obramowanie
poradapodatkowa.pl
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Popularne artykuły
Popularne pytania
Najnowsze artykuły
Najnowsze pytania
Wartościowe linki
z innych dziedzin prawa
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

Opublikowane: 24.11.2004

Autor: Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie

1.Pocztowe potwierdzenie odbioru jest dokumentem urzędowym. Dla...

Sygnatura: FSK 1231/04

1.Pocztowe potwierdzenie odbioru jest dokumentem urzędowym. Dla podważenia jego treści należało uzyskać informację o innej dacie doręczenia w drodze tzw. reklamacji pocztowej. Skoro zatem w ocenionych przez WSA aktach sprawy znajdował się dowód doręczenia Podatnikowi zaskarżonej decyzji opatrzony czytelnymi datami doręczenia i odbioru zamieszczonymi przez odbiorcę i doręczyciela, brak jest podstaw do stwierdzenia naruszenia art. 35 ust. 1 ustawy o NSA.
2. Stroną postępowania administracyjnego i sądowoadministarcyjnego w niniejszej sprawie jest Podatnik, czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą, a nie Syndyk Masy Upadłości, którego prawa i obowiązki określa art. 90-102 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r.

Wybrane Opinie Klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług  nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi  ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.

Zbyszek


Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.

Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.

Pozdrawiam i do miłego, Henryk


Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!

Małgorzata


Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.

Jacek


Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!

Zbyszek


Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim”  w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!

Stały klient Tomasz.


Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez  maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.

Iwona


Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.

Agnieszka


Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.

Anna


Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.

Serdecznie dziękuje i pozdrawiam Krzysztof.


Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.

Danuta


Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.

Maciej


Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!

Tomasz


Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!

Małgosia


Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.

Joanna


Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.

Roman


BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.

Zbyszek.


Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.

Pozdrawiam serdecznie, Jarek


Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.

Pozdrawiam, Piotr


Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.

Dziękuję i pozdrawiam cały zespół, Roksana


Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

Krzysztof

 


Postanowieniem z 11 lutego 2004 r. sygn. akt SA/Bd 3252/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy odrzucił skargę Zakładu Ogólnobudowlanego "A-B" Andrzej Sz. w upadłości, na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 września 2003 r. Nr PB 2/4117-147/03 odmawiającą przyznania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia uczniów. Z uzasadnienia postanowienia wynikało, że wskazana decyzja została doręczona syndykowi masy upadłości 7 października 2003 r. natomiast skarga na tę decyzję, sporządzona przez syndyka, nadana została listem poleconym w dniu 7 października 2003 r. czyli po terminie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o NSA. Z tej przyczyny Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, miał obowiązek skargę odrzucić.

W skardze kasacyjnej od opisanego postanowienia sporządzonej przez pełnomocnika wykonującego zawód radcy prawnego, Syndyk Masy Upadłości Andrzeja Sz. właściciela Zakładu Ogólnobudowlanego A-B wniósł o uchylenie postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania oraz zasądzenie kosztów procesu, wskazując na naruszenie prawa materialnego, a mianowicie:
- art. 1 prawa upadłościowego w zw. z art. 2 ust. 2 Prawa działalności gospodarczej przez błędne wskazanie jako skarżącego Zakładu Ogólnobudowlanego A-B Andrzej Sz. w upadłości, czyli przez niewłaściwe ich zastosowanie;
- naruszenie prawa procesowego, a mianowicie art. 135 Ordynacji podatkowej, polegające na pominięciu faktu, że upadły osoba fizyczna Andrzej Sz. nie działa osobiście tylko w osobie Syndyka Masy upadłości i art. art. 35 i 53 § 1 Prawa opostępowaniu przed sądami administracyjnymi przez uznanie, że skarga nie została złożona w terminie;
- naruszenie prawa procesowego i materialnego, a to art. 135 Ordynacji podatkowej i art. 43" Kodeksu cywilnego przez przyjęcie, że stroną postępowania jest zakładOgólnobudowlany A-B Andrzej Sz, a nie Andrzej Sz. jako osoba fizyczna. Ponadto skarga zawierała zarzuty pod adresem organu II instancji - zapewne chodziło o Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Autor skargi wskazał, iż 2 września 2002 r. ogłoszona została upadłość Zakładu Ogólnobudowlanego A-B Andrzej Sz. W związku z tym Andrzej Sz. nie mógł działać, a zamiast niego działania podejmował Syndyk Masy Upadłości. Nie był zasadny zarzut zawarty w postanowieniu jakoby skarga została wniesiona z uchybieniem terminu określonego w art. 53 § 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W chwili wniesienia skargi obowiązywała ustawa o Naczelnym Sądzie Administracyjnym i należało w sprawie stosować przepisy tej ustawy. Niezależnie od powyższego, żadne terminy nie zostały uchybione gdyż skarga została nadana w Urzędzie Pocztowym w dniu 7 listopada 2003 r., a kwestionowana decyzja Izby Skarbowej została doręczona 8 października 2003 r. Odpowiadając na skargę kasacyjną Dyrektor Izby Skarbowej wniósł o jej oddalenie i zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego według norm przepisanych w skazując, że zaskarżona decyzja została doręczona Syndykowi Masy Upadłości skarżącego 7 października 2003 r.

