Kategoria: Podwójne opodatkowanie

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podatki w Polsce czy Kanadzie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-01-15

Od 2008 r. mieszkam w Kanadzie, gdzie pracuję i płacę podatki. W Polsce posiadam dwa mieszkania, oba ponad 5 lat. Co z podatkami w przypadku sprzedaży tych nieruchomości? Czy nie będę musiał w ogóle płacić podatku – ani w Polsce, ani w Kanadzie?

Aleksander Słysz

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy), a za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) m.in. z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości. Powyższe wynika z art. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zasadę tę stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Obecnie obowiązuje konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem, podpisana w Ottawie dnia 14 maja 2012 r. Konwencja ta zastąpiła umowę między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzoną w Warszawie dnia 4 maja 1987 r.

Artykuł 6 ust. 1 i ust 4 obowiązującej konwencji stanowi, że dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Kanadzie z majątku nieruchomego położonego w Polsce może być opodatkowany w Polsce jednakże tylko w przypadku Kanady, postanowienie powyższe stosuje się również do dochodu z przeniesienia własności majątku nieruchomego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z art. 13 ust. 1 konwencji „zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Kanadzie z tytułu przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6 i położonego w Polsce, mogą być opodatkowane w Polsce”.

Proszę zauważyć, że oba powyższe rozwiązania nie stanowią, że dochód nie podlega opodatkowaniu w Kanadzie a jedynie stanowią, że może podlegać opodatkowaniu w Polsce. Decyduje tu zwrot „może być opodatkowany”, nie posłużono się bowiem zwrotem „jest opodatkowany tylko”. W Polsce podatku Pan nie zapłaci bowiem odpłatne zbycie nieruchomość nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 konwencji „w przypadku Kanady, podwójnego opodatkowania unika się w następujący sposób:

(a) z uwzględnieniem istniejących postanowień prawa Kanady dotyczących potrąceń od podatku należnego do zapłaty w Kanadzie, podatku zapłaconego na terytorium leżącym poza Kanadą oraz z uwzględnieniem każdej następnej zmiany tych postanowień – które nie naruszą zawartej tu ogólnej zasady – chyba że większe potrącenie lub zwolnienie podatkowe zostanie przewidziane w ustawodawstwie Kanady, podatek płatny w Polsce od zysków, dochodów lub przychodów powstających w Polsce zostanie potrącony od jakiegokolwiek podatku kanadyjskiego płatnego od takich zysków, dochodów lub przychodów; oraz

(b) jeżeli, zgodnie z jakimkolwiek postanowieniem niniejszej Konwencji, dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Kanadzie jest zwolniony z opodatkowania w Kanadzie, wówczas Kanada może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu, uwzględnić zwolniony dochód”.

Jak zatem z powyższego wynika w Polsce, nie zapłaci Pan podatku, natomiast brak jest w konwencji zwolnienia od opodatkowania takiego dochodu w Kanadzie i w tym zakresie decydować będzie wewnętrzne prawo Kanady.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Czy muszę płacić podatki w Polsce?

Od ok. 20 lat mieszkam i pracuję w Danii (tu płacę podatki). Nigdy nie rozliczałam się w Polsce, choć jestem tam zameldowana. Czy muszę płacić podatki w Polsce?

Czy rozliczyć się w Polsce z zarobków w Niemczech?

Od kilku miesięcy jestem zameldowana w Niemczech, a od niedawna na tzw. mini job, zarabiam 450 euro i jest to kwota nieopodatkowana w Niemczech. Mój mąż dostał pracę etatową w Niemczech. Zaraz po nowym roku złożył PIT-28 (był ryczałtowcem). Nie mamy zamiaru wracać do Polski, ale mamy mieszkanie własnościowe i tam jesteśmy zameldowani na stałe. Czy powinniśmy się rozliczyć dodatkowo w Polsce z zarobków w Niemczech? Dodam jeszcze, że byliśmy rolnikami. Ziemia nadal należy do męża. Czy mąż nie popełnił błędu, wysyłając rozliczenie roczne z podatku w Polsce, nie rozliczając się z dochodów w Niemczech?

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca a podatek PCC

Moja siostra po kilkudziesięciu latach zamieszkiwania w USA, wróciła do Polski i chce kupić mieszkanie. Nawet znaleźliśmy już dobrą ofertę. Siostra potrzebuje jednak zgody na zakup od Ministra Spraw Wewnętrznych. Zaproponowano zakup mieszkania na drugą siostrę, a po otrzymaniu pozwolenia z MSW przepisanie lub sprzedanie mieszkania siostrze z USA. Pytania: 1. Jak uniknąć podwójnego podatku PCC (2%) przy opisanych procedurach? 2. Jak zminimalizować ryzyko, że siostra z Polski wywiąże się z umowy i odsprzeda lub przepisze mieszkanie siostrze z USA, która faktycznie daje pieniądze na jego zakup?

Powrót do Polski i rozliczenie dochodów zagranicznych

Od 6 lat nieprzerwanie mieszkam i pracuję w UK, płacę tam podatki, tam toczy się moje życie prywatne i służbowe. W Polsce spędzam jedynie urlop. Jestem kawalerem, mam w Polsce rodziców, nadal w domu rodzinnym jestem zameldowany. Posiadam konto bankowe w Polsce wraz z lokatami.  Moje pytanie dotyczy rozliczenia dochodów zagranicznych, bo noszę się z zamiarem powrotu do Polski i kupna mieszkania. Nie składałem dotychczas NIP-3 do urzędu skarbowego. Czy w mojej sytuacji podlegam obowiązkowi podatkowemu w Polsce z tytułu tak zwanego środka interesów życiowych? Czy moje paski z wypłat oraz wyciągi z banku w UK wystarczą, aby udowodnić, że zarobiłem te pieniądze w UK na kupno mieszkania?

Aktualizacja adresu zamieszkania dla celów podatkowych z opóźnieniem

Od listopada 2013 r. jestem rezydentką Szwajcarii. Przez pierwsze półrocze 2013 r. jeszcze pracowałam w Polsce i oczywiście rozliczyłam się z tego roku w Polsce. O stycznia 2014 r. pracuję w Szwajcarii i rozliczam się tutaj z podatków. Nurtuje mnie jedna kwestia. Co prawda wysłałam do US rozliczenie z 2013 r., ale nie poinformowałam o zmianie miejsca zamieszkania. Ponadto nadal zameldowana jestem w Polsce (nigdy się nie wymeldowałam). Zapewne powinnam była to zrobić w momencie przeprowadzki do innego kraju. Czy powinnam zaktualizować te dane teraz? Jak to ewentualnie zrobić i czy mogę ponieść jakieś konsekwencje?

Renta francuska na polskim koncie

Z tytułu pracy na rzecz rządu francuskiego otrzymuję emeryturę francuską, która jest opodatkowana we Francji. Posiadam podwójne obywatelstwo francuskie i polskie. Przez dłuższy czas miejscem mojego zamieszkania była Francja, ale od kilku lat coraz częściej przebywam z żoną w Polsce. Emeryturę przez dłuższy czas odbierałem z konta bankowego we Francji, na które francuski „ZUS” je przelewał. Od niedawna zleciłem przelewanie emerytury na konto w banku w Polsce, co spowodowało, że urząd skarbowy natychmiast zainteresował się mną i wysyła na adres mojej mamy (gdzie już od kilkudziesięciu lat nie przebywam) wezwania. Mam przeczucie, że chcą opodatkować moją francuską emeryturę w Polsce podatkiem dochodowym. Podkreślam, że nie uzyskuję żadnych dochodów w Polsce. Czy urząd skarbowy może opodatkować moją francuską emeryturę w Polsce?

Emerytura francuska

Pan jest obywatelem francuskim. Mieszka w Polsce i jest tu zameldowany od dłuższego czasu. Osiągnął dochody w Polsce w 2012 roku w wysokości brutto 3200 zł, otrzymuje również emeryturę francuską. Jak powinien się rozliczyć i czy od emerytury francuskiej musi zapłacić podatek dochodowy w Polsce?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.037101984024048 sek.