Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Po jakim okresie będziemy zwolnieni z podatku od sprzedaży mieszkania?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-07-26

Proszę o dokładne wyjaśnienie odnośnie podatku od sprzedaży mieszkania. W 2013 r. zmarła moja mama. Pozostało po niej mieszkanie do podziału na rodzeństwo. Decyzją sądu z grudnia 2016 r. nabyliśmy prawo do spadku. Jaki podatek od sprzedaży mieszkania musielibyśmy zapłacić? Po jakim okresie będziemy zwolnieni z podatku?

Aleksander Słysz

Jak Pan zapewne już wie odpłatne zbycie mieszkania stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeśli to odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (lub wybudowanie, ale nie w opisanym przypadku).

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy, więc mieszkanie nabyto w 2013 r. Sprzedaż mieszkania przed upływem ww. terminu, tj. przed upływem 5 lat, licząc od końca 2013 r. spowoduje powstanie przychodu i konieczność rozliczenia dochodu. Podatek od dochodu z odpłatnego zbycia wynosi tu 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą tą jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia), a – w uproszczeniu – kosztami. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły jego wartość a zostały/zostaną przez Pana (ew. innych właścicieli) poczynione w czasie posiadania mieszkania oraz kwotę ew. zapłaconego podatku od spadków i darowizn (w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn – dotyczy osób, które ze zwolnienia nie skorzystały). Rozliczenia dokonuje się zeznaniem PIT-39 do dnia 30 kwietnia następującego po roku podatkowym, w którym dokonano zbycia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

By uniknąć płacenia podatku dochodowego można więc albo odczekać ww. pięć lat, czyli do 1 stycznia 2019 r., albo skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Szczegółowo cele mieszkaniowe wymienia art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Nie zapłaciłem podatku od sprzedaży nieruchomości

W 2009 r. otrzymałem w spadku po mamie nieruchomość, którą w 2011 r. sprzedałem. Rok temu urząd skarbowy zaczął wysyłać do mnie pisma, że nie zapłaciłem podatku od sprzedaży nieruchomości. Nadal otrzymuję jakieś pisma, ale ich nie odbieram, bo mieszkam za granicą. Czy sprawa nie jest już przedawniona? Czy ten podatek będę musiał jednak zapłacić?

Rozliczenie zmarłego w US

Mój tato zmarł w listopadzie, wcześniej wynajmował lokale, od których odprowadzał regularnie kwartalny podatek. Przeglądając zgromadzone potwierdzenia wpłaty podatku, zauważyłam, że brakuje ostatniej wpłaty z 2016r oku. Czy powinno się uregulować tę wpłatę po zmarłym, czy może nie ma takiego obowiązku? Kto powinien wpłacić i co z rozliczeniem zmarłego w US? Dodam że mam rodzeństwo, a sprawy spadkowe są jeszcze w toku. Nie mamy jeszcze nowej umowy najmu lokali, nie ma właściciela.

Darowizna firmowej nieruchomości córce i późniejszy najem

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą. Posiadam nieruchomość, którą chciałbym przekazać córce w formie darowizny. Nieruchomość ta jest zabudowana kilkoma pawilonami handlowymi, w tym jeden z nich jest nowy. Pawilony są wynajmowane w ramach prowadzonej przeze mnie firmy innym podmiotom gospodarczym. Dodam, że od tego nowego pawilonu, który był przeze mnie wybudowany i też jest wynajmowany, naliczana jest amortyzacja. Po dokonaniu darowizny chciałbym tę całą nieruchomości od córki wynająć, płacić jej stosowny czynsz i nadal prowadzić tam działalność gospodarczą, podnajmując pawilony tym samym najemcom już nie jako właściciel tej nieruchomości, ale jako najemca z prawem podnajmu. Czy taka operacja jest zgodna z przepisami i jakie podatki będę musiał zapłacić? Jak zrobić to korzystnie? I drugie pytanie: czy nadal będę mógł naliczać amortyzację od tego jednego pawilonu?

Niezgłoszenie w terminie oświadczenia o wyborze ryczałtu za najem

Nie zgłosiłem na czas, czyli do 20 stycznia, informacji o wyborze formy opodatkowania. Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wynajmuję nieruchomość. Czy jest możliwość złożenia oświadczenia w terminie późniejszym, tak żeby obowiązywał wybrany przeze mnie sposób – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Oprócz tego nie poinformowałem jeszcze US o wynajęciu lokalu, a wynajmuję go od 3 miesięcy.

Zbycie udziałów i praw w spółce jawnej

Moje pytanie dotyczy wyjścia wspólnika ze spółki jawnej. Wspólnik zbył swoje udziały za kwotę 1000 zł na podstawie umowy zbycia udziałów. Spółka działa dalej, a w miejsce tego wspólnika wszedł inny. Czy kwota zbycia 1000 zł stanowi przychód wspólnika do rozliczenia w rocznym PIT? Z jaką datą liczy się wyjście i rozliczenie dochodów wspólnika uzyskanych w ramach spółki – z datą podpisania umowy zbycia, czy z datą wprowadzenia zmiany w KRS? Chodzi o rozliczenie dochodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w rocznym PIT.

Nieodpłatne użyczenie lokalu na działalność gospodarczą a podatek

Mój pytanie dotyczy nieodpłatnego użyczenia lokalu na cele działalności gospodarczej. Obecnie mieszkam z teściami w ich domu. Chciałbym, żeby teściowie podpisali ze mną umowę o bezpłatnym użyczeniu lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej (1 pokój). Teściowie mają jednak obawy, że mogą mieć z tego tytułu kłopoty podatkowe, a w przypadku upadłości mojej firmy – komornika na karku. Jakie są skutki prawno-podatkowe takiego życzenie? Czy faktycznie są powody do obaw?

Jaką stawkę podatku dochodowego będę musiał zapłacić US sprzedając halę

W roku 1995 kupiłem jako osoba fizyczna wraz z małżonką nieruchomość o pow. 0,6 ha, na której jest hala oraz towarzyszące pomieszczenia. Tę nieruchomość wpisałem na stan środków trwałych i zgodnie z przepisami co miesiąc wpisywałem kwotę amortyzacji do KPiR. Amortyzacja została zakończona w 2001 roku, W tym roku zlikwidowałem prowadzoną działalność gospodarczą. Jaką stawkę podatku dochodowego będę musiał zapłacić US, sprzedając nieruchomość, będąc już osobą, która nie prowadzi żadnej działalności?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.041488170623779 sek.