Kategoria: Prawo karne skarbowe

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Próg określający granicę wykroczenia skarbowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-02-20

Czy odsetki za opóźnienie zapłaty podatku zalicza się do ustawowego progu, który określa granicę wykroczenia skarbowego?

Aleksander Słysz

Wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez Kodeks karny skarbowy pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia – wartość ta stanowi ustawowy próg, o który Pan pyta.

Jednocześnie zauważyć należy, że zgodnie z art. 53 § 27 i 28 ustawy Kodeks karny skarbowy: „należność publicznoprawna uszczuplona czynem zabronionym jest to wyrażona liczbowo kwota pieniężna, od której uiszczenia lub zadeklarowania uiszczenia w całości lub w części osoba zobowiązana uchyliła się i w rzeczywistości ten uszczerbek finansowy nastąpił; narażenie na uszczuplenie należności publicznoprawnej czynem zabronionym jest to spowodowanie konkretnego niebezpieczeństwa takiego uszczuplenia – co oznacza, że zaistnienie uszczerbku finansowego jest wysoce prawdopodobne, choć nie musi nastąpić”.

Tym samym, dla należności publicznoprawnej (np. podatku) wartość wyrażona liczbowo dotyczy kwoty, której osoba zobowiązana uchyliła. Tym samym uważam, że nie wchodzą w nią odsetki od zaległości podatkowej.

Podobnie zauważa się w doktrynie np.: „w skład należności uszczuplonej bądź narażonej na uszczuplenie nie można doliczać odsetek za zwłokę w płatności określonej daniny, gdyż nie wynika to z literalnego brzmienia przepisu” [A. Piaseczny, A. Wielgolewska, komentarz do art. 53, (w:) Kodeks karny skarbowy. Komentarz].

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Błędne rozliczanie się z zarobków za granicą

W latach 2007-2010 pracowałem w Danii, nie rozliczając się w Polsce (takie rozwiązanie zasugerował doradca). Niedawno jednak dostałem z urzędu skarbowego wezwanie do rozliczenia się za 2007 r., co zrobiłem (opłaciłem podatek i odsetki). Co jednak z następnymi latami? Czy mogę jakoś umorzyć dług? Dodam, że żona w ostatnich latach nie pracowała w ogóle.

Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego

Jestem księgowym w spółce z o.o. Zorientowałem się, że nie złożyłem w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego i KRS (zostało ono jednak sporządzone i zatwierdzone o czasie). Czy mogę coś zrobić, aby uniknąć kary?

Czynny żal za brak zapłaty podatku w terminie

Jak napisać czynny żal za nieterminową zapłatę podatku od osób fizycznych? Miałam zaplanowaną operację w szpitalu i w związku z tym nie mogłam przypilnować, czy zostały zapłacone podatki za listopad i grudzień (przygotowałam zlecenia przelewów). Podatek zapłaciłam z opóźnieniem, z odsetkami.

Konsekwencje finansowe ze strony urzędu skarbowego za niezgłoszenie wynajmu mieszkania

Jakie konsekwencje finansowe grożą ze strony urzędu skarbowego? Czy jest to często egzekwowane? Nie zgłosiłam do urzędu skarbowego i nie odprowadzałam podatku za wynajem mieszkania.

Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe małżonka

Czy jako osoba współpracująca w firmie męża będę odpowiadała za zobowiązania męża wynikające z postępowania karno-skarbowego? Nie mamy rozdzielności majątkowej, a w czasie trwania naszego związku otrzymałam darowiznę od rodziców i stanowi ona mój majątek odrębny. Czy urząd skarbowy może sięgnąć również do mojego majątku osobistego?

Czym grozi nieujawnienie depozytu nieprawidłowego?

Na przełomie 2012/2013 użyczyłam naszego wspólnego (mojego i męża) konta bankowego teściowej. Ponieważ posiadałam inny rachunek bankowy, uważałam, iż nie będzie to stanowiło problemu (teściowa miała zablokowany rachunek przez komornika). Na rachunku były wykonywane różne operacje, wpłaty i wypłaty. Najwyższa wpłata wynosiła ok. 20 tys. zł. W oświadczeniu majątkowym za 2012 i 2013 nie ujęłam środków zgromadzonych przez teściową, uznając je za nieswoje. Ostatnio, po lekturze jakiegoś artykułu, zrozumiałam, że jest to depozyt nieprawidłowy. Co można zrobić, aby tej sytuacji fiskus nie uznał za niezgodną z prawem? Jak zapłacić podatek od tej zdeponowanej kwoty? Dodam, że to dla mnie szczególnie ważne, ponieważ jestem zobowiązana do corocznego składania oświadczenia majątkowego.

Zalegalizowanie darowizny dla syna po latach

Przekazałam w 2011 r. mojemu synowi pieniądze przelewem na zakup mieszkania. Mieszkanie zostało zakupione w innym mieście. Syn był wówczas studentem. Darowizna nie została zgłoszona w US przez niewiedzę. Zorientowałam się dopiero teraz, składając dokumenty SD-Z2 po mężu, że syn nie dopełnił obowiązku. Co Państwa zdaniem powinniśmy teraz zrobić, żeby zalegalizować tę sytuację po latach, a równocześnie zminimalizować koszty? Gdyby do przelewu była umowa pożyczki, to koszty byłyby mniejsze, i jak to dokumentować? A gdyby syn przepisał na mnie mieszkanie? Czy śmierć ojca po długiej chorobie i następnie moja choroba mogą być „okolicznością łagodzącą” dla syna?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.025228023529053 sek.