Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego od rodziców

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-08-02

Ponad rok temu otrzymałam mieszkanie od rodziców. Czy jeśli będę chciała sprzedać to mieszkanie teraz to będę musiała zapłacić podatek? Jeśli tak, to czy jest jakieś wyjście, żeby nie płacić podatku, a mieszkanie sprzedać?

Katarzyna Siwiec

Odpowiadając na Pani pytanie wyjaśniam, że zgodnie z treścią art. 10 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są odpłatne zbycie:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jeśli zatem Pani otrzymała od rodziców mieszkanie ponad tok temu to sprzedaż go teraz będzie wiązała się z koniecznością zapłaty 19% podatku dochodowego.

Jedyną możliwością, aby uniknąć jego zapłaty jest skorzystanie z ulgi mieszkaniowej, tj. przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na inny cel mieszkaniowy, informując o tym urząd skarbowy w treści złożonego formularza za rok podatkowy, w którym nastąpiła sprzedaż.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Mówi o tym art. 21 pkt 131 ustawy stanowiąc, że dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Tak więc w zasadzie wszystkie pieniądze będzie Pani musiała wydać na zakup innego mieszkania czy domu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Zapłata za fakturę jako darowizna

Wpłaciłem na konto komisu kwotę za samochód. W tytule przelewu podałem nr faktury i dane mojego zięcia i córki. Chciałem to potraktować jako darowiznę dla córki. Czy mogłem tak zrobić? Czy mam jakieś zobowiązania wobec US?

Spłata wspólnego kredytu mieszkaniowego pieniędzmi ze sprzedaży darowizny, zwolnienie podatkowe

Jeden z małżonków otrzymał darowiznę (do majątku osobistego), którą sprzedał przed upływem 5 lat. Ten dochód zostałby przeznaczony w ciągu 2 lat na cel mieszkaniowy, a konkretnie – na spłatę kredytu zaciągniętego wspólnie przez oboje małżonków przed otrzymaniem darowizny. Czy będziemy zwolnieni z podatku dochodowego?

Darowizna od znajomego z Wielkiej Brytanii a podatek

Gram wspólnie ze znajomym mieszkającym w Wielkiej Brytanii w tamtejszego lotka (UK National Lottery). Ponieważ wygrane może odbierać tylko osoba mieszkająca na terenie Wielkiej Brytanii, w przypadku wygranej znajomy (nie jesteśmy spokrewnieni) musiałby dokonać na moją rzecz darowizny umówionej wcześniej części wygranej. Moje pytanie dotyczy wysokości podatku, jaki musiałbym zapłacić w Polsce od darowizny w kwocie 700 tys. funtów brytyjskich.

Podział majątku po rozwodzie bez konsekwencji podatkowych

Moje pytanie dotyczy podatku od darowizny samochodu. Właścicielem samochodu jest moja była żona, z którą po rozwodzie mamy rozdzielność majątkową. Samochód został zakupiony w czasie trwania naszego małżeństwa i stanowi tzw. wspólnotę majątkową. Moja eksmałżonka pragnie przepisać samochód na mnie. Jaki w tej sytuacji obowiązuje mnie podatek i czy nie korzystniej byłoby dokonać transakcji kupna-sprzedaży tego samochodu?

Crowdfunding a podatki

Moim znajomym spłonął dom, stracili większość dobytku. Z grupą przyjaciół chcielibyśmy im pomóc i zorganizować zbiórkę na jednym z portali crowdfundingowych. Czy kwota, którą dla nich zbierzemy – załóżmy kilkanaście tysięcy złotych przy pojedynczych wpłatach od obcych ludzi (nieprzekraczających progu 4903 zł) – jest w jakiś sposób opodatkowana w momencie przekazania jej pogorzelcom? Załóżmy, że osoba, której zebrane środki chcielibyśmy przekazać, ma jednoosobową działalność gospodarczą, czy to coś zmienia? Schemat przepływu środków wyglądałby tak: darczyńcy (tu podatku nie ma, o ile kwoty nie przekraczają progu) – portal (czy tu jest podatek?) – osoba organizująca zbiórkę (czy tu jest podatek?) – obdarowywany z działalnością.

Zgłoszenie spadku do US po obojgu rodzicach

Chodzi o złożenie formularza SD-Z2 w celu zgłoszenia spadku po obojgu rodzicach. Tata zmarł 4 lata temu, a mama 2 miesiące temu. Oba poświadczenia dziedziczenia sporządziliśmy, jednak dopiero po śmierci mamy, a dlatego oba, bo bank zażądał tego do przekazania nam środków z konta rodziców, które było wspólne. Ze strony mamy w grę wchodzi jeszcze działka z domem (zapisana była tylko na mamę). Spadek nabyliśmy z siostrą, czyli od mamy było to po 1/2, a od taty po 1/3. Czy mam rację, że jeśli chodzi o kwotę z banku, mamy użyć w obu zeznaniach (od mamy i od taty) jako podstawy stanu konta na dzień powstania obowiązku podatkowego, tj. śmierci mamy? Skoro urzędem właściwym jest US terytorialnie obejmujący jej położenie, ile w takim razie zeznań muszę złożyć i gdzie, jeśli moje miejsce zamieszkania jest zupełnie inne?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.049533128738403 sek.