obramowanie
poradapodatkowa.pl
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Popularne artykuły
Popularne pytania
Najnowsze artykuły
Najnowsze pytania
Wartościowe linki
z innych dziedzin prawa
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

Opublikowane: 09.06.2006

Autor: Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Czy na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT Spółka jako...

Sygnatura: 1471/NUR2/443-115/1/06/JP

Czy na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT Spółka jako podmiot finansujący ma prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług przy dostawie przedmiotu leasingu, przy nabyciu którego finansującemu nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli przedmiot był wykorzystywany wcześniej w umowie leasingu finansowego, leasingu operacyjnego lub najmu przez okres przekraczający 6 miesięcy?

Wybrane Opinie Klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług  nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi  ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.

Zbyszek


Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.

Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.

Pozdrawiam i do miłego, Henryk


Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!

Małgorzata


Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.

Jacek


Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!

Zbyszek


Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim”  w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!

Stały klient Tomasz.


Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez  maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.

Iwona


Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.

Agnieszka


Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.

Anna


Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.

Serdecznie dziękuje i pozdrawiam Krzysztof.


Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.

Danuta


Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.

Maciej


Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!

Tomasz


Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!

Małgosia


Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.

Joanna


Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.

Roman


BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.

Zbyszek.


Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.

Pozdrawiam serdecznie, Jarek


Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.

Pozdrawiam, Piotr


Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.

Dziękuję i pozdrawiam cały zespół, Roksana


Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

Krzysztof

 


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. Czy na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT Spółka jako podmiot finansujący ma prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług przy dostawie przedmiotu leasingu, przy nabyciu którego finansującemu nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli przedmiot był wykorzystywany wcześniej w umowie leasingu finansowego, leasingu operacyjnego lub najmu przez okres przekraczający 6 miesięcy?, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

 


postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności Spółki (Finansującego) są między innymi: leasing finansowy, wynajem maszyn i urządzeń oraz wynajem nieruchomości. W przypadku umów zwyczajowo nazywanych "leasingiem operacyjnym" (przedmiot których amortyzowany jest przez Finansującego) umowy te spełniają kryteria określone w art. 17b ust. 1 oraz odpowiednio w przypadku umów zwyczajowo nazwanych "leasingiem finansowym" (amortyzacja przedmiotu leasingu znajduje się po stronie korzystającego), umowy te zgodne są z postanowieniami art. 17f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto Spółka zawiera również umowy najmu.

Nabywając przedmioty do umów leasingu lub najmu zdarza się, że Podatnik nie korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego, gdyż przedmioty te są towarami używanymi, czyli przy nabyciu spełniają warunek określony w art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Finansujący wykorzystuje nabyte przedmioty w ramach działalności gospodarczej (leasing finansowy, operacyjny, wynajem) w celu wykonywania działalności opodatkowanej właściwą stawką VAT. Po zakończonej umowie leasingu operacyjnego Podatnik sprzedaje nabyte przedmioty albo dotychczasowemu Korzystającemu albo osobie trzeciej. Po zakończonej umowie leasingu finansowego Finansujący przenosi własność przedmiotu leasingu na korzystającego bez dodatkowego świadczenia. Natomiast po rozwiązanej umowie leasingu operacyjnego lub rozwiązanej umowie leasingu finansowego, czyli umowie przedterminowo zakończonej wskutek nie wywiązywania się korzystającego z postanowień umowy, Finansujący sprzedaje nabyte przedmioty lub oddaje je w ponowny leasing na podstawie nowej umowy zawartej z innym korzystającym.

Zdaniem Spółki Finansujący ma prawo skorzystać ze zwolnienia przysługującego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, w tym dla przedmiotów będących tzw. pozostałymi towarami, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Finansujący oddając przedmiot do umowy leasingu lub najmu używa go w działalności gospodarczej. Zdaniem Spółki niemożność zastosowania zwolnienia z opodatkowania w przypadku sprzedaży doprowadziłaby do podwójnego opodatkowania czynności dotyczących tego samego towaru. Definicja "używania przez podatnika dokonującego ich dostawy" nie oznacza fizycznego wykorzystania przez podatnika, ale oznacza wykorzystywanie przez podatnika w działalności gospodarczej. Finansujący nabywając przedmiot do umowy leasingu wykorzystuje go w działalności gospodarczej, potwierdza to również przysługujące mu prawo do amortyzowania przedmiotu.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przesłankami, od których spełnienia uzależnione jest skorzystanie z powyższego zwolnienia są:

1. czynność winna stanowić dostawę towarów;

2. przedmiot dostawy towarów muszą stanowić towary używane;

3. w stosunku do towarów stanowiących przedmiot dostawy dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie sie przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy o VAT przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:

1. budynki lub budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej pół roku;

2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Dodatkowo należy wskazać przepis art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym, zwolnienia, o którym mowa wyżej nie stosuje się do dostawy budynków, budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Nie przysługiwanie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony występuje m. in. w sytuacji gdy nabycie nastąpiło od podatnika, który dostawę tego towaru traktował jako korzystającą ze zwolnienia przedmiotowego od VAT np. jako dostawę towaru używanego.

Jak wynika z definicji towarów używanych ustawodawca wprowadził odmienne zasady obliczania terminu do zakwalifikowania towarów do towarów używanych w zależności od tego czy kwalifikowanie dotyczy budynków i budowli lub ich części, czy też pozostałych towarów. W przypadku budynków i budowli lub ich części istotny jest moment zakończenia budowy tych obiektów oraz spełnienie warunku, o którym mowa w cytowanym art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.

W przypadku natomiast pozostałych towarów decydujące znaczenie ma półroczny okres używania ich przez podatnika dokonującego dostawy, przy czym okres ten oblicza się odrębnie dla każdego dokonującego dostawy towaru.

Ponadto wskazać należy, iż użyty w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy zwrot "używane przez podatnika dokonującego ich dostawy" należy rozumieć jako faktyczne używanie przez podmiot, który dokonuje ich sprzedaży, czyli korzystanie zgodnie z ich przeznaczeniem, a nie jedynie pobieranie z nich pożytków. Tymczasem treścią umowy najmu oraz leasingu finansowego będącymi umowami nazwanymi jest, zgodnie z art. 659 § 1 i art. 7091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), że wynajmujący/finansujący zobowiązuje się oddać rzecz najemcy/korzystającemu do używania. Powyższe potwierdza również interpretacja art. 43 ust. 2 gdzie ustawodawca jednoznacznie przewidział możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego dla używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, czego brak przy pozostałych towarach tj. o których mowa w art. 43 ust. 2 pkt 2. Konsekwencję ustawodawcy w zakresie dosłownego traktowania pojęcia "używane przez podatnika dokonującego ich dostawy" potwierdza również art. 43 ust. 6 pkt 2 ustawy, gdzie pojęcie użytkowania obejmuje ich faktyczne używanie jak również korzystanie w sensie prawnym. Podkreślić także należy, iż dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia nie ma znaczenia fakt czy przedmiot był używany w umowie leasingu operacyjnego czy przedterminowo rozwiązanej umowie leasingu finansowego, gdyż każdorazowo korzystającym z przedmiotu nie będzie Podatnik.

Przekładając powyższe na przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny stwierdzić należy, iż w przypadku pozostałych towarów, o których mowa w art. 43 ust. 2 pkt 2, będących przedmiotem umowy leasingu lub najmu trwających przez okres dłuższy niż sześć miesięcy, które będą stanowiły przedmiot nowej umowy leasingu finansowego, brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia przedmiotowego z art. 43 ust. 2 ustawy o VAT. Przedmiotowe towary nie spełniają bowiem przesłanki uznania ich za towary używane.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.


»Czytaj inne orzeczenia

Opublikowane: 15.02.2005
Czy opłaty z tytułu użytkowania garaży do których przysługuje...
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004r., dokonuje sprostowania informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielonej pismem z dnia 14.09.2004r., znak US35/PP1/443-205/04/PN przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście.Pismem z 2004r. Spółdzielnia Mieszkaniowa zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście z wnioskiem o udzielenie informacji...
Opublikowane: 06.01.2005
Spółka na podstawie umowy przelewu wierzytelności nabyła od...
Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zatem każda czynność, o której mowa w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wykonana przez Jednostkę jako podatnika tego podatku podlega w ramach prowadzonej działalności opodatkowaniu lub zwolnieniu z tego rozliczania. Z kolei art. 5 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1...
Opublikowane: 08.12.2003
Czy wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki jawnej...
W odpowiedzi na pismo z dnia 18 listopada 2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) uprzejmie informuje, że: Wniesienie aportu do spółki jawnej jest czynnością zwolnioną od podatku od towarów i usług na podstawie § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Jak wynika z ww. przepisu...
Opublikowane: 20.11.2003
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż...
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myślenicach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na złożone zapytanie z dnia 03.10.2003 r. (data wpływu do Urzędu - 06.10.2003 r.), uzupełnione pismem z dnia 20.10.2003 r., w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, wyjaśnia: Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności określone w art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), a...
Opublikowane: 10.03.2004
Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować...
dotyczy: informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta z dnia 16.09.2003 r., nr PP-/2/416/62/BA/03, w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży przez spółdzielnię mieszkaniową wody do mieszkań oraz lokali użytkowych. Dokonując na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) weryfikacji w/w informacji, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie uzupełnia przedstawione stanowisko dotyczące opodatkowania wody dostarczanej do mieszkań członkom spółdzielni. Pismem z...
Opublikowane: 07.07.2004
Jaką stawką podatku VAT opodatkowane są usługi świadczone...
Na podstawie art. 14a § 1 i 14b § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach w odpowiedzi na Państwa pismo, które wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 07.06.2004 r., wyjaśnia: Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku od towarów i usług, usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. Ponieważ usługi świadczone przez stołówkę należącą do szkoły i prowadzoną...
Opublikowane: 01.02.2005
W latach 2002 - 2004 podatnik świadczył usługi polegające na...
W odpowiedzi na pismo z dnia 10.12.2004 r. bez znaku w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuję: W w/w piśmie wskazuje Pan, iż w latach 2002 - 2004 świadczył usługi polegające na doczyszczaniu i załadunku buraków na polu plantatorów zakwalifikowane do grupowania PKW i U 01.41.11-00.00 "Usługi związane z uprawami rolnymi" stosując stawkę podatku VAT w wysokości 22%. Zgłaszane wątpliwości dotyczą wysokości zastosowanej stawki podatku, możliwości dokonania korekt deklaracji VAT-7 oraz faktur VAT za w/w okres ( w tym...
Opublikowane: 24.11.2003
1. W jaki sposób nalezy udokumentować sprzedaż środka trwałego...
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza, w odpowiedzi na pismo z dnia 21 października 2003 r. (data wpływu do tut. organu: 24.10.2003 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.) informuje: Z treści złożonego w tutejszym organie podatkowym pisma wynika, że w dniu 10.04.2003r. firma XXX podpisała umowę na zakup dystrybutorów i zbiorników paliw. Zgodnie z umową nabywca wpłacił sprzedawcy kwotę...
Opublikowane: 03.06.2003
Jaką stawką podatkową opodatkowane są usługi świadczone przez...
W odpowiedzi na pismo z dnia 5.05.2003 r. w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje co następuje: Na wstępie należy podkreślić, iż podmiot uzyskuje status podatnika podatku od towarów i usług w związku z wykonaniem określonej czynności (określonych czynności), a uzyskanie tego statusu nie...
Opublikowane: 09.06.2003
Czy po przekroczeniu kwoty wartości sprzedaży określonej w art....
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 31.03.2003 roku (wpływ: 09.04.2003 r.) w sprawie interpretacji przepisów z zakresu prawa podatkowego - uprzejmie wyjaśnia: Na podstawie § 67 ust. 1 pkt 1 lit. e rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), zwalnia się od podatku od towarów i usług,...
  porady prawne
opinie
Definicje finansowe
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Katalog orzeczeń | Słowa kluczowe | Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik