Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podatkowe skutki sprawy spadkowej

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2016-06-24

W 2002 r. siostra mojej mamy żyjąca w Anglii przepisała na mnie połowę domu. W 2014 r. zmarła, a swoją część przekazała w testamencie innym osobom. W tym roku dom sprzedaliśmy. Jakie dokumenty muszę złożyć w urzędzie skarbowym? Jaki grozi mi podatek? Jak się ewentualnie od niego uchronić?

Bogusław Nowakowski

Jak domniemywam:

  • jest Pan obywatelem polskim,
  • mieszka Pan w Polsce,
  • w Polsce rozlicza się Pan z podatków,
  • mieszkanie także znajduje się w Polsce.
  • mieszkanie to ma kilku współwłaścicieli,
  • jednym z tych współwłaścicieli jest Pan,
  • Pan został współwłaścicielem w roku 2002 (darowizna),
  • pozostałe osoby zostały współwłaścicielami w roku 2014 w wyniku spadkobrania testamentowego po siostrze Pana mamy (ona była obok Pana dotychczas drugim współwłaścicielem mieszkania).

Stawia Pan pytania o swoją sytuację podatkową. Wskażę, że stosownie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż nieruchomości (w tym mieszkania) stanowi źródło przychodu dla właściciela i co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ustawa ta stanowi:

„Art. 10. 1. Źródłami przychodów są: (…)

8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

    – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a–c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany”.

Jak widać, ustawa zawiera zastrzeżenie „jeżeli”, co oznacza, że sprzedaż mieszkania podlega opodatkowaniu, o ile spełnione są warunki wskazane po słowie „jeżeli”. Warunki te to:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  • odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej,
  • odpłatne zbycie mieszkania zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z opisu sytuacji wynika, że nabycie przez Pana udziału w mieszkaniu nastąpiło w roku 2002. Obecnie mamy rok 2015. A zatem od roku nabycia do roku sprzedaży upłynęło ponad 5 lat. Reasumując – sprzedaż w 20015 r. przez Pana udziału w mieszkaniu nabytego w 2002 r. nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Cały dochód, jaki Pan uzyskał z tytułu sprzedaży swego udziału w mieszkaniu, jest wolny od podatku dochodowego. W związku z tym:

  • nie musi Pan składać żądnych deklaracji lub zeznań podatkowych związanych ze sprzedażą udziału w mieszkaniu,
  • nie zapłaci Pan żadnego podatku dochodowego,
  • nie musi Pan podejmować żadnych działań w celu zmniejszenia podatku lub uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Darowizna od rodziców i dziadków

Planuję zakup mieszkania. Rodzina zaoferowała mi pomoc i chęć przekazania darowizny pieniężnej na jego zakup. W internecie przeczytałam, że są limity kwot darowizn wolnych od podatku. Czy jeżeli będę chciała podpisać umowy darowizny z obojgiem rodziców oraz dziadkami, to czy kwotą wolną od podatku będzie 4 x 9000 zł, czy 19 000 zł od wszystkich z I grupy pokrewieństwa?

Czy urząd skarbowy naliczy podatek od zasiedzenia?

Na mocy postanowienia sądu w 1999 r. rodzice nabyli nieruchomość przez zasiedzenie, nie został zapłacony podatek do US. Rodzice zmarli, jestem jedynym spadkobiercą. Chciałbym uzyskać poświadczenie dziedziczenia u notariusza, aby dokonać wpisu do KW (nie był jeszcze wykonany). Pytanie: czy urząd skarbowy naliczy podatek od zasiedzenia, czy uległ on przedawnieniu?

Darowizny – oddzielny limit od każdego rodzica

Chcemy z mężem przekazać synowi darowiznę w postaci samochodu osobowego o wartości ok. 15 000 zł. Nie mamy rozdzielności majątkowej, ale w dowodzie rejestracyjnym wozu figuruje tylko mąż, gdyż ja nie mam prawa jazdy. Czy możemy podarować samochód oboje? Jeśli tak, to czy musimy zgłaszać ten fakt do urzędu skarbowego? 15 000 : 2 nas dwoje = 7500 zł i jest to mniej niż kwota wolna od podatku, czyli 9637 zł?

Sankcje związane z niezgłoszeniem darowizny

W 2011 roku zakupiłem przy wsparciu rodziców mieszkanie od dewelopera. Mieszkanie jest zapisane na mnie, przy czym wkład pieniężny został rozłożony po połowie. Na około 2/3 wartości mieszkania został zaciągnięty kredyt (spłacony również po połowie), którego spłata została zakończona przed terminem. Nie zgłaszałem żadnej darowizny do US. Do tej pory nie otrzymałem żadnych pism jednak przypadkiem dowiedziałem się, że trzeba było to zgłosić. Czy w związku z tym grożą mi jakieś sankcje? Co powinienem zrobić, aby zminimalizować ewentualne straty z tym związane?

Samochód w spadku a podatek

Po śmierci ojca otrzymaliśmy w spadku samochód. Spadkobiercami są żona i dzieci. Samochód został sprzedany i każdy ze spadkobierców otrzymał po 3 tys. zł. Czy tę kwotę należy umieścić w PIT jako dochód? Od śmierci ojca minął rok.

Darowizna i niejednoznaczny zapis w akcie notarialnym

Moi rodzice darowali mi mieszkanie. W akcie notarialnym niejednoznacznie napisano, czy wchodzi ono do mojego majątku osobistego czy jest wspólne z mężem. Sąd wpisał nas obje do księgi wieczystej. Mąż jednak nie zapłacił podatku. Czy powinien to zrobić?

Zapomniałam zgłosić pożyczkę w US, co robić?

Rodzice sfinansowali dziecku 90% mieszkania. 1/2 tej kwoty jako darowizna została zgłoszona do US zaraz po fakcie przelania wpłaty na moje konto bankowe. Pozostała część (przekracza ustawową kwotę wolną od podatku) miała być jako pożyczka. Wpłata poszła do spółdzielni mieszkaniowej z konta rodziców, jak tylko otrzymali kredyt. To było 2 lata temu. Teraz, porządkując sprawy dokumentacji mieszkania, odkryłam, ze zapomniałam zgłosić to do US. I co teraz? Co zrobić, żeby zminimalizować straty? Zgłosić to jako pożyczkę czy może jednak darowiznę. Jaki podatek mnie czeka?

Wsparcie finansowe dla rodziców mieszkających za granicą a podatek w Polsce

Moi rodzice mieszkają na stałe za granice w Niemczech. Mają również polskie obywatelstwo, ale bez dowodów osobistych i bez zameldowania w Polsce. Chciałbym ich wesprzeć finansowo i przelać na ich niemieckie konto pieniądze na pokrycie kosztów prywatnego leczenia – 10 tys. euro. Jeśli zgłoszę do polskiego US fakt darowizny, czy powstanie obowiązek podatkowy z związku z tym, że rodzice mieszkają za granicą?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.018996953964233 sek.