obramowanie
poradapodatkowa.pl | Podatek dochodowy | Wszystkie | Pytanie i odp.
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Opublikowane: 14.12.2009

Autor: Łukasz Obrał

Podatek od zachowku

Otrzymałam zachowek w wysokości 24 000 zł. Czy mam od zachowku odprowadzić podatek, a jeśli tak, to w jakiej kwocie i do kiedy?

Wybrane Opinie Klientów

Serdecznie dziękuję Pani Annie Jędrzejczak! Jestem bardzo zadowolona z udzielonych przez nią odpowiedzi – szybko i profesjonalnie. Otrzymałam również wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie dodatkowe pytania! Bardzo fajna usługa, warto z niej skorzystać jeżeli pojawia się taka konieczność. Wysyłałam swoje zapytanie również do kilku innych biur prawnych świadczących usługi online, jednak nie byłam przekonana do nich bez względu na niższy koszt porady, gdyż dłużej się czekało na wycenę, strona była nie zbyt przejrzysta i nie wiedziałam jak załączyć całą umowę do wglądu. W razie potrzeby  na pewno zwrócę się do Państwa ponownie. Również będę polecać znajomym :)

Elena


Dziękuję za fachową poradę.

Mariusz


Za odpowiedź prawnika wystawiam ocenę najwyższą - nie spodziewałem się aż tak głębokiej analizy. Jest przejrzysta i w zupełności wystarczająca. Funkcjonowanie serwisu - ocena nieco niższa, dobra (4), bo w sezonie urlopowym występują opóźnienia. Nie ma sensu obiecywać niczego w sytuacji, gdy istnieją realne zagrożenia nie dotrzymania terminów. Lepiej od razu dodać w regulaminie zapis informujący o możliwych perturbacjach; jak sformułować taki zapis to już zadanie prawników i specjalistów od PR. Generalnie jestem zadowolony z usługi i nie wykluczam skorzystania w przyszłości z podobnych usług.
Pozdrawiam zespół Igor.
[Bardzo przepraszamy za opóźnienie w odpowiedzi – sezon urlopowy faktycznie w pełni i przytrafia się nam nie wyrobić w terminie w skomplikowanych sprawach o czym zawsze informujemy. Mirek Kielar serwis www.ePorady24.pl]


Bardzo profesjonalna, rzetelna i szybka obsługa.
Polecam Marta.


Dzięki, po prostu profesjonalnie.

Rafał


Przyznam ze po raz pierwszy korzystałam z porady prawnej przez internet. Dziękuję całemu zespołowi a w szczególności panu Łukaszowi Poczyńskiemu za wyczerpującą odpowiedz na moje pytania. Polecam gorąco serwis ePorady24.pl.Myślę ze jeszcze skorzystam z porad tego serwisu.

Pozdrawiam Monika.


Porady na bardzo wysokim poziomie a możliwość zadawania pytań w ramach tej samej odpłatności, doprowadza do 100% wyjaśnienia problemu.

Serdzecznie dziekuję Maria.


Odpowiedz była bardzo wyczerpująca, obejmująca całość zagadnienia, jednak miałem problem z otwarciem załączników, jednak myślę że dalej już sobie poradzę. Dziękuję bardzo i myślę że to nie ostatni nasz kontakt, gdyż jestem bardzo zadowolony z państwa usług.

Z pozdrowieniami Stanisław.


Problem, z którym się zwróciłam został potraktowany bardzo poważnie i otrzymałam bardzo fachową i wyczerpującą poradę. Jestem bardzo zadowolona i polecam ten sposób korzystania z usług prawnych, gdyż jest szybki i bardzo wygodny.

Anna


Bardzo dziękuję za pomoc. Otrzymałem w pełni satysfakcjonujące mnie odpowiedzi.

Mariusz


Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu.

 

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 2a ustawy przy nabyciu zachowku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zaspokojenia roszczenia lub jego części.

 

Natomiast zgodnie z ust. 4 art. 6 ustawy, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycia nie zgłosi się do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia zachowku.

 

Osoby nabywające prawa majątkowe lub własność rzeczy tytułem zachowku są osobami uprawnionymi do skorzystania z zupełnego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn przewidzianego w art. 4a ustawy. Aby z tego zwolnienia skorzystać, niezbędne jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego (a więc od dnia sporządzenia pisma stwierdzającego nabycie praw majątkowych (ugody) lub od dnia zaspokojenia Pani roszczenia o zachowek). Zgłoszenie składa się na druku SD-Z2.

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>

 

Ze względu na brzmienie art. 6 ust. 1 pkt 2a ustawy przy nabyciu tytułem zachowku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zaspokojenia roszczenia lub jego części. Aby skorzystać z ulgi, musi Pani zgłosić w urzędzie skarbowym nabycie praw majątkowych w terminie miesiąca od zaspokojenia Pani roszczenia, a więc od dnia otrzymania zachowku.

 

Muszę jednak wskazać, że urząd skarbowy może stwierdzić, że na podstawie art. 6 ust. 4 Pani obowiązek podatkowy powstał w chwili zawarcia ugody sądowej w sprawie zachowku i od tego dnia należało liczyć okres do zgłoszenia nabycia praw majątkowych tytułem zachowku. Wynika to z różnych interpretacji prawa podatkowego. Ugoda sądowa stwierdza bowiem nabycie przez Panią praw majątkowych tytułem zachowku. Od chwili sporządzenia ugody sądowej biegnie więc termin miesięczny do zgłoszenia nabycia praw majątkowych w drodze zachowku.

 

Ze względu na rozbieżności interpretacyjne, które występują pomiędzy różnymi urzędami skarbowymi, warto zasięgnąć informacji w Pani urzędzie skarbowym, jaki termin w Pani przypadku urząd skarbowy potraktuje jako datę powstania obowiązku podatkowego.

 

Niestety prawo podatkowe jest bardzo nieścisłe i może być interpretowane na wiele sposobów.

 

Należy pamiętać, że zwolnienie dotyczy tylko zachowku ze spadku otwartego po 1 stycznia 2007 r., a więc spadków otwartych po wprowadzeniu ulgi przewidzianej w art. 4a ustawy. Otwarcie spadku następuje w chwili śmierci spadkodawcy.

 

Jeżeli więc śmierć Pani ojca nastąpiła przed 1 stycznia 2007 r., to nie będzie Pani mogła skorzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 4a ustawy. Będzie na Pani ciążył obowiązek zapłaty podatku.

 

W ciągu miesiąca od powstania obowiązku podatkowego (zaspokojenia roszczenia lub jego części) ma Pani obowiązek złożyć do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (na druku SD-3).

 

Podatek, jaki będzie Pani musiała ponieść w sytuacji, kiedy otwarcie spadku nastąpiło przed 1 stycznia 2007 r., będzie obliczony w następujący sposób.

 

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. W Pani przypadku będzie to kwota 24 000 zł.

 

Od tej kwoty należy odliczyć kwotę 9637 zł, ponieważ stosownie do art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podlega nabycie przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej (tak jak Pani), od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9637 zł.

 

Według art. 15 ust. 1 ustawy podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku. W Pani przypadku podatek będzie obliczony od kwoty 14 363 zł (24 000 zł – 9637 zł).

 

Dla takiej kwoty – stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy – podatek wynosi 308,30 zł i 5% nadwyżki ponad 10 278 zł (4085 zł). Tak więc wysokość podatku będzie wynosiła łącznie 512,55 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Lubię To!

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Łukasz Obrał

Łukasz Obrał – mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych... więcej informacji »

»Podobne materiały

Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego


Sprzedałem niedawno gospodarstwo wraz z budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość stanowiła spadek (spadkodawca zmarł w 2006 r.) należący do mnie i do moich niepełnoletnich dzieci. We wrześniu otrzymałem decyzję urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku. Czy mogę za pieniądze ze sprzedaży kupić dwa mieszkania, w tym jedno dla starszej córki, która wkrótce się usamodzielni?

Niewielki przychód a wysokość składek i podatków od działalności gospodarczej


Jakiś czas temu zająłem się zarobkowo myciem samochodów mieszkańców mojego osiedla. Osiągałem niewielkie zarobki. Nie zarejestrowałem tego jako działalności gospodarczej, bo myślałem, że przy przychodzie ok. 400 zł na miesiąc nie trzeba nigdzie zgłaszać takiej działalności (rocznie nie przekroczyłbym kwoty wolnej od odpodatkowania). Ktoś jednak doniósł na mnie do urzędu skarbowego, który wezwał mnie do złożenia wyjaśnień. Chciałbym zapytać, czy mogę prowadzić legalnie taką działalność, ale płacąc niższe stawki ZUS i podatek, skoro zarabiałbym tak niewiele?

Zbycie nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe


Siostry (mama i ciocia) otrzymały darowiznę od swoich rodziców (moich dziadków) w formie domku. Domek został sprzedany przed upływem 5 lat od faktu darowizny i aby uniknąć podatku, mama i ciocia przeznaczyły dokładnie całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży na zakup mieszkania (przy tym złożyły w urzędzie skarbowym oświadczenie, że pieniądze przeznaczają na własne cele mieszkaniowe). Czy w tym momencie jest możliwe dokonanie darowizny tego mieszkania (ciocia przekaże swoją część na mamę, a mama całość na mnie)? Jeśli nie teraz, to kiedy? I jakie są konsekwencje?

Podatek od wygranej w konkursie internetowym


Nasza firma organizuje konkurs internetowy. Fundatorem nagród jest inny podmiot. Przewidujemy 100 nagród o wartości 100 zł dla laureatów konkursu. Czy nagrodzeni są zobowiązani do zapłacenia podatku od otrzymanej kwoty? Nasze wątpliwości budzi interpretacja Ministerstwa Finansów nr DD3/033/19/MCA/11/PK-153.

 

Czy mogę sprzedać mieszkanie i kupić dom?


Czy mogę sprzedać mieszkanie własnościowe (zmiana na takie ze statusu spółdzielczo-lokatorskiego miała miejsce w 2012 r.) i kupić dom? Czy w tej sytuacji urząd będzie domagał się 19% podatku od sprzedaży mieszkania?

Wybrane opinie naszych klientów:

14.12.2009

Otrzymałem bardzo wyczerpujące i konkretne odpowiedzi na moje pytania, jestem w pełni usatysfakcjonowany. Bardzo dziękuję Pani prawnik E. Rumowskiej za wyjątkową cierpliwość oraz wyczerpujące i zrozumiałe odpowiedzi na pytania dodatkowe. Usługa na najwyższym poziomie. Gorąco polecam tą formę e-porady wszystkim, którzy oczekują profesjonalnej i rzetelnej odpowiedzi na swoje problemy, oszczędzając przy tym czas i pieniądze.

Z poważaniem, Wiesław

25.07.2009

Unikalnie sprawna technika udzielania porad prawnych. Tempo otrzymania odpowiedzi niemożliwe w odniesieniu do tradycyjnych kancelarii.

Bardzo dziękuję Marzena.

10.11.2009

29.11.2009

03.08.2009

Dziękuję za poradę prawną. Rzetelnie przedstawione informacje, pomogły mi w podjęciu dalszych działań.

Piotr

 

06.12.2009

Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę i rozwiązanie moich wątpliwości. Z przyjemnością skorzystam z Waszych porad.

Z poważaniem, Marek

16.10.2009

22.11.2009

Odpowiedz była niemal natychmiastowa. Porada w 100% fachowa i satysfakcjonująca. Polecam serdecznie wszystkim!!!

Antonia

23.06.2009

12.06.2009

Dziękuję za pomoc w tak szybkim terminie i cierpliwość.

Grażyna

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik