Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podanie w rozliczeniu dodatkowego składnika spadku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-02-22

Na podstawie postanowienia sądowego przyznano mi po mamie spadek w całości, tj. 3/4. Część po ojcu dostałam wcześniej, co rozliczyłam w deklaracji. Aktualnie wyszło na jaw, że istnieje dodatkowy składnik spadku – tj. lokaty po mamie. Muszę podać to w rozliczeniu – jak to ująć? Czy poniosę konsekwencje podatkowe?

Aleksander Słysz

Spadek po mamie w całości to nie 3/4. Jak rozumiem, wskazuje Pani na 3/4, myśląc o majątku rodziców, bowiem, jak się domyślam, po tacie dziedziczyła Pani połowę spadku, a połowę dziedziczyła mama. W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że połowa majątku po tacie, zakładając wspólność majątkową, to 1/4 majątku rodziców. Zatem wspomniane 4/3 to tak naprawdę byłoby1/2 po ojcu (chyba że odziedziczyła Pani 1/4 z połowy majątku taty, czyli 1/8 majątku rodziców) i 1/1 po mamie.

Niemniej jednak, jeśli teraz dowiedziała się Pani o środkach, które odziedziczyła po ojcu, a których nie ujęła Pani w SD-Z2, należy ująć je, w mojej ocenie, obecnie. W przypadku zwolnienia z ar. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn możliwe jest, mimo upływu pierwotnego terminu, skorzystanie ze zwolnienia (dla dziedziczenia po zmarłych od dnia 1 stycznia 2007 roku), bowiem zgodnie z art. 4a ust. 2 jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 lub ust. 1a (tj. obecnie po upływie 6 miesięcy), zwolnienie, o którym mowa w art. 4a ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu. Należałoby zatem złożyć SD-Z2 i wykazać (uprawdopodobnić to mniej niż udowodnić), że dopiero obecnie dowiedziała się Pani o tym, ze odziedziczyła również opisane środki. To SD-Z2 złoży Pani odnośnie nabycia po ojcu, osobne odnośnie nabycia po mamie i tam środków tych, które odziedziczyła Pani po ojcu, nie należy wykazywać.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Sankcje związane z niezgłoszeniem darowizny

W 2011 roku zakupiłem przy wsparciu rodziców mieszkanie od dewelopera. Mieszkanie jest zapisane na mnie, przy czym wkład pieniężny został rozłożony po połowie. Na około 2/3 wartości mieszkania został zaciągnięty kredyt (spłacony również po połowie), którego spłata została zakończona przed terminem. Nie zgłaszałem żadnej darowizny do US. Do tej pory nie otrzymałem żadnych pism jednak przypadkiem dowiedziałem się, że trzeba było to zgłosić. Czy w związku z tym grożą mi jakieś sankcje? Co powinienem zrobić, aby zminimalizować ewentualne straty z tym związane?

Wyjaśnienia w sprawie niezłożenia deklaracji SD-3

Otrzymałam wezwanie do złożenia wyjaśnień w sprawie niezłożenia deklaracji SD-3. Dotyczy to spadku po mężu. Spadek otrzymałam 4 lata temu. Jakie konsekwencje mnie czekają oraz czy sprawa się przedawniła?

Prezent ślubny dla syna bez płacenia podatku

Nasz syn wkrótce się żeni. Chcielibyśmy z mężem podarować mu coś na prezent ślubny. Myślimy o nieruchomości (ładnej działce) lub o darowaniu pieniędzy. Zastanawiamy się, jak to uczynić, aby syn nie musiał płacić podatku od wzbogacenia. Jak korzystnie przeprowadzić taką darowiznę?

Śmierć spadkobiercy i nie zapłacony podatek od spadku

Mój zmarły niedawno tata przekazał mamie w całości dysponowanie ich majątkiem poprzez oświadczenie złożone przed notariuszem. W ramach tego majątku są pieniądze pochodzące ze sprzedaży mieszkania dziadka – ojca mojego taty, otrzymane przez tatę w ramach spadku. Tata miał w związku z tym obowiązek zapłaty do końca tego roku podatku – czy ten obowiązek podatkowy przechodzi obecnie na mamę?

Dysponowanie pieniędzmi po śmierci ojca a podatek

Mam następujące pytania. 1. Ojciec przelewa synom po 9600 zł jako darowiznę, wkrótce później umiera. Czy synowie muszą złożyć jakieś dokumenty do urzędu skarbowego? 2. Powyższe kwoty 2 x 9600zł synowie przelewają matce jako darowiznę. Czy matka musi zapłacić podatek lub złożyć zeznanie do urzędu skarbowego w związku z darowizną? 3. Żona przejmuje rachunek po mężu (mąż umiera) i wypłaca pieniądze z tego rachunku, bo ma dyspozycję bankową do przejęcia środków z rachunku na wypadek śmierci ojca. Czy ona też powinna złożyć wniosek o nabycie spadku, tj. środków z tego rachunku, bo nic innego ojciec nie zostawił?

Termin przedawnienia podatku od spadku

W 2006 r. uprawomocnił się wyrok – postanowienie sądu stwierdzające nabycie praw do spadku po zmarłej żonie i mamie. Fakt ten został zgłoszony (bez potwierdzenia) do urzędu skarbowego. Jednakże dalsze zobowiązania związane z podatkiem nie zostały uregulowane. Czy należny podatek od nabytego spadku uległ już przedawnieniu?

Cykliczne darowizny od rodziców a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Mam pytanie odnośnie darowizny od obojga rodziców. W ciągu kilku lat rodzice cyklicznie przesyłali mi na konto różne kwoty. W tym roku, dokładnie przed 4 miesiącami, dostałam od nich dużą darowiznę – 60 tys. zł. Chciałam złożyć zeznanie podatkowe, ale doczytałam, że liczą się darowizny z 5 lat. Po przeliczeniu wyszło, że kwotę wolną od podatku przekroczyłam w zeszłym roku. W jaki sposób ten problem teraz rozwiązać? Jeżeli złoże zeznanie z poprzednich darowizn i zapłacę za nie podatek, to czy za tę większą darowiznę też będę musiała płacić? Czy przy kolejnych, utrzymując odpowiedni termin, będę zwolniona od podatku?

Kupno mieszkania wspólnie z żoną za pieniądze otrzymane w darowiźnie

4 miesiące temu mąż otrzymał darowiznę pieniężną (na nasze wspólne konto) od swoich rodziców. Za te pieniądze kupił mieszkanie. Akt notarialny został spisany na męża i na mnie jako żonę. Nie mamy rozdzielności majątkowej, mamy wspólne konto i gospodarstwo. Czy jestem zobowiązana do powiadamiania urzędu skarbowego, że nabyłam nieruchomość jako wspólny majątek, a pieniądze pochodzą z darowizny moich teściów?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.018887042999268 sek.