obramowanie
poradapodatkowa.pl
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Popularne artykuły
Popularne pytania
Najnowsze artykuły
Najnowsze pytania
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

Opublikowane: 26.03.2007

Autor: Prezydent Miasta Wrocławia

Opłata skarbowa od udzielonego pełnomocnictwa:
- procesowego...

Sygnatura: WPO.III-31141-IP/1/07

Opłata skarbowa od udzielonego pełnomocnictwa:
- procesowego składanego w postępowaniu sądowym przed sądami mającymi siedziby w różnych miejscach,
- na etapie postępowania egzekucyjnego (pełnomocnictwa złożonego u komornika),
- złożonego ustnie.
Co jest przedmiotem opłaty skarbowej i w jaki sposób należy ją wnosić.
Co powinien zawierać przelew opłaty skarbowej w tytule, jakie informacje powinny być zawarte w dowodzie zapłaty należnej opłaty skarbowej i kto jest uprawniony do złożenia podpisu na dowodzie?
Czy możliwe jest przedłożenie jednego dowodu wpłaty uiszczenia wszystkich należności w jednej sprawie?

Wybrane Opinie Klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług  nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi  ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.

Zbyszek


Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.

Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.

Pozdrawiam i do miłego, Henryk


Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!

Małgorzata


Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.

Jacek


Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!

Zbyszek


Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim”  w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!

Stały klient Tomasz.


Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez  maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.

Iwona


Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.

Agnieszka


Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.

Anna


Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.

Serdecznie dziękuje i pozdrawiam Krzysztof.


Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.

Danuta


Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.

Maciej


Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!

Tomasz


Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!

Małgosia


Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.

Joanna


Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.

Roman


BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.

Zbyszek.


Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.

Pozdrawiam serdecznie, Jarek


Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.

Pozdrawiam, Piotr


Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.

Dziękuję i pozdrawiam cały zespół, Roksana


Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

Krzysztof

 


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), tutejszy organ podatkowy, dokonując interpretacji zastosowania prawa podatkowego, w zakresie objętym wnioskiem z dnia 13 lutego 2007r., udziela odpowiedzi do następujących pytań:

1. Który urząd miejski jest właściwy dla uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa procesowego, składanego w postępowaniu sądowym, jeśli główna siedziba Sądu i wydział tego Sądu znajdują się w różnych miejscach i jednocześnie mają wyznaczone inne organy do pobrania tej opłaty?
Opłatę skarbową, od dokumentów stwierdzających udzielenie pełnomocnictw w postępowaniach toczonych przed sądami mającymi siedziby we Wrocławiu, należy uiszczać na konto Gminy Wrocław. Wynika to z treści art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635). Ze względu na regulacje zawarte w art. 14 ust. 5 oraz art. 170 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w odniesieniu do problemu dotyczącego uiszczania opłat skarbowych od pełnomocnictw w postępowaniach toczonych przed sądami mającymi siedziby w Warszawie, tut. Organ podatkowy, jest niewłaściwy w sprawie, zatem niezwłocznie przekazuje ją organowi właściwemu ? Prezydentowi m. st. Warszawy.

2. Czy w świetle zmiany ustawy opłatę skarbową od pełnomocnictwa należy uiszczać również na etapie postępowania egzekucyjnego? Czy złożenie pełnomocnictwa u komornika również podlega opłacie?
Zgodnie z art. 6 ustawy o opłacie skarbowej obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa w organie administracji publicznej lub sądzie, w związku z tym złożenie pełnomocnictwa u komornika sądowego nie powoduje obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej. Trafne jest zatem stanowisko pytającego zaprezentowane w jego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji ? złożenie pełnomocnictwa u komornika sądowego nie powoduje obowiązku zapłaty opłaty skarbowej.

3. Przedmiotem opłaty jest złożenie dokumentu, jego odpisu, kopii. Czy zatem każdorazowe złożenie podlega osobnej opłacie? W jaki sposób należy opłacać pełnomocnictwo udzielone w jednym dokumencie, ale wspólnie, np. przez kilku wspólników?
Wskazując na postanowienia art. 866 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), należy uznać że wspólnik umocowany jest do reprezentowania spółki w granicach, w jakich uprawniony on jest do prowadzenia jej spraw, o ile w umowie spółki lub w uchwale wspólników nie postanowiono inaczej. To konkretny, swoisty ? dla danej spółki cywilnej ? sposób jej reprezentowania, determinuje kształt dokumentu pełnomocnictwa. Jednak ze względu na treść art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa tut. organ podatkowy ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, nie zaś prawa cywilnego. Opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa ? jeżeli zatem dokumentem stwierdzającym udzielenie pełnomocnictwa jest jeden dokument podpisany przez wspólników spółki cywilnej działających łącznie to do tego właśnie dokumentu mają zastosowanie postanowienia art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej.

4. Czy złożenie pełnomocnictwa wystawionego przed 1 stycznia 2007 r. podlega opłacie?
Zgodnie z art. 19 ustawy o opłacie skarbowej jeżeli złożono podanie, załączniki do podania, dokonano zgłoszenia lub wystąpiono z wnioskiem o dokonanie czynności urzędowej albo z wnioskiem o wydanie zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji), albo sporządzono dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika lub jego odpis, wypis, przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe. Ustawa o opłacie skarbowej z 26 listopada 2006 roku weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 roku, w związku z tym pełnomocnictwo procesowe wraz z naklejonymi znakami opłaty skarbowej w kwocie 15 zł np. z 28 grudnia 2006 roku złożone w Sądzie w styczniu 2007 roku będzie prawidłowo opłaconym pełnomocnictwem. Jeśli dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnictwa sporządzono po 1 stycznia 2007 roku, wówczas należy uiszczać opłatę skarbową w wysokości 17 zł a wpłata winna być dokonana gotówką w kasie organu podatkowego lub u inkasenta albo bezgotówkowo na rachunek tego organu.

5. Czy złożenie odpisu z rejestru przedsiębiorców, gdy w odpisie tym zawarty jest wpis prokurenta powoduje powstanie obowiązku podatkowego?
Zgodnie z art. 1 ust.1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej, opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii ? w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym, w związku z powyższym organ podatkowy stoi na stanowisku, że opłaty od odpisów z Krajowego Rejestru Sądowego przedkładane w organie administracji publicznej winny być uiszczane.

6. Co powinien zawierać przelew opłaty skarbowej w tytule? Jakie informacje powinny być zawarte w dowodzie zapłaty należnej opłaty skarbowej, do którego złożenia zobowiązane są podmioty składające pełnomocnictwo (na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z 21.12.2006 r. ? Dz. U. Nr 246, poz. 1804), przy założeniu że opłata skarbowa jest uiszczana przelewem przez podatnika na rachunek właściwego urzędu podatkowego przed wniesieniem sprawy do sądu?
Opłata skarbowa może być uiszczana przelewem na rachunek bankowy Gminy, gdzie należy w tytule wpisać: opłata za pełnomocnictwo nazwisko pełnomocnika oraz w jakiej sprawie. Stosownie do regulacji zawartych w § 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie dokumentowania zapłaty opłaty skarbowej oraz trybu jej zwrotu (Dz. U. Nr 246, poz. 246) na dowodzie wpłaty potwierdzającym uiszczenie opłaty skarbowej powinny znaleźć się dane, tj. określenie przedmiotu opłaty skarbowej, kwotę uiszczonej opłaty, określenie mocodawcy i osoby której udzielone zostało pełnomocnictwo.

7. Czy dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej dołączany do sprawy wszczynanej przed sądem razem z dokumentem stwierdzającym udzielenie pełnomocnictwa lub prokury może stanowić zbiorczy dowód uiszczenia opłaty skarbowej więcej niż jednej opłaty w jednej sprawie, w przypadku gdy zachodzi potrzeba złożenia do jednej sprawy jednocześnie kilku dokumentów stwierdzających pełnomocnictwo (prokurę) lub też dokumentów stwierdzających więcej niż jeden stosunek pełnomocnictwa, czy też podatnik zobowiązany jest wówczas przedłożyć tyle odrębnych dokumentów stanowiących dowody zapłaty należnych opłat skarbowych, ile opłat w danej sprawie uiszcza?
Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej dołączany do sprawy wszczynanej przed sądem razem z dokumentem stwierdzającym udzielenie pełnomocnictwa lub prokury może stanowić zbiorczy dowód uiszczenia opłaty skarbowej więcej niż jednej opłaty w jednej sprawie w przypadku jeżeli zachodzi potrzeba złożenia do jednej sprawy jednocześnie kilku dokumentów stwierdzających pełnomocnictwo (prokurę) lub też dokumentów stwierdzających więcej niż jeden stosunek pełnomocnictwa. Trafne jest zatem stanowisko pytającego, zaprezentowane w jego wniosku o udzielenie interpretacji ? możliwe jest przedłożenie jednego dowodu wpłaty uiszczenia wszystkich należności w jednej sprawie.

8. Czy pełnomocnictwo złożone ustnie na rozprawie jest zwolnione od uiszczania opłaty skarbowej?
Regulacje zawarte w art. 6, ust. 1, pkt 4 ustawy o opłacie skarbowej, wiążą obowiązek zapłaty opłaty skarbowej od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub kopii - z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie, o którym mowa w art. 1 ust. 2 tejże ustawy. Nie odnoszą się zatem do sytuacji udzielenia pełnomocnictwa ustnie na rozprawie. W związku z powyższym tut. organ podatkowy stoi na stanowisku, że nie należy uiszczać opłaty skarbowej za pełnomocnictwo udzielone ustnie na rozprawie.

9. W jaki sposób należy wnosić opłatę skarbową z chwilą złożenia dokumentu i jednocześnie dołączać dowód jej uiszczenia, skoro nie można jej uiścić wcześniej, gdyż nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy?
Wobec nieprecyzyjnych zapisów ustawy stosowne opłaty należy uiszczać przed powstaniem obowiązku podatkowego, tj. w taki sposób aby składając pełnomocnictwo w trakcie rozprawy sądowej był do niego dołączony dowód zapłaty opłaty skarbowej.

10. Czy podmiotem uprawnionym do złożenia podpisu na dowodzie zapłaty należnej opłaty skarbowej jest osoba (osoby) umocowana (e) do reprezentowania danego mocodawcy w przedkładanym dokumencie stwierdzającym pełnomocnictwo (prokurę), czy też osoba która sporządza przelew?
Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej w postaci wydruku dowodu dokonania przelewu internetowego na konto bankowe organu podatkowego może być podpisany przez osobę, która przelew zrealizowała bądź przez umocowaną w przedkładanym dokumencie. Stanowisko pytającego zaprezentowane w jego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji organ podatkowy uznaje za trafne.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, za pośrednictwem Prezydenta Wrocławia, w terminie 7 dni od daty otrzymania.

 


 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.


»Czytaj inne orzeczenia

Opublikowane: 07.10.2004
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa zwracam się...
Wyjaśniam, iż zgodnie z art.15 ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Należy zatem wskazać, ze wymienione organy i urzędy są podatnikami podatku od towarów i usług w zakresie czynności wykonywanych na podstawie umów...
Opublikowane: 17.12.2004
Czy poniesiony wydatek z tytułu opłaty skarbowej za wydane na...
Na podstawie art. 14 a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim na pisemne zapytanie podatnika z dnia 19.11.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że otrzymał pozwolenie radiowe na używanie radiowych urządzeń nadawczych lub nadawczo - odbiorczych pracujących w służbie radiokomunikacyjnej typu monitorowanie systemów alarmowych ważne do dnia 30.09.2009 r. Z...
Opublikowane: 16.03.2001
W związku z pismem z dnia 24 stycznia 2001 r. znak:...
W związku z pismem z dnia 24 stycznia 2001 r. znak: WRG.GE.6411/36/2001 w sprawie opłaty skarbowej, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960) opłacie tej podlegają podania, żądania, odwołania, zażalenia oraz załączniki. W świetle powyższego "zgłoszenie" oraz "zawiadomienie" nie jest podaniem w rozumieniu przepisów powołanej ustawy i w związku z tym nie ma obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w...
Opublikowane: 13.02.2001
Odpowiadając na pismo z dnia 2 lutego 2001 roku Nr S/54/01 w...
Odpowiadając na pismo z dnia 2 lutego 2001 roku Nr S/54/01 w sprawie zwolnienia od opłaty skarbowej jednostek budżetowych, Ministerstwo Finansów wyjaśnia. Stosownie do przepisu art. 8 pkt 2 ustawy 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960) zwolnione są od tej opłaty jednostki budżetowe. Zgodnie z ogólne definicja zawarta w art. 18 ust 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 ze zm.) jednostkami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które pokrywają swoje wydatki...
Opublikowane: 07.02.2001
W odpowiedzi na pismo z dnia 18 stycznia 2001 r. w sprawie...
W odpowiedzi na pismo z dnia 18 stycznia 2001 r. w sprawie opłaty skarbowej, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia. Zasady dotyczące wykładni przepisów ustaw podatkowych są jednolite dla wszystkich regulacji prawnopodatkowych. Zgodnie z nimi w pierwszym etapie powinno nastąpić badanie, czy dana czynność stanowi przedmiot opodatkowania czy też nie. Na gruncie przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej zakres przedmiotowy wyznacza art. 1 w związku z art. 2 ustawy. Zastosowanie w konkretnym przypadku wyłączenia z opłaty skarbowej określonego w...
Opublikowane: 07.02.2001
Odpowiadając na pismo z 5 października 2000 r. nr IS...
Odpowiadając na pismo z 5 października 2000 r. nr IS BO/82-1/os/31/2000 w sprawie opłaty skarbowej, Ministerstwo Finansów podziela stanowisko Izby o braku podstaw do obciążenia tą daniną ponownego potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, jeżeli następuje ono wskutek złożenia formularza VAT-R celem aktualizacji danych, w tym powodujących zmianę właściwości miejscowej urzędu skarbowego. Jak słusznie zauważyła Izba za słusznością takiego stanowiska przemawia okoliczność posiadania przez składającego...
Opublikowane: 08.06.2001
Odpowiadając na pismo z dnia 23 marca 2001 roku oraz pisma z...
Odpowiadając na pismo z dnia 23 marca 2001 roku oraz pisma z dnia 9 kwietnia 2001 roku w sprawie opłaty skarbowej, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 9 września 20001 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) opłacie tej podlegają dokumenty przewozowe. Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej, stosownie do art. 6 pkt 4 ustawy, od tych przedmiotów powstaje z chwilą wystawienia dokumentu i ciąży na ich wystawcy. Szczegółowy wykaz dokumentów przewozowych oraz stawek opłaty skarbowej zawiera część V...
Opublikowane: 12.06.2001
Odpowiadając na pismo z dnia 30 maja 2001 roku Nr R0.II.0712-9/01...
Odpowiadając na pismo z dnia 30 maja 2001 roku Nr R0.II.0712-9/01 w sprawie zwolnienia od opłaty skarbowej jednostek budżetowych, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia. Stosownie do przepisu art. 8 pkt 2 ustawy 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) zwolnione są od tej opłaty jednostki budżetowe. Zgodnie z ogólną definicją zawartą w art. 18 ust 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 ze zm.) jednostkami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które...
Opublikowane: 22.06.2001
Odpowiadając na pismo z dnia 5 czerwca 2001 roku Nr...
Odpowiadając na pismo z dnia 5 czerwca 2001 roku Nr Or.0-1025/26/2001 w sprawie opłaty skarbowej, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) opłacie tej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej zaświadczenia wydawane na wniosek zainteresowanego. Odnosząc się do problemu zawartego w piśmie dotyczącego opłaty skarbowej od zaświadczeń o wysokości wynagrodzenia, wydawanych na prośbę pracownika należy stwierdzić, iż nie...
Opublikowane: 31.01.2001
Odpowiadając na pismo z dnia 11 stycznia 2001 roku Nr Fn...
Odpowiadając na pismo z dnia 11 stycznia 2001 roku Nr Fn 31/6/2001 w sprawie opłaty skarbowej, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki oraz zwolnienia określa załącznik do ustawy o opłacie skarbowej. W części I w kol. 4 ust. 13 załącznika ustawodawca zwolnił podania i...
  porady prawne
opinie
Definicje finansowe
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Katalog orzeczeń | Słowa kluczowe | Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik