Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podważenie wydatków na cele mieszkaniowe przez Urząd Skarbowy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-10-26

W lutym sprzedałem mieszkanie i w tym samym roku (w kwietniu) za pieniądze uzyskane ze sprzedaży kupiłem dom. Od kwoty ze sprzedaży mieszkania nie zapłaciłem podatku. Teraz chciałbym ten nowo nabyty dom przekazać w formie darowizny bratu. Czy będę musiał zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania (czas od sprzedaży mieszkania do darowizny nie przekroczy roku)?

Aleksander Słysz

Jak się domyślam skorzystał Pan ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przeznaczając środki na własne cele mieszkaniowe (co wykazuje się w PIT-39 składanym do końca kwietnia). Zgodnie z przywołanym przepisem wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e ww. ustawy, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Warunkiem zwolnienia nie jest posiadanie nabytej nieruchomości przez jakikolwiek określony czas, więc teoretycznie można nabyć po sprzedaży nieruchomości A, nieruchomość B, korzystając ze zwolnienia dochodu ze sprzedaży nieruchomości A i następnie nieruchomość B darować, co nie spowoduje utraty prawa do zwolnienia. Jest to celowe, gdyż np. przeprowadzając się „za pracą” można elastyczniej zmieniać miejsce zamieszkania, jednak mechanizm ten wykorzystują też osoby handlujące zarobkowo nieruchomościami. Dlatego w praktyce organy podatkowe mogą (i czynią to czasem) starać się podważać, czy nabywając nieruchomość B w ogóle przysługiwało Panu prawo do zwolnienia, tj. czy nabywając ją, wydatek na nabycie miał charakter wydatku na „własne cele mieszkaniowe”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 października 2014 r. (sygn: I SA/Łd 908/14) czytamy, że „Wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, że celem podatnika jest realizacja potrzeby zapewnienia sobie tzw. »dachu nad głową«, dążenie, aby w tym nowym lokalu mieszkać. Wyraz »mieszkaniowe« w wyrażeniu »własne cele mieszkaniowe« należy odnosić do zamiaru zamieszkiwania związanego z różnymi sposobami wydatkowania przychodu, a nie do wydatkowania przychodu na nabycie mieszkania w znaczeniu przedmiotowym, bo przecież ustawodawca wyraźne przewidział, że cele mieszkaniowe mogą być zrealizowane także poprzez wydatki związane z innymi przedmiotami (np. dom, grunt)”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Nabycie przez małżonka udziału w nieruchomości

W 2010 r. rozszerzyliśmy z żoną wspólnotę majątkową co do mojej nieruchomości. Mieszkanie to sprzedaliśmy 3 lata później. US twierdzi, że żona nabyła udział w nieruchomości, i rozpoczął postępowanie w sprawie ustalenia obowiązku podatkowego. Moim zdaniem rozszerzenie wspólności to nie przychód żony. Jak jest według prawa? Co robić?

Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Jestem matką samotnie wychowującą dwoje dzieci, poza tym jestem prawnym opiekunem ubezwłasnowolnionej siostry. Siostra otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny oraz rentę po ojcu. Ja otrzymuję wynagrodzenie ze stosunku pracy. Chciałabym się dowiedzieć, czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej na siostrę, jeżeli tak, to w jaki sposób uwidocznić to w rozliczeniu rocznym- PIT -37? Czy rentę siostry doliczam do swojego dochodu, czy ją rozlicza ZUS-em?

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu a podatek

Mama przed śmiercią zaciągnęła dla mnie kredyt na mieszkanie, w którym zamieszkałam z dziećmi. Po śmierci mamy odziedziczyliśmy razem z bratem mamy mieszkanie własnościowe, w którym mieszkała sama, oraz moje mieszkanie obciążone kredytem. Po nabyciu spadku, ze względu na trudną sytuację finansową i obowiązek spłacania rat kredytu, musieliśmy z bratem sprzedać mamy mieszkanie. Swoją część ze sprzedaży przeznaczyłam na spłatę częściową kredytu, aby podołać samodzielnemu opłacaniu rat. Dowiedziałam się, że będę musiała odprowadzić od tej kwoty podatek z uwagi na to, że i mieszkanie i kredyt był na mamę. Czy jeśli zdeklaruję, że odpowiednią kwotę wydatkuję na cele mieszkaniowe w ciągu 2 kolejnych lat, będę mogła uniknąć odprowadzania podatku?

Błędnie wypełniony PIT-37

Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. W rozliczeniu podatkowym za ubiegły rok zaznaczyłam błędnie, że rozliczam się sama, a powinnam zaznaczyć, że wspólnie z dzieckiem. W czerwcu dostałam wezwanie z urzędu skarbowego do zapłaty zaległego podatku w związku z błędnym wypełnieniem PIT-37 na kwotę prawie 3000 zł, gdyż uzyskałam za wysokie przychody. Zadzwoniłam z wyjaśnieniem do urzędu skarbowego i polecono mi złożyć korektę. Przy korekcie, kiedy zaznaczyłam prawidłowo – dla osób samotnie wychowujących dziecko – wyszło, że urząd skarbowy powinien mi zwrócić 550 zł. Od czerwca była cisza aż do sierpnia, kiedy to zadzwoniła pani z urzędu i powiedziała, że nie mogą uznać mojej korekty, bo nie można zmienić podatku po terminie, który upłynął 30 kwietnia. Moje pytanie: czy faktycznie nie mam prawa do złożenia korekty PIT-37 po 30 kwietnia i czy muszę zapłacić dodatkowy podatek?

Podatek od sprzedaży mieszkania 3 lata po zakupie

Trzy lata temu kupiłem mieszkanie i teraz chcę je sprzedać. Czy to prawda, że od całości kwoty transakcji będę musiał zapłacić podatek dochodowy, czy tylko od różnicy między kwotą zakupu a sprzedaży?

Ulga prorodzinna dla emerytów

Jesteśmy z mężem emerytami. Nasz dochód za ubiegły rok wyniósł ok. 42 tys. zł. Mamy syna, 21 lat, studenta drugiego roku uczelni wojskowej – mieszka w akademiku i korzysta nieodpłatnie ze stołówki. W ubiegłym roku jako kandydat na żołnierza zawodowego otrzymywał nieopodatkowany żołd (średnio 1000 zł na miesiąc). Czy w związku z tym mamy prawo do ulgi prorodzinnej?

Sprzedaż mieszkania i zakup innego oraz partycypacji w TBS

Niedawno sprzedałam mieszkanie własnościowe za 250 tys. zł. Pozostały za nie kredyt wynosi 120 tys. zł. Mieszkanie to kupiłam 3 lata temu za 280 tys. zł. Czy kwotę pozostałą po zapłaceniu kredytu muszę przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe, żeby uniknąć podatku? Czy mogę kupić dwa mieszkania, jedno w spółdzielcze, a drugie w systemie TBS?

Sprzedaż nieruchomości ze spadku i zakup nowych na dzieci

 W 2013 r. w formie spadku otrzymałam nieruchomość, obecnie mam możliwość korzystnej sprzedaży. Uzyskane fundusze chcę przekazać na zakup nowych nieruchomości, ale już na własność moich dzieci. Jak uniknąć podatku od sprzedaży? Czy uniknę jego płacenia, jeśli przed sprzedażą przekażę w formie darowizny lub sprzedaży za symboliczną złotówkę posiadaną nieruchomość na własność moich dzieci?

 


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.019595146179199 sek.