Kategoria: Podwójne opodatkowanie

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Powrót do Polski i rozliczenie dochodów zagranicznych

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-11-25

Od 6 lat nieprzerwanie mieszkam i pracuję w UK, płacę tam podatki, tam toczy się moje życie prywatne i służbowe. W Polsce spędzam jedynie urlop. Jestem kawalerem, mam w Polsce rodziców, nadal w domu rodzinnym jestem zameldowany. Posiadam konto bankowe w Polsce wraz z lokatami.  Moje pytanie dotyczy rozliczenia dochodów zagranicznych, bo noszę się z zamiarem powrotu do Polski i kupna mieszkania. Nie składałem dotychczas NIP-3 do urzędu skarbowego. Czy w mojej sytuacji podlegam obowiązkowi podatkowemu w Polsce z tytułu tak zwanego środka interesów życiowych? Czy moje paski z wypłat oraz wyciągi z banku w UK wystarczą, aby udowodnić, że zarobiłem te pieniądze w UK na kupno mieszkania?

Aleksander Słysz

Zgodnie z prawem polskim osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Jak Pan zapewne wie, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

Widać zatem, że sam brak pobytu nie wyłącza możliwości posiadania nieograniczonego obowiązku podatkowego w kraju, albowiem ośrodek interesów życiowych może istnieć w kraju, nawet jeśli się w roku podatkowym w kraju w ogóle nie przebywało. Pamiętać trzeba jednak, że ośrodek interesów życiowych to stan nie do końca obiektywny, w wielu przypadkach decydujące jest subiektywne, wewnętrzne przeświadczenie podatnika o sile jego związków z danym miejscem. Przedstawione zasady stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

 

Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. [Dz.U.2006.250.1840 ze zm.] w art. 4 stanowi, że określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie” oznacza każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania i m.in. miejsce stałego pobytu, określenie to nie obejmuje osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie tylko dlatego, że osiąga ona dochód lub zyski majątkowe ze źródeł w nim położonych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Dopiero jeżeli stosowanie ww. zasady prowadzi do wnioski, że osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas jej status określa się zgodnie z następującymi zasadami:

 

a) osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych);

b) jeżeli nie można ustalić, w którym Państwie osoba ma ośrodek interesów życiowych, albo jeżeli nie posiada ona stałego miejsca zamieszkania w żadnym z Państw, to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, w którym zwykle przebywa;

c) jeżeli przebywa ona zazwyczaj w obu Umawiających się Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, którego jest obywatelem;

d) jeżeli osoba jest obywatelem obydwu Umawiających się Państw lub nie jest obywatelem żadnego z nich, to właściwe organy Umawiających się Państw rozstrzygną tę sprawę w drodze wzajemnego porozumienia.

 

W Pana przypadku uznać należałoby, że miejscem zamieszkania jest UK.

 

Zatem zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. konwencji – dochody z pracy najemnej i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii otrzymuje za pracę najemną, podlegają opodatkowaniu tylko tam, gdy praca jest tam wykonywana.

 

Zatem uważam, że powinien Pan złożyć obecnie, przed powrotem, formularz ZAP-3, tj. zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem, w którym wskaże Pan zmianę adresu zamieszkania dla celów podatkowych. Należy nie pominąć daty zmiany miejsca zamieszkania, czyli momentu, w którym zmienił Pan rezydencję podatkową. Obecnie w formularzu ZAP-3 nie można wskazać daty historycznej zmiany miejsca zamieszkania, taką możliwość dawał poprzednio obowiązujący NIP-3, więc należy złożyć ZAP-3 wraz z pismem wyjaśniającym, kiedy zmienił Pan miejsce zamieszkania. Jeśli nie wskaże Pan historycznej daty zmiany miejsca zamieszkania, organ podatkowy może próbować opodatkować Pana dochody uzyskane za granicą do dnia złożenia ZAP-3 w Polsce. Następnie po powrocie do Polski, gdy zdecyduje się Pan z powrotem przenieść tu ośrodek interesów życiowych, złoży Pan kolejny ZAP-3, wskazując miejsce zamieszkania w Polsce.

 

Po złożeniu ZAP-3, jeśli nabędzie Pan nieruchomość i zostanie wezwany do wskazania źródła finansowania zakupu, przedstawienie rozliczeń podatkowych z Wielkiej Brytanii – jeśli dochody w nich wykazane pokryją Pana wydatki, powinno zakończyć sprawę.

 

Na marginesie dodam, że miał Pan obowiązek zaktualizować dane, wyjeżdżając. Niezaktualizowanie danych stanowiło wykroczenie skarbowe albowiem zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym art. 81 § 1 pkt 1 – każdy, kto wbrew obowiązkowi nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Niemniej jednak, co do zasady, karalność wykroczenia skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok, zatem na ogół po upływie roku można dokonać aktualizacji poprzez złożenie ZAP-3 bez jakichkolwiek konsekwencji karnoskarbowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Praca w Holandii a zaległe PIT-y

Wraz z narzeczonym mieszkamy w Holandii – ja od 2010 r., on od 2011 r. Ostatnio usłyszeliśmy, że trzeba się rozliczać w Polsce. Mamy więc kilka zaległych PIT-ów i nie wiemy, co robić, jak uniknąć podatku… Dodam, że w Holandii mieszkamy cały rok poza urlopem i mamy tu kupione mieszkanie, ale nie wykluczamy powrotu do Polski za kilka lat. Co robić?

Renta inwalidzka z tytułu inwalidztwa wojennego

Ojciec ma rentę z tytułu przynależności do francuskiego ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej. Renta jest przelewana na konto w Szwajcarii, ponieważ co roku ojciec mieszka w Szwajcarii przez pewien czas, ale ma stałą rezydencję w Polsce. Konto nie daje odsetek. Czy polski urząd podatkowy ma coś z tym wspólnego? Czy wystarczy, że ojciec poda bankowi informację, że jest rezydentem w Polsce?

Czy rozliczyć się w Polsce z zarobków w Niemczech?

Od kilku miesięcy jestem zameldowana w Niemczech, a od niedawna na tzw. mini job, zarabiam 450 euro i jest to kwota nieopodatkowana w Niemczech. Mój mąż dostał pracę etatową w Niemczech. Zaraz po nowym roku złożył PIT-28 (był ryczałtowcem). Nie mamy zamiaru wracać do Polski, ale mamy mieszkanie własnościowe i tam jesteśmy zameldowani na stałe. Czy powinniśmy się rozliczyć dodatkowo w Polsce z zarobków w Niemczech? Dodam jeszcze, że byliśmy rolnikami. Ziemia nadal należy do męża. Czy mąż nie popełnił błędu, wysyłając rozliczenie roczne z podatku w Polsce, nie rozliczając się z dochodów w Niemczech?

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca a podatek PCC

Moja siostra po kilkudziesięciu latach zamieszkiwania w USA, wróciła do Polski i chce kupić mieszkanie. Nawet znaleźliśmy już dobrą ofertę. Siostra potrzebuje jednak zgody na zakup od Ministra Spraw Wewnętrznych. Zaproponowano zakup mieszkania na drugą siostrę, a po otrzymaniu pozwolenia z MSW przepisanie lub sprzedanie mieszkania siostrze z USA. Pytania: 1. Jak uniknąć podwójnego podatku PCC (2%) przy opisanych procedurach? 2. Jak zminimalizować ryzyko, że siostra z Polski wywiąże się z umowy i odsprzeda lub przepisze mieszkanie siostrze z USA, która faktycznie daje pieniądze na jego zakup?

Podatki w Polsce czy Kanadzie

Od 2008 r. mieszkam w Kanadzie, gdzie pracuję i płacę podatki. W Polsce posiadam dwa mieszkania, oba ponad 5 lat. Co z podatkami w przypadku sprzedaży tych nieruchomości? Czy nie będę musiał w ogóle płacić podatku – ani w Polsce, ani w Kanadzie?

Aktualizacja adresu zamieszkania dla celów podatkowych z opóźnieniem

Od listopada 2013 r. jestem rezydentką Szwajcarii. Przez pierwsze półrocze 2013 r. jeszcze pracowałam w Polsce i oczywiście rozliczyłam się z tego roku w Polsce. O stycznia 2014 r. pracuję w Szwajcarii i rozliczam się tutaj z podatków. Nurtuje mnie jedna kwestia. Co prawda wysłałam do US rozliczenie z 2013 r., ale nie poinformowałam o zmianie miejsca zamieszkania. Ponadto nadal zameldowana jestem w Polsce (nigdy się nie wymeldowałam). Zapewne powinnam była to zrobić w momencie przeprowadzki do innego kraju. Czy powinnam zaktualizować te dane teraz? Jak to ewentualnie zrobić i czy mogę ponieść jakieś konsekwencje?

Renta francuska na polskim koncie

Z tytułu pracy na rzecz rządu francuskiego otrzymuję emeryturę francuską, która jest opodatkowana we Francji. Posiadam podwójne obywatelstwo francuskie i polskie. Przez dłuższy czas miejscem mojego zamieszkania była Francja, ale od kilku lat coraz częściej przebywam z żoną w Polsce. Emeryturę przez dłuższy czas odbierałem z konta bankowego we Francji, na które francuski „ZUS” je przelewał. Od niedawna zleciłem przelewanie emerytury na konto w banku w Polsce, co spowodowało, że urząd skarbowy natychmiast zainteresował się mną i wysyła na adres mojej mamy (gdzie już od kilkudziesięciu lat nie przebywam) wezwania. Mam przeczucie, że chcą opodatkować moją francuską emeryturę w Polsce podatkiem dochodowym. Podkreślam, że nie uzyskuję żadnych dochodów w Polsce. Czy urząd skarbowy może opodatkować moją francuską emeryturę w Polsce?

Opodatkowanie dochodów marynarza pływającego pod banderą angielską

Z początkiem 2015 r. rozpocząłem pracę w angielskiej firmie jako marynarz na statkach dalekomorskich. Mam tam umowę o pracę, ubezpieczenie, płacę również podatek dochodowy. Jestem poza Polską dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym. Moja żona i dziecko mieszkają w kraju u teściów i ja spędzam u nich czas, gdy nie pracuję. Nie uzyskujemy jednak żadnych dochodów i nie posiadamy żadnych nieruchomości w Polsce. Jako że pracuję na statku dalej niż 12 mil morskich od wybrzeży Wielkiej Brytanii oraz nie ma mnie tam również więcej niż 183 dni w roku – zgodnie z angielskim prawem część lub nawet cały podatek zostanie mi zwrócony. Czy w opisanej sytuacji powinienem płacić jakiekolwiek podatki w Polsce ze względu na zamieszkałą w kraju rodzinę? Czy muszę składać jakiekolwiek deklaracje do polskiego urzędu skarbowego o moich zarobkach za rok 2015?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.022449970245361 sek.