obramowanie
poradapodatkowa.pl | Podatek od spadków i darowizn | Wszystkie | Pytanie i odp.
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Popularne artykuły
Popularne pytania
Najnowsze artykuły
Najnowsze pytania
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

Opublikowane: 21.10.2009

Autor: Aleksander Słysz

Podatek od sprzedaży nieruchomości ze spadku

Sprzedałem w 2008 r. budynki mieszkalne i zabudowania gospodarcze uzyskane w spadku po rodzicach. Tato zmarł w 1994 r., a mama w 2007. Z tego, co się dowiadywałem, to nie płaci się podatku od sprzedaży spadku sprzed 2007 r., a po 1 stycznia 2007 r. już tak! Jak to rozgraniczyć? Czy muszę płacić podatek?

Wybrane Opinie Klientów

Serwis godny polecenia!!! Dziękuję serdecznie za pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Odpowiedzi na wiele moich pytań były jasne (dla mnie laika), fachowe, wyczerpujące i udzielane w bardzo krótkim czasie. Pozdrawiam serdecznie.

Magda

 

 


Jestem w pełni usatysfakcjonowany odpowiedzią. W sposób prosty i zwięzły udzielono mi informacji o, moim zdaniem, niezwykle skomplikowanej sytuacji. Okazało się, że ani nie jest tak zawiła ani tak trudna. Wyczerpującą odpowiedź otrzymałem w ciągu kilku godzin.

Dziękuję i polecam Krzysztof.


Dziękuję za wyczerpujące informacje. Odpowiedź jest w najwyższym stopniu profesjonalna i szybka. Oceniam Porady Prawne ePorady24.pl na bardzo dobry.
Adam


Szybko i profesjonalnie! Polecam!

Michał




Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim”  w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!

Stały klient Tomasz.



Przemyślana i wyczerpująca odpowiedź. Dziekuję bardzo. Poza tym profesjonalne podejście i szybka obsługa. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z usługi.

Andrzej


Dziękuję za udzieloną poradę prawną. Konkretnie, zrozumiale i szybko!

Z poważaniem, Mariusz


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu z 1994 r.) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży budynków bądź ich części, udziału w nieruchomości, lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości, gruntów, prawa wieczystego użytkowania, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w całości – jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

 

Zgodnie z obowiązującym prawem spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – Dz. U. 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) Nabycie części spadku nastąpiło w 1994 r., kiedy to zmarł pierwszy ze spadkodawców, zatem nabycie części nieruchomości miało miejsce w 1994 roku.

 

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. (69) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>

 

Zatem w Pana przypadku minęło ponad 5 lat od momentu, w którym nastąpiło nabycie, co pozwala twierdzić, że przychód ze sprzedaży nieruchomości w ogóle nie powstanie.

 

Co do spadku nabytego w 2007 r. – otóż od 1 stycznia 2007 r. sprzedaż nieruchomości wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego od dochodu z tej sprzedaży. Stanowi tak art. 30e, zgodnie z którym od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

 

Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19 a kosztami (ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw).

 

Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania, oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Lubię To!

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Aleksander Słysz

Aleksander Słysz – magister prawa, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2004 roku zajmuje się szeroko rozumianą problematyką podatkową, w tym: postępowaniami podatkowymi, kontrolą podatkową, podatkami pośrednimi i bezpośrednimi... więcej informacji »

»Najczęściej czytane pytania w dziale

31.07.2012 |

Zgłoszenie do urzędu skarbowego nabycia spadku

27.10.2009 |

Darowizna nieruchomości a skarga pauliańska

21.10.2009 |

Podatek od sprzedaży nieruchomości ze spadku

06.06.2012 |

Druk SD-Z2

29.10.2009 |

Podatek od spadku po 4 latach

»Najnowsze pytania w dziale

30.07.2014 |

Darowizna na rzecz osoby z trzeciej grupy podatkowej

21.07.2014 |

Przekazanie darowizny na rzecz córki będącej w związku małżeńskim

09.07.2014 |

Podatek po podziale majątku dorobkowego

01.07.2014 |

Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny?

11.06.2014 |

Data otrzymania darowizny a obowiązek podatkowy

»Najczęściej czytane artykuły w dziale

03.03.2008 | Zwolnienie od podatku dochodowego sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku przed 01.01.2007 r.
19.02.2009 | Szczegółowe zasady obliczania odsetek i opłaty prolongacyjnej w 2009 roku
14.09.2009 | Skutki niezgłoszenia darowizny do opodatkowania
08.09.2009 | Podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn
02.10.2009 | Opieka nad spadkodawcą jako warunek skorzystania z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn

»Najnowsze artykuły w dziale

02.12.2009 | Opieka nad spadkodawcą jako warunek skorzystania z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn
02.10.2009 | Opieka nad spadkodawcą jako warunek skorzystania z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn
14.09.2009 | Skutki niezgłoszenia darowizny do opodatkowania
11.09.2009 | Podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn świadczeń powtarzających się
08.09.2009 | Podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn

Wybrane opinie naszych klientów:

06.10.2009

13.10.2009

Uważam, że odpowiedź jest wyczerpująca, rozważa  różne możliwości. Podoba mi się, że prawnik podpowiada lepsze rozwiązania, czyli te które byłyby dla mnie korzystniejsze.

Dziękuję Janina.

03.12.2009

Znakomita forma udzielania porad prawnych. Otrzymałem informacje kompetentne, rzeczowe i w przystępnej formie. Możliwość zadawania dodatkowych pytań stwarza możliwość rozwiania wszelkich wątpliwości.

Z poważaniem, Stanisław

01.10.2009

Dziękuję Panu Łukaszowi Poczyńskiemu za wyczerpującą odpowiedż.

Pozdrawiam Małgosia.

04.08.2009

Mądre i konkretne odpowiedzi.

Dziękuję Grażyna.

03.08.2009

Uprzejmie dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Dostarczone informacje były kompletne i zrozumiałe, a czas odpowiedzi na dodatkowe pytania błyskawiczny. Polecam tą formę pomocy prawnej - daje ona więcej czasu na przemyślenie odpowiedzi i wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości w zrozumieniu problemu.

Daniel

 

10.11.2009

Szybka i rzeczowa odpowiedź dziękuję.

Tomasz

25.09.2009

Dziękuję bardzo P. Elizie Rumowskiej i P. Katarzynie Ostrowskiej za szybką ,konkretną i wyczerpującą  poradę oraz pomoc. Muszę przyznać, że po raz pierwszy korzystałem z porady prawnej przez internet. Jestem zadowolony na tym etapie... mam nadzieję, że nurtująca mnie sprawa będzie zakończona pomyślnym wynikiem dla mnie i w końcu będę mógł powiedzieć - zwyciężyła sprawiedliwość nie prywata i ignorancja władzy.

Piotr

17.07.2009

Bardzo dziękuję za sporządzenie pisma i odpowiedź na moje pytania. Wszystkim, którzy potrzebują fachowej pomocy polecam ePorady24.

Mariusz

06.12.2009

Dziękuję bardzo za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Gorąco polecam !!!!

Magda

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Katalog orzeczeń | Słowa kluczowe | Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik