Kategoria: Podwójne opodatkowanie

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podatek od spadku z USA

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-08-27

Czy w Polsce należy zapłacić podatek od spadku z USA? Spadkodawca to mój stryj, obywatel USA (stan Michigan).

Aleksander Słysz

Muszę Panią zmartwić, umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z dnia 18 września 1976 r.), dotyczy jedynie:

1. w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:

  • podatku dochodowego,
  • podatku od wynagrodzeń,
  • podatku wyrównawczego,

2. w Stanach Zjednoczonych Ameryki federalnych podatków od dochodu, pobieranych stosownie do Wewnętrznego Kodeksu Dochodów (inne niż podatek od zatrudnienia przewidziany w rozdziałach 2 i 21).

Umowa ta nie dotyczy zatem podatku od spadków i darowizn, co oznacza, że dziedziczenie nie unika podwójnego opodatkowania. Innymi słowy, podatek w Polsce należy uregulować niezależnie od tego, czy w USA spadek podlegał opodatkowaniu (i w jakiej wysokości), czy nie.

W ogóle umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie obejmują zazwyczaj podatku od spadków i darowizn. Jak wskazuje Adam Bartosiewicz, przed II wojną światową Polska zawierała ze swymi sąsiadami (Czechosłowacją, Austrią, Węgrami) umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania spadków [Vademecum Doradcy Podatkowego, 80781], niestety obecnie zawierane umowy nie dotyczą tego tematu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nie udzielamy informacji odnośnie prawa wewnętrznego USA, niemniej jednak, jak już wskazałem, dziedziczenie podlegać będzie opodatkowaniu w Polsce. Jest tak, bowiem zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zasadę tę zwykło nazywać się zasadą domicylu – opisuje ją m.in. S. Babiarz [Babiarz Stefan, Mariański Adam, Nykiel Włodzimierz, Ustawa o podatku od spadków i darowizn. Komentarz, ABC 2010], wskazując: „Zasadę domicylu ogranicza w podatku od spadków i darowizn art. 2 ustawy, zgodnie z którym nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi od spadków i darowizn wówczas, gdy w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Innymi słowy: spadkobierca lub obdarowany, będący obywatelem polskim lub mający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce stałego pobytu, będzie podatnikiem tego podatku także wtedy, gdy nabędzie własność rzeczy znajdującej się za granicą (np. domek letniskowy, lokal mieszkalny) lub prawa majątkowe wykonywane za granicą (udziały w spółkach, akcje, obligacje, wkłady oszczędnościowe zdeponowane w bankach zagranicznych)”.

Nie ma zatem wątpliwości, że spadkobranie po osobach zamieszkujących i zmarłych w USA podlega opodatkowaniu w Polsce. Analogiczne stanowisko znaleźć można w piśmie z dnia 8 listopada 2007 r. Izby Skarbowej w Łodzi (sygnatura: IV/4306-0002/IN/07/MM).

Warto zaznaczyć, że według polskiego prawa podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Zatem ewentualny podatek zapłacony w USA pomniejszy podstawę opodatkowania w Polsce.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Podatek od dochodów z USA

Czy obywatel Polski, posiadający stałe zameldowanie w Polsce, a od kilkunastu lat przebywający na stałe w USA i posiadający dochody z pracy zarobkowej tylko w USA, ma obowiązek rozliczenia się z podatków w Polsce?

Praca w Singapurze

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, wynagrodzenie wpływa na moje konto z Singapuru. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodów. Zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1993 roku nie muszę płacić podatku w Polsce ani składać PIT. Jak będzie wyglądała moja sytuacja podatkowa w Polsce w kwestii pracy w Singapurze po wejściu w życie nowej umowy podpisanej w listopadzie zeszłego roku?

Miejsce zamieszkania w Polsce, a zatrudnienie w Anglii

Ostatnio dostałem propozycję pracy w Londynie. Przyszły pracodawca chce, bym będąc zatrudniony w UK na umowę o pracę, wykonywał pracę w Polsce (zdalnie). Co kilka tygodni miałbym pojawiać się (przelot) w siedzibie firmy w Londynie. Czy takie zatrudnienie byłoby legalne? Co ze składkami na ZUS? Gdzie będę ubezpieczony – pewnie w UK? Podatki zapewne będą płacone w Anglii.

Praca w Holandii a zaległe PIT-y

Wraz z narzeczonym mieszkamy w Holandii – ja od 2010 r., on od 2011 r. Ostatnio usłyszeliśmy, że trzeba się rozliczać w Polsce. Mamy więc kilka zaległych PIT-ów i nie wiemy, co robić, jak uniknąć podatku… Dodam, że w Holandii mieszkamy cały rok poza urlopem i mamy tu kupione mieszkanie, ale nie wykluczamy powrotu do Polski za kilka lat. Co robić?

Czy muszę płacić podatki w Polsce?

Od ok. 20 lat mieszkam i pracuję w Danii (tu płacę podatki). Nigdy nie rozliczałam się w Polsce, choć jestem tam zameldowana. Czy muszę płacić podatki w Polsce?

Unikanie podwójnego opodatkowania na linii Polska-Norwegia

Od kilku lat jestem zatrudniony na statku, którym dysponuje zarząd z Norwegii. Wynagrodzenie otrzymuję regularnie. Do tej pory byłem zwolniony z opłacania podatku i składania zeznania w Polsce. Wiem, że od początku 2014 r. nastąpi zmiana podatkowa. Czy będę zmuszony płacić zaliczki na podatek, które zostaną mi zwrócone w 2015 r.? Chciałbym uniknąć tej sytuacji, gdy polski fiskus operuje moimi pieniędzmi. Czy są jakieś inne wyjścia?

Praca za granicą a opodatkowanie w Polsce

Od prawie 12 lat mieszkam na stałe w Holandii. Z moich dotychczasowych dochodów rozliczałam się tylko i wyłącznie w Holandii. W 2013 roku zamierzam wrócić do Polski. Czy po powrocie do kraju urząd skarbowy może mnie poprosić o zapłacenie podatku od dochodów osiągniętych w Holandii? Czy przysługuje mi abolicja podatkowa? Nadmienię, że nie posiadam majątku w Polsce, nie mam zameldowania w Polsce oraz nie przebywałam na terenie Polski dłużej niż 183 dni w roku.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.027853012084961 sek.