Kategoria: Podatek od nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podatek od gruntu po wynajmie na wydobycie kopalin

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 2016-09-09

Razem z mężem jesteśmy właścicielami działki rolnej, którą wynajęliśmy (umowa najmu na czas określony) firmie, która wydobywa na niej kopaliny. Jaki rodzaj podatku od gruntu powinniśmy zapłacić? Czy mamy obowiązek zgłoszenia do urzędu gminy?

Eliza Rumowska

Jeżeli w myśl zawartej umowy – mimo jej sformułowania – nadal przy Państwu jako właścicielach pozostał obowiązek podatkowy, to należy to zmienić. Oto bowiem fakt wynajęcia/wydzierżawienia gruntu na cel związany z działalnością gospodarczą czyli inny niż rolniczy sprawia, że grunt ten wykorzystywany do działalności gospodarczej będzie podlegał podatkowi od nieruchomości.

Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym stanowi:

„Art. 1. [Przedmiot opodatkowania]

1 Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza”.

Natomiast adekwatnie do tego ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r o podatkach i opłatach lokalnych reguluje podatek od nieruchomości następująco pod względem przedmiotowym i podmiotowym:

„Art. 2. [Przedmiot podatku od nieruchomości]

1. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:

1) grunty;

2) budynki lub ich części;

3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

2. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają użytki rolne lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W tym momencie należy zwrócić uwagę, że w tej ustawie jako podatnicy są wskazani automatycznie właściciele, natomiast dzierżawcy i najemcy nie. Ustawa bowiem stanowi:

„Art. 3. [Podatnicy podatku od nieruchomości]

1. Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3;

2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;

3) użytkownikami wieczystymi gruntów;

4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:

a) 14 wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Nieruchomości Rolnych lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,

b) jest bez tytułu prawnego, z zastrzeżeniem ust. 2”.

Dlatego ten rodzaj podatku spadnie na Państwa jako właścicieli, jeżeli nie zadbaliście o uregulowanie tego umową, to także na Państwa spadnie też obowiązek zgłoszenia gruntu do tegoż opodatkowania, jak i zapłata podatku.

Co zaś do samego czynszu najemnego/dzierżawnego – podlega on niezależnie od podatku wyżej opisanego – zgłoszeniu do urzędu skarbowego jako uzyskany dochód. Tu także formalności powinny zostać przez Państwa załatwione, nie przez przedsiębiorcę.

Oba te podatki: od nieruchomości w związku z prowadzoną działalnością i od uzyskanego dochodu – są od siebie niezależne. Ten pierwszy jest opłacany do gminy, na której terenie leży grunt, drugi zaś jest podatkiem płaconych do urzędu skarbowego.

Jeżeli Państwo nic jeszcze w tym kierunku nie uczynili – doradzam zainteresować się tym i podjąć powyższe czynności w celu uregulowania obu tych podatków. Ponadto warto się zastanowić i zrewidować treść umowy. Bo przy działalności gospodarczej na gruncie rolnym ze strony najemcy czy dzierżawcy powinno następować zobowiązanie umowne do zapłaty wszelkich danin publicznych. Jest to jednak kwestia umowna. Natomiast brak takich regulacji skutkuje tym, że najemca/dzierżawca zbiera zyska, a właścicielowi czasami opłaty przewyższają czynsz, jaki dostaje za swój grunt.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Wydatki na cele mieszkaniowe

Od kilkunastu lat mieszkam na stałe za granicą. W 2012 r. odziedziczyłam mieszkanie w Krakowie. Planuję je sprzedać (z powodów osobistych), chciałabym jednak uniknąć podatku, mam więc zamiar za otrzymane pieniądze kupić inne mieszkanie w tym samym mieście. Wiem, że przez przynajmniej pięć lat nie mogę go zbyć, więc rozważam dwa rozwiązania: wynajęcie komuś lokalu albo pozostawienie go pustego przez ten czas. Mogę ewentualnie uzasadniać zakup tego mieszkania chęcią powrotu do kraju w przyszłości. Czy taki zakup zostanie uznany jako wydatek na cele mieszkaniowe i zwolniony z podatku? Czy muszę się zameldować w nowym mieszkaniu?

Czy umowa najmu zwalnia z obowiązku udostępnienia lokali kontrolerom z gminy?

Połowę mojego domu mieszkalnego oraz wolnostojące pomieszczenie gospodarcze wynajmuję osobom trzecim na podstawie umów najmu. Urząd gminy zapowiedział u mnie kontrolę podatkową, w piśmie zobowiązując mnie do udostępnienia wszystkich pomieszczeń na podstawie art. 287 Ordynacji podatkowej. Czy podczas kontroli jestem zobowiązany udostępnić kontrolerom również pomieszczenia przekazane do dyspozycji najemcom? Piętro domu mieszkalnego zajmuje najemca, a pomieszczeniem gospodarczym, zaadaptowanym na mały sklep (od którego odprowadzam podatek od nieruchomości przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej) dysponuje wyłącznie inny najemca. Czy umowa najmu zwalnia mnie od obowiązku udostępnienia lokali od kilku lat w dyspozycji najemców?

Przedstawienie kosztów związanych ze sprzedażą domu

Proszę o przedstawienie mi wszelkich kosztów, jakie poniosę włącznie z podatkiem, sprzedając dom zamieszkany (i mój własny) dłużej niż 5 lat.

Podatek za część budynku użytkowanego przez firmę

Prowadzę działalność, kupiłem budynek o powierzchni 2000 m2. Do działalności gospodarczej używam 500 m2, reszta stoi zamknięta, niewykorzystana – będzie remontowana. Jaki powinienem płacić podatek od nieruchomości? Czy najwyższy podatek za całość, czy tylko za wykorzystywane 500 m2, a za pozostałe metry mniejszą stawkę? Czy istnieje orzeczenie Sądu Najwyższego na ten temat?

Konsekwencje niepłacenia podatku od nieruchomości

Od ponad 10 lat prowadzę działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu. Przy zgłoszeniu działalności nie zostałam poinformowana o konieczności opłacania podatku od nieruchomości i dotychczas takowego nie płaciłam. Pomieszczenie, w którym pracuję, wykorzystywane jest również do celów mieszkalnych. Jakie konsekwencje poniosę z tytułu niepłacenia podatku od nieruchomości?

Wynajem lokalu gminie a stawka podatku od nieruchomości

Wynajmuję gminie lokal w budynku biurowo-usługowo-handlowym, w którym znajduje się także część mieszkalna. Za lokale handlowe naliczam podatek od nieruchomości jak za działalność (najwyższą), za mieszkania – najniższą. Jaką stawkę podatku mam naliczyć za wynajem lokalu dla gminy (pod dwa referaty)? Dodam, że prowadzę firmę i wszystkim wystawiam faktury VAT.

Budynek zajęty częściowo pod działalność gospodarczą – jaki podatek od nieruchomości?

Jestem właścicielką budynku gospodarczego, który został wynajęty przez firmę na prowadzenie działalności gospodarczej. Spisaliśmy umowę najmu, a następnie firma wystąpiła do starostwa o przekształcenie tego budynku pod działalność usługową, deklarując równocześnie wynajęcie całości na działalność (tj. 250 m2). Po zakończeniu prac adaptacyjnych i uzyskaniu zgody starostwa na przekształcenia budynku na działalność usługową firma zadecydowała, że będzie wynajmowała tylko część obiektu, tj. 100 m2. Obecnie nie planuję wynajęcia pozostałych powierzchni. Jaką powinnam złożyć informację w urzędzie gminy na potrzeby wyliczenia podatku od nieruchomości? Czy muszę płacić podatek od nieruchomości od całego obiektu jako od budynku przeznaczonego na działalność gospodarczą, czy tylko od części wynajmowanej?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.040611982345581 sek.