obramowanie
poradapodatkowa.pl | Podatek dochodowy | Wszystkie | Pytanie i odp.
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

Opublikowane: 24.09.2010

Autor: Artur Bubrowiecki

Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego

Sprzedałem niedawno gospodarstwo wraz z budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość stanowiła spadek (spadkodawca zmarł w 2006 r.) należący do mnie i do moich niepełnoletnich dzieci. We wrześniu otrzymałem decyzję urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku. Czy mogę za pieniądze ze sprzedaży kupić dwa mieszkania, w tym jedno dla starszej córki, która wkrótce się usamodzielni?

Wybrane Opinie Klientów

Bardzo wyczerpujące informacje - pozwalają na całkiem przyzwoite rozeznanie w określonej sprawie. Oczywiście nie uda się przedstawić wszystkich aspektów danego zagadnienia bo to wymaga wielokrotnych pytań i odpowiedzi ale ja jestem zadowolony z wyczerpującej odpowiedzi.

Pozdrowienia dla Zespołu Edward.


Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.

Waldemar




Odpowiedz na moje pytanie wymagała dużo czasu i energii. Dzięki Panu Jakubowi Bonowiczowi otrzymałem pełną i wyczerpującą odpowiedź. Dziękuję bardzo, jestem w pełni usatysfakcjonowany. Polecam gorąco.

Pozdrawiam  Piotr.


Bardzo szybko i dokładnie. Polecam!!

Sebastian


Bardzo dziękuję za sporządzenie pisma i odpowiedź na moje pytania. Wszystkim, którzy potrzebują fachowej pomocy polecam ePorady24.

Mariusz


Uważam, że odpowiedź jest wyczerpująca, rozważa  różne możliwości. Podoba mi się, że prawnik podpowiada lepsze rozwiązania, czyli te które byłyby dla mnie korzystniejsze.

Dziękuję Janina.


Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi udzielonej mi na zadane pytanie. Odpowiedź była wyczerpująca i rzeczowa. W przyszłości na pewno będę korzystał z usług tego portalu.

Paweł



W zaistniałem sytuacji może Pan skorzystać z dwóch zwolnień podatkowych:

 

1. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się od podatku „przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny”. Za gospodarstwo rolne stosownie do przepisów ustawy o podatku rolnym uznaje się obszar gruntów stanowiących użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych „o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej”.

 

Szczegółowe określenie, jakie rodzaje gruntów wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, co decyduje o zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu ze sprzedaży takich gruntów, wymaga odniesienia się do klasyfikacji zawartej w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454) oraz załącznika nr 6 do tego rozporządzenia.

 

Stosownie do § 68 ust. 1 tego rozporządzenia do użytków rolnych zalicza się: grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami i rowy.

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>

 

Stwierdzić więc należy, że przedmiotowe zwolnienie obejmuje nie tylko grunty, ale również budynki mieszkalne oraz budynki gospodarcze (inwentarskie), jeżeli są usytuowane na gruntach, które stanowią gospodarstwo rolne.

 

Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest jednak to, aby grunty nie straciły charakteru rolnego w wyniku dokonanej sprzedaży.

 

2. Jeżeli natomiast sprzedana nieruchomość nie stanowiła jednak gospodarstwa rolnego lub też stanowiła gospodarstwo rolne, lecz w wyniku dokonanej sprzedaży utraciła ten charakter (w akcie notarialnym powinien być zapis, czy nabywca nabywa gospodarstwo dla celów rolnych), wówczas może Pan skorzystać ze zwolnienia podatku od odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Nieruchomość tę nabył Pan z chwilą otwarcia spadku, czyli z chwilą śmierci spadkodawcy. W tej sytuacji stosujemy zasady opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości, jakie obowiązywały w dniu nabycia nieruchomości. Do końca 2006 r. odpłatne zbycie nieruchomości nabytej w drodze spadku lub darowizny korzystało ze zwolnienia podatkowego stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o PIT.

 

Z tych względów, ponieważ stosujemy zasady opodatkowania z 2006 r., sprzedaż tejże nieruchomości może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego.

 

Biorąc pod uwagę powyższe, nie ma konieczności szczególnego przeznaczania przychodu ze sprzedaży, aby mógł on korzystać ze zwolnienia podatkowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Lubię To!

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Artur Bubrowiecki

Artur Bubrowiecki

»Podobne materiały

Niewielki przychód a wysokość składek i podatków od działalności gospodarczej


Jakiś czas temu zająłem się zarobkowo myciem samochodów mieszkańców mojego osiedla. Osiągałem niewielkie zarobki. Nie zarejestrowałem tego jako działalności gospodarczej, bo myślałem, że przy przychodzie ok. 400 zł na miesiąc nie trzeba nigdzie zgłaszać takiej działalności (rocznie nie przekroczyłbym kwoty wolnej od odpodatkowania). Ktoś jednak doniósł na mnie do urzędu skarbowego, który wezwał mnie do złożenia wyjaśnień. Chciałbym zapytać, czy mogę prowadzić legalnie taką działalność, ale płacąc niższe stawki ZUS i podatek, skoro zarabiałbym tak niewiele?

Zbycie nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe


Siostry (mama i ciocia) otrzymały darowiznę od swoich rodziców (moich dziadków) w formie domku. Domek został sprzedany przed upływem 5 lat od faktu darowizny i aby uniknąć podatku, mama i ciocia przeznaczyły dokładnie całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży na zakup mieszkania (przy tym złożyły w urzędzie skarbowym oświadczenie, że pieniądze przeznaczają na własne cele mieszkaniowe). Czy w tym momencie jest możliwe dokonanie darowizny tego mieszkania (ciocia przekaże swoją część na mamę, a mama całość na mnie)? Jeśli nie teraz, to kiedy? I jakie są konsekwencje?

Podatek od wygranej w konkursie internetowym


Nasza firma organizuje konkurs internetowy. Fundatorem nagród jest inny podmiot. Przewidujemy 100 nagród o wartości 100 zł dla laureatów konkursu. Czy nagrodzeni są zobowiązani do zapłacenia podatku od otrzymanej kwoty? Nasze wątpliwości budzi interpretacja Ministerstwa Finansów nr DD3/033/19/MCA/11/PK-153.

 

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności a podatek


Na mojej działce ma powstać nowa linia energetyczna. Przedsiębiorca przesyłowy zawarł ze mną umowę, w wyniku której otrzymałam jednorazowe wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności. Czy w związku z tym mam zapłacić jakiś podatek?

 

Wybrane opinie naszych klientów:

06.07.2009

Dziękuję za fachową poradę.

Mariusz

10.12.2009

18.10.2009

Profesjonalnie i szybko.

Polecam Igor.

17.11.2009

Szanowny Panie Łukaszu, naprawdę się nie spodziewałem, ze dostanę tak wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jestem  bardzo zadowolony . Będę korzystał w przyszłości i polecał Państwa usługi znajomym.

Dziękuję Janusz.

13.09.2009

Pan Łukasz Obrał udzielił mi absolutnie profesjonalnej, fachowej i całkowicie wyczerpującej odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie. Jestem zaskoczona, iż mogłam uzyskać tak wiele informacji za pośrednictwem porady on-line a na dodatek za przystępną cenę i w tak krótkim czasie. Anna

23.06.2009

Jestem w pełni zadowolony, odpowiedział Pan w pełni na moje pytanie sugerując jednocześnie sposób na rozwiązanie mojego problemu. Korzystam po raz drugi z Państwa usług.

Dziękuję Jerzy.

07.12.2009

Jestem zadowolony z odpowiedzi. Na pewno następnym razem, gdy będzie taka potrzeba, skorzystam z serwisu eporady24.

Grzegorz

30.07.2009

29.10.2009

Dziękuję pięknie za wyczerpujące informacje. Fachowo i zrozumiale. Jestem bardzo zadowolona. Pozdrawiam serdecznie.

Grażyna

02.07.2009

Odpowiedz była bardzo wyczerpująca, obejmująca całość zagadnienia, jednak miałem problem z otwarciem załączników, jednak myślę że dalej już sobie poradzę. Dziękuję bardzo i myślę że to nie ostatni nasz kontakt, gdyż jestem bardzo zadowolony z państwa usług.

Z pozdrowieniami Stanisław.

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik