obramowanie
poradapodatkowa.pl | Podatek VAT | Wszystkie | Artykuł
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Opublikowane: 01.04.2011

Autor: Aleksander Słysz

Odwrócony VAT – złom

W przypadku sprzedaży złomu podatek od towarów i usług rozliczany jest, w określonych okolicznościach, przez nabywcę, a nie jak do tej pory przez dostawcę – autor dokładnie omawia zmiany w tym zakresie.

Wybrane Opinie Klientów

Polecam !!! Dzięki pomocy Pani Elizy i podpowiedzi prawnej wraz z przygotowanym pismem procesowym dałem sobie radę na sprawie w Sądzie. Będę korzystał za każdym razem z pomocy fachowców na łamach strony EPORADY24, jak tylko zmusi mnie do tego sytuacja życiowa. Pozdrawiam serdecznie, stały użytkownik.

Tomasz


Dziękuję P. Łukaszowi Poczyńskiemu za profesionalną, a zarazem zrozumiałą odpowiedź. Jestem mile zaskoczona Państwa serwisem. Dziękuję i pozdrawiam.

BeataBardzo sprawna obsługa, odpowiedz fachowa i zrozumiała. Wyczerpująca odpowiedź na pytania dodatkowe.

Bardzo dziękuję Piotr.

 Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź na moje pytania. Tekst odpowiedzi jest zrozumiały i obszerny, dzięki czemu sytuacja, w której się obecnie znajduję, nie wydaje się tak beznadziejna. Wiem jedno: że nie mogę się poddać, gdyż są ludzie, którzy mogą mi pomóc i naprowadzić, w którą stronę mam kierować swoje kroki, by nie zostać na lodzie. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc.

Elżbieta


Dziękuję za poradę. Państwa odpowiedź wyczerpuje wszystkie aspekty zagadnienia.

Pozdrawiam Janusz.


Dziękuję bardzo. Bardzo pomocna odpowiedź.

Radek


Za odpowiedź prawnika wystawiam ocenę najwyższą - nie spodziewałem się aż tak głębokiej analizy. Jest przejrzysta i w zupełności wystarczająca. Funkcjonowanie serwisu - ocena nieco niższa, dobra (4), bo w sezonie urlopowym występują opóźnienia. Nie ma sensu obiecywać niczego w sytuacji, gdy istnieją realne zagrożenia nie dotrzymania terminów. Lepiej od razu dodać w regulaminie zapis informujący o możliwych perturbacjach; jak sformułować taki zapis to już zadanie prawników i specjalistów od PR. Generalnie jestem zadowolony z usługi i nie wykluczam skorzystania w przyszłości z podobnych usług.
Pozdrawiam zespół Igor.
[Bardzo przepraszamy za opóźnienie w odpowiedzi – sezon urlopowy faktycznie w pełni i przytrafia się nam nie wyrobić w terminie w skomplikowanych sprawach o czym zawsze informujemy. Mirek Kielar serwis www.ePorady24.pl]


Dziękuję za poradę. Wyczerpująca w pełni odpowiedź.

Polecam Ania.

 


Zasadą jest, iż dokonujący dostawy jest z tytułu jej dokonania podatnikiem podatku od towarów i usług. Od zasady tej mamy odstępstwa – od dnia 1 kwietnia 2011 roku w ustawie o podatku od towarów i usług pojawiają się dwa nowe wyjątki od wspomnianej reguły.
 
Rewolucyjna zmiana czeka przedsiębiorców prowadzących handel złomem. Nowe regulacje wprowadza ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Ustawa ta została uchwalona na posiedzeniu Sejmu nr 87 dnia 18-03-2011 (Dz. U. z 2011 r. Nr 64, poz. 332); 24-03-2011 ustawę podpisał Prezydent. Data ogłoszenia to 28-03-2011 r., ustawa wchodzi w życie dzisiaj – 01-04-2011 r. za wyjątkiem art. 1 pkt 25 i art. 9, które wchodzą w życie z dniem 01-09-2011 r. i art. 1 pkt 33 lit. D, który wchodzi w życie z dniem 01-01-2012 r.

 

Zgodnie z wymienioną ustawą w art. 17 ustawy o podatku od towarów i usług w ust. 1 w pkt 6 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 7 w brzmieniu: „nabywające złom, jeżeli dokonującym jego dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2”.

 

Ta z pozoru niewielka zmiana ma doniosłe konsekwencje. Bowiem obecnie podatnikami podatku od towarów i usług są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające złom, jeżeli dokonującym jego dostawy jest podatnik podatku od towarów i usług niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem dla towarów używanych, w stosunku do których nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Konkludując, w takiej sytuacji podatek od towarów i usług rozliczany jest przez nabywcę, a nie jak do tej pory przez dostawcę – oczywiście, o ile nabywcą jest podatnik podatku od towarów i usług.

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>


 

Warto w tym miejscy przypomnieć, iż Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – w § 5 ust. 15 od dnia 1 stycznia 2011 roku stanowi, iż faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub wykonanie usługi, dla których podatnikiem zgodnie z przepisami ustawy jest nabywca towaru lub usługi, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, zawierają:

 1. adnotację, że podatek rozlicza nabywca lub
 2. wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca, lub
 3. oznaczenie „odwrotne obciążenie”.

 

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2011 roku w przypadku dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

 

Pamiętać należy również, iż faktury wewnętrzne dokumentujące dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz importu usług, mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta, co wynika z § 23 ust. 1 pkt 2 wyżej wymienionego rozporządzenia. Faktury wewnętrzne również należy przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku od towarów i usług. Z uwzględnieniem powyższych uwag, do faktur wewnętrznych stosuje się odpowiednio przepisy § 5, 9-14, 16, 17, 21 i 21a rozporządzenia.

 

Przykładowo:

 

 • gdy podatnik podatku od towarów i usług nabywa złom od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem podatku od towarów i usług, transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
 • gdy podatnik podatku od towarów i usług nabywa złom od podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia podmiotowego, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem dla towarów używanych, transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług; dostawca wystawia fakturę, gdzie zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem wpisuje:
  1. adnotację, że podatek rozlicza nabywca lub
  2. wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca, lub
  3. oznaczenie „odwrotne obciążenie”;
  nabywca natomiast wystawia fakturę wewnętrzną (może wystawić jedną fakturę dokumentującą czynności dokonane w jednym okresie).
 • gdy podatnik podatku od towarów i usług dokonuje dostawy na rzecz osoby fizycznej niebędącej podatnikiem podatku od towarów, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem dla towarów używanych, dostawca opodatkowuje transakcję według stawki podstawowej.

 

Odnośnie raportowania – w przypadku wystawienia faktury wewnętrznej kwota należna z tytułu opodatkowanego nabycia wykazywana jest w polu 42 deklaracji VAT-7 oraz jako kwota podatku naliczonego w polu 52 deklaracji VAT-7. W przypadku wystawienia faktury, gdzie zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem wpisuje się:

 

1. adnotację, że podatek rozlicza nabywca lub

2. wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca, lub

3. oznaczenie „odwrotne obciążenie”;

– kwota netto winna zostać wykazana w polu 41 deklaracji VAT-7.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

 

Lubię To!

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

poleć artykuł znajomemu     wersja do druku

 

Aleksander Słysz – magister prawa, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2004 roku zajmuje się szeroko rozumianą problematyką podatkową, w tym: postępowaniami podatkowymi, kontrolą podatkową, podatkami pośrednimi i bezpośrednimi... więcej informacji »

»Najczęściej czytane artykuły w dziale

19.02.2009 | Szczegółowe zasady obliczania odsetek i opłaty prolongacyjnej w 2009 roku
19.03.2009 | Podpisywanie deklaracji przez pełnomocnika
29.09.2009 | Opodatkowanie działalności kantorowej
01.04.2011 | Odwrócony VAT – złom
30.06.2011 | Mienie przesiedleńcze a podstawowe zwolnienia – od cła, akcyzy i podatku VAT

»Najnowsze artykuły w dziale

04.10.2011 | Świadczenie usług elektronicznych – miejsce świadczenia
05.08.2011 | Odpady zamiast złomu – kolejne zmiany ustawy o VAT
30.06.2011 | Mienie przesiedleńcze a podstawowe zwolnienia – od cła, akcyzy i podatku VAT
10.06.2011 | Jak powinien rozliczać VAT biegły sądowy?
01.04.2011 | Odwrócony VAT – złom

»Najczęściej czytane pytania w dziale

06.04.2011 |

Otrzymanie z PUP refundacji a KPiR i ewidencja VAT

03.02.2012 |

Zakup towaru w Anglii i sprzedaż w Polsce – działalność gospodarcza

29.05.2009 |

Handel w internecie a działalność gospodarcza, VAT i PCC

05.04.2012 |

Założenie małej firmy i sprzedaż kosmetyków z UK

21.10.2009 |

Jak rozliczy VAT, gdy dostawca jest spoza Unii?

»Najnowsze pytania w dziale

11.02.2015 |

Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny

09.02.2015 |

Wycofanie pojazdu z firmy, darowizna i sprzedanie go

08.01.2015 |

Sprzedaż samochodu w trakcie leasingu

30.10.2014 |

Działka zakupiona na firmę a budowa prywatnego domu

30.09.2014 |

Prawo do odliczenia podatku VAT

Wybrane opinie naszych klientów:

07.09.2009

Bardzo mi pomogła odpowiedz na moje pytanie dziękuje polecam warto.

Dorota

31.07.2009

 

Dziękuję za informację , jestem w pełni usatysfakcjonowany, otrzymałem jasne i wystarczające wyjaśnienia na zadane pytanie. Szybkość udzielenia odpowiedzi była błyskawiczna! Gratulacje! Polecam korzystanie z firmy „eporady24”! Pozdrawiam caly zespół prowadzących „eporady24”.
Krzysztof

 

25.08.2009

Odpowiedzi na moje pytania były fachowe, wyczerpujące i do tego w bardzo krótkim czasie. Dziękuję za pomoc w nurtującym mnie problemie. Państwa usługi są naprawdę godne polecenia.
Pozdrawiam, Mariola.

14.12.2009

10.09.2009

SUPER !!!  jak zawsze mogę liczyć na pomoc FACHOWCÓW !!!! POELCAM jak najczęściej korzystać z usług Prawników z EPORAD24 !!! To juz kolejna moja pozytywna opinia, i wierze, że będzie ich jeszcze więcej, Wszystkich ciepło pozdrawiam.

Tomasz

10.06.2009

Dziękuję za poradę. Jestem zadowolony.

Tomasz

19.08.2009

30.11.2009

Bardzo szybka i wyczerpująca odpowiedź, tak że gorąco polecam :)

Paweł

02.11.2009

Bardzo polecam. Z początku byłem nie ufny. Myślałem: „Zapłacę, a oni przyślą mi niedokładną odpowiedz. A co jak będę chciał się dopytać”. Okazało się, że moje obawy były bezzasadne. Po zadaniu mojego pytania korespondencja z prawnikiem trwała aż DO WYCZERPANIA TEMATU i OSTATECZNEGO UDZIELENIA MI ODPOWIEDZI na wszystkie pytania i  „kruczki prawne”. Uzyskałem także wyczerpujące odpowiedzi na pytania, które zrodziły się trakcie omawiania mojej sprawy. Korespondencja przebiegała gładko z dnia na dzień. Porady prawne Pani Ireny Sawy były dla mnie bardzo pomocne. Serdecznie polecam portal ePorady24.pl osobom, które mają pytania prawne. Jestem pewien, że uzyskają kompetentną i wyczerpującą odpowiedz.

Polecam Artur.

12.09.2009

Super serwis. Dowiedziałem się to, o co mi chodziło, w dość szybki sposób :) Bez problemu udzielił mi pan Łukasz odpowiedzi na dwa pytania.

Mariusz

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik