Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Problem z rozliczeniem faktury od kontrahenta z Hiszpanii

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-04-25

Otrzymaliśmy fakturę od kontrahenta z Hiszpanii. Czy mam traktować to jako import usług i wykazać w poz. 27, 28, 29 i 30 deklaracji VAT-7 (jako podatek należny) i jednocześnie rozliczyć VAT naliczony w poz. 41 i 42? Czy transakcja powinna być wykazana w informacji podsumowującej VAT-UE?

Aleksander Słysz

Ustawa o podatku od towarów i usług (z dnia 11 marca 2004 r., Dz.U.2011.177.1054 j.t ze zm., dalej jako u.VAT) posługując się pojęciem import usług (art. 2 pkt 9 u.VAT) rozumie przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca (nabywca usługi), o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.VAT.

Nabywca usługi jest importerem usługi, a więc i podatnikiem z tytułu jej wykonania, gdy (art. 17 ust. 1 pkt 4) łącznie:

1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4;

2. usługobiorcą jest:

– w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b – podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,

– w pozostałych przypadkach – podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie zaś z art. 28b ust. 1 u.VAT, co do zasady miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Jeśli w opisanej sytuacji są spełnione ww. warunki, tj. zastosowanie znajduje art. 28b, gdyż usługobiorcą jest podatnik VAT, a usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, nabywca usługi jest podatnikiem. Tym samym mamy do czynienia z importem usług.

Na mocy art. 100 ust. 1 u.VAT podatnicy, o których mowa w art. 15 u.VAT, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje (informacje podsumowujące) o dokonanych:

1) wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów w rozumieniu art. 13 ust. 1 i 3, do których ma zastosowanie art. 42 ust. 1, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

2) wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów, o których mowa w art. 9 ust. 1 lub art. 11 ust. 1, od podatników podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

3) dostawach towarów zgodnie z art. 136 ust. 1 lub 2, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

4) usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.

Jak z powyższego wynika, importu usług nie wykazuje się w informacji podsumowującej. Tym samym nabywca usługi rozpoznaje w Polsce import usługi i wykazuje ten import w deklaracji VAT-7 w pozycjach 27, 28 i 29, 30, 41 i 42.

Analogicznie twierdzą przedstawiciele doktryny, m.in. M. Jabłoński (Vademecum Doradcy Podatkowego, 412222).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Odliczenia podatkowe od nieruchomości prywatnej

Prowadzę działalność gospodarczą, jestem vatowcem. Z prywatnych pieniędzy wybudowałem z żoną willę, która ma być obiektem turystycznym (usługi na 8% stawce VAT). Nie wrzucałem w koszty ani w środki trwałe budowy i materiałów. Czy mogę w tej sytuacji odliczać od podatku dochodowego i VAT zakup wyposażenia (AGD, RTV), środków czystości itp., nie wpisując nieruchomości do środków trwałych?

Sprzedaż importowanej odzieży a VAT

Zajmuję się sprzedażą importowanej odzieży z Unii Europejskiej. Kupuję towar za np. 100 zł i sprzedaję go za 120 zł. Ile powinnam zapłacić od tego VAT-u?

Złożenie VAT-R po terminie

Czy złożenie VAT-R po terminie (przekroczenie 150 tys. zł) skutkuje brakiem możliwości rozliczania VAT kwartalnie?

Sprzedaż nieruchomości przez spółkę jawną – skutki podatkowe

Spółka jawna sprzedaje zabudowaną nieruchomość, która nie została oddana do użytku, jest w stanie surowym otwartym). Działka została nabyta przez spółkę przed wejściem do UE w 2003 r. bez VAT. Budowę rozpoczęto w 2011 r. Jakie będą skutki podatkowe sprzedaży tej nieruchomości? Czy teraz firma, sprzedając tę zabudowaną nieruchomość, musi naliczyć VAT 23% i czy od tej czynności będzie do zapłaty podatek dochodowy (mimo upływu 5 lat od zakupu działki)?

Jaką kwotę z rachunku za paliwo mam wpisać do ewidencji przebiegu pojazdu jako koszt?

W związku z pojawieniem się możliwości odpisu VAT od paliwa mam pytanie. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i używam samochodu prywatnego do celów związanych z działalnością gospodarcza. Dotychczas całość rachunku za paliwo wliczałem w koszty eksploatacji samochodu (prowadzę ewidencję przebiegu pojazdu). Z dniem 1 lipca będzie można odliczyć 50% VAT z faktury za paliwo. Jaką kwotę z rachunku za paliwo mam wpisać do ewidencji przebiegu pojazdu jako koszt?

Odliczenie podatku VAT od zakupu działki

Wynajmuję lokal handlowy, którego jestem właścicielem. Dochód opodatkowany jest na ryczałcie, jestem również podatnikiem VAT. Ostatnio kupiłem działkę z przeznaczeniem na powiększenie parkingu przed tym lokalem. Czy mogę odliczyć podatek VAT od zakupu tej działki?

Niepłacenie VAT i podatku dochodowego w terminie

Prowadzę jednoosobową firmę. Od kilku miesięcy nie składałem deklaracji VAT, nie płaciłem podatku VAT i dochodowego. Jakie poniosę konsekwencje? Nadmieniam, że chcę naprawić ten błąd.

Zgłoszenie się jako podatnik VAT bez założenia działalności

Planuję zakupić lokal, stan deweloperski pod wynajem. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Planuję się zgłosić do US jako podatnik VAT-u, nie rejestrując działalności. Będę wystawiać za wynajem faktury VAT, odprowadzać podatek VAT i opłacać podatek dochodowy ryczałtowo 8,5%. Czy w tej sytuacji istnieje możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT od zakupionego lokalu?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.023729085922241 sek.