renty, którą otrzymuję z polskiego ZUS, co miesiąc jest pobierany podatek. Pracowałem w Polsce około 19 lat, a potem wyjechałem wraz z rodziną i po raz pierwszy coś takiego otrzymałem od ZUS-u. Z tego co wyczytałem, rozporządzenie MF z dnia 23 stycznia 2015 r. dotyczy tylko państw UE. ZUS ma przekazywać te informacje polskim organom podatkowym na formularzu PIT-40A (Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy). Czy w moim przypadku nie doszło do urzędniczego nieporozumienia?

Umowa zamiany a podatek

Mam udział w domu wynoszący 2/3, a mój syn 1/3. Chcemy zamienić dom na mieszkanie o tej samej wartości w formie umowy zamiany. Mieszkanie jest własnością mojego brata. Czy mój syn będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych za swoją część, jeżeli w umowie zamiany też będzie miał udział 1/3?

Koszty podatkowe samochodów wydzierżawionych dla potrzeb firmy

Jesteśmy spółką z o.o. Wydzierżawiamy 2 samochody osobowe dla potrzeb firmy (jeździ nimi prezes i wiceprezes). Umowa dzierżawy została zgłoszona do US i auta zostały zgłoszone jako służące do działalności mieszanej. VAT odliczamy w wysokości 50%. A co z kosztami? Czy musi być prowadzona kilometrówka do kosztów eksploatacyjnych? Czy możemy w 100% wrzucać FV w koszty?

Doliczanie do przychodu renty adoptowanej córki

Jestem pracującą matką adopcyjnego dziecka, które ma rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Ponieważ dziecko jest jeszcze niepełnoletnie, ustalono prawnie, że to ja będę otrzymywać rentę. Co roku rozliczam się z podatku, uwzględniając do swojego przychodu pieniądze córki – z PIT 40A – tak mi powiedziano w lokalnym oddziale ZUS-u. Wychodzi tak, że płacę jeszcze raz podatek, który został już pobrany. Czy to jest prawomocne?

Wystawienie paragonu z opóźnieniem

Przyjęłam w zeszłym miesiącu zamówienie i otrzymałam zapłatę na konto za usługę, którą będą wykonywać dopiero w tym miesiącu. Nie wystawiłam paragonu za otrzymaną wpłatę, gdyż klient chciał paragon dopiero po wykonaniu usługi. Czy popełniłam błąd? Czy mogę mieć problemy z urzędem skarbowym, jeżeli wystawię paragon teraz, tj. z miesięcznym opóźnieniem?

Sprzedaż tras narciarskich a PCC

Przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą), aktywny vatowiec, zamierza kupić na potrzeby tej działalności nieruchomość gruntową niezabudowaną od osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą. Całość nieruchomości to trasy narciarskie, które były do tej pory dzierżawione. Kupujący po nabyciu będzie kontynuować tam działalność gospodarczą. Kupujący jest właścicielem gruntów rolnych o pow. 4 ha. Czy od umowy sprzedaży należny będzie bezwzględnie podatek od czynności cywilnoprawnych?

Spłata kredytu hipotecznego ze sprzedaży domu obciążonego hipoteką

Chciałabym sprzedać dom obciążony kredytem hipotecznym. Sprzedałabym go za przykładowo 600 tys. i kupiłabym drugi za kwotę 500 tys. Pieniądze, które pozostałyby mi ze sprzedaży, czyli 100 tys. chciałabym przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego. Czy będę musiała zapłacić podatek od tych 100 tys.?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.022717952728271 sek.