 


Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że skarga kasacyjna na uwzględnienie nie zasługiwała.

Wprawdzie, mimo postanowień art. 97 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustaw - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1271 ze zm.), uzasadnione było powołanie przez Sąd art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270), chodziło bowiem o fakt zaistniały przed wejściem w życie tej ustawy, ale równocześnie Sąd prawidłowo powołał art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz.U Nr 74, poz. 368 ze zm.). Przepis ten stanowił, iż "skargę wnosi się bezpośrednio do Sądu w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie". W ocenionych przez Wojewódzki Sąd Administracyjny aktach administracyjnych sprawy znajdował się dowód doręczenia skarżonej decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 września 2003 r. opatrzony czytelnymi datami doręczenia i odbioru zamieszczonymi na nim przez odbiorcę - Syndyka - 7.10.03 r. i doręczyciela - 7.10.03 r. Na dowodzie zamieszczony został również datownik UP Inowrocław 1 z tą samą datą - 7.10.03 r. Pocztowe potwierdzenie odbioru jest dokumentem urzędowym. Dla podważenia jego treści należało uzyskać informację o innej dacie doręczenia w drodze tzw. reklamacji pocztowej. Z faktu wpisania decyzji w księdze kancelaryjnej Syndyka Masy Upadłości A-B Zakład Ogólnobudowlany w I. w dniu 8 października 2003 r. nie wynikało nic ponad to, że osoba prowadząca tę księgę otrzymała (bądź tylko wpisała) przesyłkę w tym dniu. Nie miało zatem miejsca zarzucenie w skardze kasacyjnej naruszenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny art. 35 ust. 1 ustawy o NSA. W sprawie nie budziło również wątpliwości, kto był stroną postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego. Był nią Andrzej Sz. - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) pod firmą "Zakład Ogólnobudowlany A-B" i z tego tytułu będąca przedsiębiorcą w rozumieniu art. 2 ust. 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiązała się możliwość ubiegania ię przez podatnika - Andrzeja Sz. o ulgę z tytułu wyszkolenia uczniów (art. 27c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiązało się także ogłoszenie upadłości Andrzeja Sz. Art. 1 § 1 Prawa upadłościowego (Dz. U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512 ze zm.) stanowił, że "przedsiębiorca, który zaprzestał płacenia długów, będzie uznany za upadłego". Z kolei powołany w skardze kasacyjnej art. 43" stanowił, że "przedsiębiorcą jest osoba fizyczna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową". Andrzeja Sz. przez postawienie w stan upadłości nie utracił podmiotowości prawnopodatkowej; utracił jedynie możliwość prowadzenia interesów, jako, że na skutek ogłoszenia upadłości traci z samego prawa zarząd oraz możność korzystania i rozporządzania majątkiem, należącym do niego w dniu ogłoszenia upadłości, jako też nabytym w toku postępowania" (art. 20 Prawa upadłościowego). Prawa i obowiązki syndyka określone zostały w art. 90-102 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. Art. 135 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) nie miał zastosowania w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym po dniu 1 stycznia 2004 r. Zgodnie bowiem z powołanym już wyżej art. 97 § 1 Przepisów wprowadzających ustawy reformujące sądownictwo administracyjne sprawy, w których skargi zostały wniesione do Naczelnego Sądu Administracyjnego przed dniem 1 stycznia 2004 r. i postępowanie nie zostało zakończone, podlegały rozpoznaniu przez właściwe wojewódzkie sądy administracyjne na podstawie przepisów ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Wobec braku usprawiedliwionych podstaw kasacji Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art. 184 i art. 204 pkt 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w wyroku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.


»Czytaj inne orzeczenia

Opublikowane: 07.03.2005
Czy umowa sprzedaży przedsiębiorstwa w upadłości będzie...
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.01.2005 r. złożonego przez pana Bernarda S., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 1.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, stwierdza, iż...
Opublikowane: 24.11.2004
1.Pocztowe potwierdzenie odbioru jest dokumentem urzędowym. Dla...
Postanowieniem z 11 lutego 2004 r. sygn. akt SA/Bd 3252/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy odrzucił skargę Zakładu Ogólnobudowlanego "A-B" Andrzej Sz. w upadłości, na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 września 2003 r. Nr PB 2/4117-147/03 odmawiającą przyznania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia uczniów. Z uzasadnienia postanowienia wynikało, że wskazana decyzja została doręczona syndykowi masy upadłości 7 października 2003 r. natomiast skarga na tę decyzję, sporządzona przez syndyka, nadana została listem...
Opublikowane: 10.11.2004
Zapytanie dotyczy wykładni przepisów ustawy z dnia 15 lutego...
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 11.10.2004 r., uzupełnione w dniach 25.10.2004 r. i 26.10.2004 r. - udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zapytanie dotyczy wykładni przepisów ustawy z dnia 15 lutego...
Opublikowane: 29.03.2004
Czy w związku z ogłoszoną w dniu 28 listopada 2003 roku...
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jednocześnie należy podkreślić, że zgodnie z ust. 2 tegoż artykułu zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art....
Opublikowane: 28.12.2004
Czy podatnik -Spółka w upadłości- ma prawo do zwrotu na...
Spółka zwróciła się pismem z dnia 20.12.2004r. (data wpływu 21.12.2004) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, z dniem 11.06.2002r. postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział V Gospodarczy w Zielonej Górze ogłoszona została upadłość Spółki. Syndyk Masy Upadłości dokonał częściowej sprzedaży majątku Spółki. W ostatnim czasie, tj. kilku miesięcy, nie...
Opublikowane: 31.12.2004
Czy podatnik -Spółka w upadłości- ma prawo do zwrotu na...
W związku z pismem z dnia 28.12.2004r. w sprawie o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że: Zgodnie z art. 87 ust. 1 nowej ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnik, u którego w danym okresie rozliczeniowym wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, sam decyzduje o tym, czy...
Opublikowane: 21.07.2003
Zapytanie spółki z o.o. - - czy w przypadku zakupu zorganizowanej...
W odpowiedzi na zapytanie spółki z o.o. - - czy w przypadku zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącego w upadłości w trybie sprzedaży z wolnej ręki nabywca odpowiada za długi upadłego zabezpieczone hipoteką, - czy z chwilą zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa istnieje możliwość odstąpienia od egzekwowania należności objętych hipoteką? Urząd Skarbowy w Nysie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia - Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa...
Opublikowane: 08.01.2004
Czy zgodnie z art. 16 pkt. 26a Ustawy o podatku dochodowym od osób...
W odpowiedzi na pismo z dnia 10.12.2003 r. (wpływ 12.12.2003 r.) skierowane w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w sprawie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów informuje: Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 26a Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących z tym, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące...
Opublikowane: 05.03.2004
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług...
Zgodnie z art.2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług oraz inne czynności zrównane ze sprzedażą. Zawarcie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie kredytu bankowego nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje w momencie rzeczywistego wydania rzeczy wierzycielowi (bankowi) w sytuacji gdy dłużnik (kredytobiorca) nie wywiązuje się ze spłaty należności kredytowych. Wydanie towaru w zamian za...
Opublikowane: 30.03.2004
Czy w związku z ogłoszeniem upadłości spółki, w której...
W odpowiedzi na pismo w sprawie udzielenia pisemnej informacji dot. stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje: Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że "G" S. A. w upadłości jest spółką, w której akcjonariuszami są m. in. nierezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, posiadający (zarówno łącznie jak i indywidualnie) powyżej 5% głosów na walnym...
  porady prawne
opinie
Definicje finansowe
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Katalog orzeczeń | Słowa kluczowe | Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik